Tacikistan'da Bazı İmamlar, Camiden Topladıkları Parayla Komünist Lider Lenin'in Heykelini Restore Etti - Son Dakika

Tacikistan'da Bazı İmamlar, Camiden Topladıkları Parayla Komünist Lider Lenin'in Heykelini Restore Etti

10.09.2018 11:53

Tacikistan'da bazı imamlar, Şaruz Kent Konseyi'ne 'Lenin heykelini restore ettirme önerisinde' bulundular. Camide bağış toplayan imamlar heykeli restore ettirdi. Bolşevik Devrimi'nin lideri Lenin, ateizmin savunucusu olarak biliniyor.

Orta Asya medyası, Tacikistan'ın güneyindeki Müslüman din adamlarının camilerde topladıkları haftalık bağışlarla Lenin heykelini restore ettiklerini yazdı. Bolşevik devriminin lideri Vladimir Lenin'in önderliğinde kurulan Sovyetler Birliği'nde yer alan ülkelerden Tacikistan'da da diğer Sovyet ülkeleri gibi 70 yıl boyunca ateizm yaygınlaşmıştı.

ELİ KIRILAN HEYKELE EL YAPILDI

Lenin'in Şaruz kentinin merkezinde bulunan heykeli iki yıl önce kimliği belirsiz kişilerce devrilmişti. Radio Liberty'nin Tacikçe Servisi olan Radio Ozodi'nin haberine göre saldırı sırasında eli kırılan heykele yeniden el yapılırken Lenin altın rengine boyandı.

ÖNERİYİ İMAMLAR SUNDU

Şaruz Kent Konseyi'nden Mehriniso Rajabova, heykeli restore ettirmek için para toplama fikrini imamların kent yönetimine getirdiğini söyledi ve ekledi; "Heykeli tamir ettirdiler, heykel etrafındaki parkı da elden geçirdiler ve fıskiyeleri yaptırdılar."

HAFTADA 100 DOLAR BAĞIŞ

Radio Ozodi'ye konuşan bir imam, restorasyonun maliyetini açıklamasa da her caminin haftada 100 dolar bağış topladığını söyledi.

TARİHİ DEĞER TAŞIDIĞI GEREKÇESİYLE YIKILMAMIŞTI

11 yıl sonra bağımsızlığını ilan eden ülkede çok sayıda Lenin heykeli yıkılırken, ülkenin güneyindeki en büyük Lenin heykeli olan bu heykel, tarihi değer taşıdığı gerekçesiyle yıkılmamıştı.

Tacikistan'da Bazı İmamlar, Camiden Topladıkları Parayla Komünist Lider Lenin'in Heykelini Restore Etti

Son Dakika Dünya Tacikistan'da Bazı İmamlar, Camiden Topladıkları Parayla Komünist Lider Lenin'in Heykelini Restore Etti - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Milyonlarca vatandaşa dev destek geliyor! İşte 2021 bütçesinin detayları 64 yaşındaki Ayşenil Şamlıoğlu, bacak dekolteli pozuyla genç kızlara taş çıkarttı Ünlü otobüs firmasında rezalet! Muavin, yan koltuğundaki genç kıza bakarak mastürbasyon yaptı Kontrolden çıkan otomobilin altında kalmaktan kıl payı kurtulan adam: Azrail ile karşı karşıya geldim Sadakatsiz'e damga vuran sahne! Eşini aldatan adamın sözleri Twitter'da tepki çekti Başını taşla ezip öldürdüğü komşusunun cesedini metrelerce yükseklikten aşağıya attı "Hazır asker" imajıyla gündeme bomba gibi düşen Yıldız Tilbe, yeni tarzıyla yine çok konuşulacak Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti