ABD Başkanı Donald Trump, Taliban'ın müzakere teklifini reddetti - Son Dakika
BBC

ABD Başkanı Donald Trump, Taliban'ın müzakere teklifini reddetti

18.09.2019 04:49

Taliban'ın başmüzakerecisi, ABD'yle durma noktasına gelen müzakerelerle ilgili Trump isterse yeniden görüşebileceklerini duyurdu; Trump, teklifi "Saldırılar devam ettiği müddetçe görüşme yapılmayacak" diyerek reddetti.

Afganistan'daki Taliban örgütünün başmüzakerecisi Şir Muhammed Abbas Stanikzay, aylardır süren müzakereleri anlaşmaya varmak üzereyken durduran ABD Başkanı Donald Trump görüşmelere devam etmek isterse "kapılarının açık olduğunu" duyurdu. ABD Başkanı Donald Trump ise Afganistan'daki saldırıları nedeniyle Taliban ile barış görüşmesi yapılmayacağını bildirildi.

"BARIŞ İÇİN TEK YOL MÜZAKERE"

Taliban müzakere heyetinin başındaki isim Şir Muhammed Abbas Stanikzay, BBC'ye verdiği özel röportajda, Afganistan'da barışın tesis edilmesi için tek yolun müzakerelerden geçtiğini söyledi.

ABD tarihinin en uzun savaşı olan Afganistan savaşını sonlandırmak için Taliban'la aylar süren müzakerelerin ardından, 8 Eylül'de bir Tweet atarak Camp David'de yapılması planlanan gizli görüşmeyi iptal ettiğini duyuran Trump, "Taliban ile imzalanması beklenen anlaşmanın çıkmaza girdiğini ve müzakerelerin öldüğünü" savunmuştu.

Camp David görüşmesinin iptali için ise, 6 Eylül'de Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenlenen, bir ABD askerinin de öldüğü saldırıyı gerekçe göstermişti.

Şir Muhammed Abbas Stanikzay

"MÜZAKERE İÇİN KAPILARIMIZ AÇIK"

Örgütünün başmüzakerecisi Stanikzay her iki tarafın da ateşkes sözü vermediğini vurgulayarak, "Onlar binlerce Talibanlıyı öldürdüğünü söylüyor. Ama aynı zamanda bir ABD askeri ölürse, böyle bir tepki vermeleri gerektiği anlamına gelmiyor. Çünkü iki taraf da ateşkes sözü vermemişti. Bizim açımızdan müzakere için kapılar açık. Umarım onlar da müzakerelerle ilgili kararlarını bir kez daha gözden geçirirler" şeklinde konuştu.

ANLAŞMA NELERİ KAPSIYORDU?

Üzerinde uzlaşılan anlaşmanın tam hali ve detayları henüz bilinmiyor.

Washington'ın başmüzakerecisi Zalmay Halilzad, 3 Eylül'de verdiği bir röportajda prensipte uzlaşılan bazı maddeleri açıklamıştı. Buna göre ABD, Afganistan'dan 20 hafta içinde 5400 askerini geri çekecekti. Taliban da karşılığında Afganistan topraklarının 'terör faaliyetleri' için kullanılmamasını garanti altına alacaktı.

BBC'ye konuşan Stanikzay'a göre, anlaşma imzalandıktan sonra ateşkes de yürürlüğe girecekti.

Ancak Taliban ve Afgan hükümeti arasında böyle bir ateşkes anlaşması bulunmuyor.

Bugün Afganistan'da, 2001'de başlayan ABD işgalinin öncesinden daha büyük bir bölgeyi kontrol eden Taliban, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani'yi meşru hükümet olarak kabul etmediğini söylüyor. Bu sebeple, ABD ile anlaşma imzalanana kadar Afganistan hükümetiyle müzakerelere başlamayı reddediyor.

Anlaşmanın imzalanması halinde, Afganistan hükümetiyle görüşmelerin 23 Eylül'de başlamasının planlandığını belirten Stanikzay, ancak o şartlarda daha geniş çaplı bir ateşkesin konuşulabileceğini de söyledi.

Stanikzay, müzakereler sırasında Çin ve Rusya'nın yardımına başvurduklarını da doğruladı.

BBC'ye konuşan Afganistan Ulusal güvenlik Danışmanı Hamdullah Mohibt ise "Taliban'ın sindirme politikası işe yaramayacak" açıklaması yaptı:

"Afganistan'da barışın tek yolu olarak, Afgan hükümetiyle müzakereleri görüyoruz. Taliban'ı destekleyen ve maddi yardımda bulunan komşularımızla açıkça yapılan görüşmeler, arkadan yürütülmemeli."

GÜNDE ORTALAMA 74 KİŞİ ÖLÜYOR

Afganistan'da ağustos ayı boyunca her gün ortalama 74 kişi hayatını kaybetti.

Anlaşma için yapılan görüşmeler boyunca, saldırılar aynı yoğunlukta devam etti. Son olarak bu hafta Salı günü yapılan iki bombalı saldırıda, aralarında çocukların da olduğu en az 48 kişi hayatını kaybetti. Saldırıları Taliban üstlendi.

Stanikzay ise, sivil ölümlerinden "yabancı güçleri" sorumlu tutuyor ve 2019'da Afganistan ve ABD ordularının, Taliban'a kıyasla daha fazla sivilin ölümünden sorumlu olduğunu belirten nu örnek gösteriyor.

Taliban'ın sivillerin evlerinde sığındığı hatırlatıldığında, yapılması gerekenin bu olduğunu savunuyor.

TRUMP, YAPILAN TEKLİFİ REDDETTİ

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Afganistan'daki saldırıları nedeniyle Taliban ile barış görüşmesi yapmayacağı bildirildi. Beyaz Saray Basın Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Afganistan'ın başkenti Kabil ve Parvan vilayetlerinde düzenlenen ve 48 kişinin öldüğü saldırıların kınandığı belirtildi.

Açıklamada, "ABD, Taliban'ın Afgan halkını hedef alan korkakça saldırılarını güçlü bir şekilde kınamaktadır. Başkan (Donald Trump), Taliban bu tür saldırılarına devam ettiği sürece onlarla herhangi bir barış görüşmesi yapmayacağını açıkça ortaya koymuştur" ifadelerine yer verildi.

Donald Trump

NE OLMUŞTU?

Başkent Kabil ve Parvan vilayetlerinde Taliban tarafından düzenlendiği belirtilen iki ayrı intihar saldırısında 48 kişi ölmüştü.

Birinci saldırı Kabil yakınındaki Parvan vilayetinde gerçekleştirilmiş, Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin katıldığı seçim mitingine yönelik düzenlenen intihar saldırısında 26 kişi hayatını kaybetmiş, 42 kişi yaralanmıştı. Saldırıdan Cumhurbaşkanı Gani yara almadan kurtulmuş, hayatını kaybedenlerin çoğunun sivil olduğu açıklanmıştı.

Öte yandan birinci saldırının hemen ardından başkent Kabil'deki ABD Büyükelçiliği yakınında ikinci intihar saldırısı düzenlenmiş, bu saldırıda da 22 kişi yaşamını yitirmiş, 38 kişi yaralanmıştı. İkinci saldırıda hayatını kaybedenlerin de çoğunun sivil olduğu öğrenilmişti.

Her iki saldırıyı da Taliban üstlenmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Taliban'ın müzakere teklifini reddetti

Son Dakika Güncel ABD Başkanı Donald Trump, Taliban'ın müzakere teklifini reddetti - Son Dakika

BBC
YORUMLAR

Son Dakika

Çanakkale'de çiçek hastalığı paniği! 15 köy karantinaya alındı Bıçaklı kavgada kalbi duran şahıs, hastanede yaşama döndürüldü Rıdvan Dilmen'den ilginç penaltı yorumu: Futbolcular manikür yaptırmalı İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu'ndan Ümit Özdağ'a jet yanıt: Niyetiniz ve pazarlıklarınız ifşa olmuştur Aniden yola çıkan koyun sürüsünün sebep olduğu kazada 2 kişi öldü, 2 kişi yaralandı İflas kararı verilen İstanbul Bilişim'in raporu, aile hesabına milyonlarca liranın gönderildiğini ortaya çıkardı ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Pompeo, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını ülkesine davet etti Suudi Arabistan'da Türk mallarına boykota ülkenin en büyük süpermarket zinciri de katıldı