Tarihi Değirmenleri "İlk Günkü Gibi" Olacak - Son Dakika

Tarihi Değirmenleri "İlk Günkü Gibi" Olacak

09.01.2012 11:41
Tarihi Değirmenleri "İlk Günkü Gibi" Olacak

Foça'ya tepeden bakan tarihi yel değirmenleri aslına uygun restore edilerek kent yaşamına kazandırılıyor.

Foça'nın tarihi değirmenleri "ilk günkü gibi" olacak

Değirmenlerden birinde buğday öğütülerek un yapılacak.

Foça'daki yel değirmenlerinin restorasyonunda sona yaklaşıldı. Tarihi yel değirmenlerinin restorasyonu İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Foça Kazıları Başkanlığı tarafından gerçekleştiriliyor.

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Başkan Vekili Osman Yurtseven ve Meclis Üyesi Orhan Bora ile birlikte çalışmaları yerinde inceleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yel değirmenlerinden birinin restorasyonunun tamamlandığını müjdeledi. Başkan Aziz Kocaoğlu, üç adet değirmenden bir tanesinde, orijinal yapısındaki öğütme sisteminin tıpa tıp aynısının kurulacağını açıkladı. Başkan Kocaoğlu, değirmenlerden ikisinin 19. yüzyıla, buğday öğütecek olan değirmenin ise 18. yüzyıla ait olduğunu söyledi.

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ da Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederek, "Gelecek nesillere hem çevresel hem de tarihsel anlamda iyi örnekler sunmak için Başkanımız'ın önderliğinde hep birlikte çalışıyoruz" dedi. Gökhan Demirağ, yel değirmenlerinin ahşap işçiliğinin çok önemli olduğunu vurguladı; atölyede hazırlanan ahşapların aslına uygun olarak değirmenlere takıldığını bildirdi.

Kybele kutsal alanı

Üç yel değirmeninin bulunduğu tepenin üzerinde, antik çağda Ana Tanrıça'nın (Kybele) kutsal alanı bulunmaktaydı. Bu alana, tepenin güneybatısındaki kayalara oyulmuş merdivenlerle ulaşılmaktaydı. Bu çevrede kayalara oyulmuş adak nişleri bulunuyor. Bu nişlerin bazıları kabartmalarıyla dikkat çekiyor.

Kaynak: Bültenler
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Tarihi Değirmenleri 'İlk Günkü Gibi' Olacak - Son Dakika


Advertisement