Tarihi Mecidiye Hanı Restore Edilecek - Son Dakika

Tarihi Mecidiye Hanı Restore Edilecek

19.12.2017 14:45
Tarihi Mecidiye Hanı Restore Edilecek, System.String[]

Gaziantep'te restorasyonuna başlanan 18. yüzyıl yapılarından Mecidiye Hanı'nın kültürel etkinliklerin düzenleneceği Sahaflar Çarşısı'na dönüştürülmesi planlanıyor.

Gaziantep'te restorasyonuna başlanan 18. yüzyıl yapılarından Mecidiye Hanı'nın kültürel etkinliklerin düzenleneceği Sahaflar Çarşısı'na dönüştürülmesi planlanıyor.

Şahinbey Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 1725 yılında inşa edilen ve Sultan Abdülmecid döneminde onarımı yapılan Mecidiye Hanı'nın restorasyonu için çalışma başlatıldı.

Herhangi bir kitabesi veya tarihlendirmeye imkan verecek tezyini (süslemesi) bulunmaması sebebiyle eser, tarihi kayıtlar ve sözlü kaynaklardan alınan bilgiler çerçevesinde tarihlendirildi.

Han, eski kayıtlarda Han-ı Cedid ve Koca Nakıp Hanı olarak da anılıyordu.

Osmanlı mimari yapıları içerisinde tek avlulu, iki katlı hanlar grubuna giren Mecidiye Han, bir dönem otopark olarak kullanıldı ve büyük tahribata uğradı.

Şahinbey ilçesi, Şahinbey Mahallesi'nde Şehitler Caddesi ile Yeni Çarşı Sokağı arasında, kentin kültür yolu ve önemli ticaret yollarının buluştuğu noktada yer alan Mecidiye Hanı'nda, han içinde ve cadde üzerinde 16 ve arka sokak üzerinde 14 olmak üzere toplam 30 dükkan bulunuyor.

Tarihi yapı, restorasyonu tamamlandıktan sonra Sahaflar Çarşısı ve okuma salonlarıyla kültür merkezine dönüştürülecek. Projenin hayata geçirilmesiyle kitap tanıtımları, imza günü etkinlikleriyle kentin sosyal ve kültürel hayatına da katkı sunulacak.

Harabe bir durumdayken Şahinbey Belediyesi tarafından devralınarak restorasyon çalışmalarına başlanan Mecidiye Hanı'nın Gaziantep'in en güzel hanlarından biri olduğunu belirten Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, "İki katlı hanın geniş bir avlusu bulunuyor. Fakat zaman içerisinde yıkılarak betonarme hale gelmiş. Şahinbey Belediyesi olarak burayı restore edip betonarme hale gelen üst katı da tekrar yapacağız. Restorasyon çalışmaları sonunda buranın Gaziantep'in kültürüne hizmet eden bir mekan haline gelmesini istiyoruz." ifadesini kullandı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Tarihi Mecidiye Hanı Restore Edilecek - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

AK Partili Mahir Ünal'dan Alaattin Çakıcı açıklaması: Erdoğan'a karşı darbe ve ölüm tehditleri yapılırken sus pus olanlar, şimdi ağlıyorlar 'Dur' ihtarına uymayan 4 kişilik otomobilden 10 düzensiz göçmen çıktı Son Dakika! Bakan Koca salgındaki kötü gidişatı bu sözlerle gözler önüne serdi: Ağır hasta sayısı 4 ayda 8 kat arttı Kadın muhabir, uyuşturucu tacirlerinin yakınları tarafından saldırıya uğradı! O anlar kamerada Tedavisine evde devam edilen Mehmet Ali Erbil'den yeni fotoğraf Eski Dubai Prensesi Haya'dan yasak aşkına 1.2 milyon sterlinlik sus payı Kızını trafik kazasında kaybeden baba: Kurban olduğum yavrum, gelinlikle gidecekken tabutla gidiyor FETÖ üyesi olmakla suçlanan İYİ Parti Rize İl Başkanı: Elinde belge olup savcılığa vermeyen şerefsizdir