ABD heyetinin ziyaretinin ardından Çin'e ait 17 savaş uçağı ve 5 gemi Tayvan'ı tekrar ablukaya aldı - Son Dakika

ABD heyetinin ziyaretinin ardından Çin'e ait 17 savaş uçağı ve 5 gemi Tayvan'ı tekrar ablukaya aldı

16.08.2022 19:26

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin Tayvan'a ziyaretinin başlattığı gerilim devam ediyor. Tayvan çevresinde başlattığı askeri tatbikatı bitiren Çin, bu kez senatör Ed Markey başkanlığındaki yeni bir ABD Kongre heyetinin ülkeye ziyaret etmesinden sonra yeni bir tatbikat başlattı. Çin'e ait 17 savaş uçağı ve 5 savaş gemisinin Ada çevresinde görüldüğü belirten Tayvan Savunma Bakanlığı, bunların füze sistemleriyle dikkatlice izlendiğini de belirtti.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ay başındaki ziyaretinin ardından Çin ordusu, Ada çevresinde askeri tatbikatlar başlatmıştı. 7 gün süren tatbikatlar, Ada'nın çevresinde fiili abluka oluşturmuştu. Gerçek silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında, Çin ana karasından ateşlenen güdümlü füzeler Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü. Ordu sözcüsü, 10 Ağustos'ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı'ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Tayvan, Çin'e ait 17 savaş uçağı ve 5 geminin Ada çevresinde görüldüğünü bildirdi

ABD KONGRE HEYETİNİN ZİYARETİ SONRASI YENİDEN TATBİKAT BAŞLATILDI

Pelosi'nin ziyaretinden 12 gün sonra Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığındaki yeni bir ABD Kongre heyeti, önceki gün Tayvan'ı ziyaret etti. Çin ordusu ise bu heyetin ziyaretinin ardından da Ada çevresinde "askeri devriye faaliyeti ve tatbikatlar yürüteceğini" açıkladı.

ADA ÇEVRESİNDE 17 SAVAŞ UÇAĞI VE 5 SAVAŞ GEMİSİ GÖRÜLDÜ

Tayvan Savunma Bakanlığınca, Çin'e ait 17 savaş uçağı ve 5 savaş gemisinin Ada çevresinde görüldüğü belirtildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, uçaklardan 10'unun, Tayvan Boğazı'nda tarafların etki alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz hattının doğusuna ve Tayvan'ın "Hava Savunma Tanımlama Bölgesi" ilan ettiği bölgenin güneybatı bölümüne uçtuğu ifade edildi.

Tayvan, Çin'e ait 17 savaş uçağı ve 5 geminin Ada çevresinde görüldüğünü bildirdi

ÇİN'İN HAVA VE DENİZ ARAÇLARI FÜZE SİSTEMİYLE İZLENİYOR

Öte yandan Açıklamada, Çin'e ait hava ve deniz araçlarının, elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendiği kaydedildi.

Tayvan, Çin'e ait 17 savaş uçağı ve 5 geminin Ada çevresinde görüldüğünü bildirdi

PEKİN, "TEK ÇİN İLKESİNİ" VURGULUYOR

Ziyaretler, Ada'yı topraklarının parçası olarak gören Çin'in tepkisine yol açıyor. Pekin, "tek Çin ilkesini" vurgulayarak Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini şart koşuyor.

YORUMLAR
500
Tayvan, dışarıdan gelenlere karantina zorunluluğunu 13 Ekim'de kaldıracak Tayvan, dışarıdan gelenlere karantina zorunluluğunu 13 Ekim'de kaldıracak Çin, ABD'yi Çin Üniversitesine Yönelik Siber Saldırılar Konusunda Sert Dille Eleştirdi Çin, ABD'yi Çin Üniversitesine Yönelik Siber Saldırılar Konusunda Sert Dille Eleştirdi Çin, ABD'den Tek Çin İlkesine Yönelik Taahhütlerini Yerine Getirmesini İstedi Çin, ABD'den Tek Çin İlkesine Yönelik Taahhütlerini Yerine Getirmesini İstedi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel ABD heyetinin ziyaretinin ardından Çin'e ait 17 savaş uçağı ve 5 gemi Tayvan'ı tekrar ablukaya aldı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement