Tesco'nun Yeni yönetmeliği Türkiye'de - Son Dakika

Tesco'nun Yeni yönetmeliği Türkiye'de

Tesco\'nun Yeni yönetmeliği Türkiye\'de
Son Güncelleme: 03.01.2012 15:27

Tesco'nun besin barı yeni yönetmelikle artık tüm Türkiye'de

Dünyanın önde gelen perakende zinciri Tesco, 2005'ten bu yana ürünlerindeki besin değerlerini tüketiciye sunmak amacıyla kullandığı, "besin barı" adıyla da bilinen Günlük Besin İhtiyaç Tablosunu, Türkiye genelinde de kullanmaya başlıyor.

30.12.2011 tarihinde yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliğine göre, artık Türkiye'de satılan tüm gıda ürünlerinde, ürünün içerdiği besin değerlerini basit ve anlaşılır bir şekilde, gıda değeri baloncuklarıyla tüketiciye gösteren "besin barı" yer alacak.

Tesco Grubu'nun bir parçası olan Kipa ise, internet sitesindeki özel "bilinçli besleniyoruz" bölümü (www.kipa.com.tr) ve Yeni Yıl'da Kipa Ekstra'larda yer alan posterler ve el broşürleri kanalıyla, müşterilerinin besin değerleri tablosu kullanarak dengeli bir diyet izleyebilmesine katkıda bulunacak.

Tesco Kipa CEO'su Paul Ritchie, "Tesco'nun 2005'den beri İngiltere'de kullandığı günlük besin ihtiyaç tablosunun Türkiye genelinde de kullanılacak olması bizi çok gururlandırdı," dedi.

"Kimse müşterilerini bizim kadar düşünemez" felsefesinden yola çıkarak bu yönteme öncü olduklarını dile getiren Ritchie, "Perakende çok dinamik ve sürekli gelişimi gerektiren bir sektör. Bizler de, uluslararası platformdaki en iyi ve Türk tüketicisine en uygun örnekleri Türkiye'ye getirmeyi hedefliyoruz. İngiltere'de ve diğer pazarlarımızda da kullandığımız bu yöntem, tüketici bilincini arttırmak ve tüketicilerimizi sağlıklı besin tercihleri yapmaya yöneltmekte çok başarılı oldu. Kipa olarak, Türk tüketicilerine, gıda güvenliğinden çevre dostu yaşama uzanan uluslararası standardlar sunmaya devam edeceğiz," dedi.

Kipa markalı ürünlerin üzerinde yer alan günlük besin ihtiyaç etiketleri sayesinde, tüketiciler gün içinde tükettikleri yağ, karbonhidrat ya da vitamin değerlerini rahatlıkla takip edebiliyorlar. Ürün etiketlerinde yer alan besin oranlarının yanı sıra, ürünün tüketilmesi halinde günlük besin değerlerinin ne kadarının karşılandığı bilgisi de net olarak belirtiliyor. Kipa Ekstra formatlarında yapılan bu uygulama mağaza içerisindeki posterlerle ve internet sitesindeki özel "bilinçli besleniyoruz" bölümü ve tüm müşterilere duyuruluyor.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Tesco'nun Yeni yönetmeliği Türkiye'de - Son Dakika


Advertisement