Tika'dan Romanya'daki Türk ve Tatar Tarihi Araştırmaları Kürsüsüne Destek - Son Dakika

Tika'dan Romanya'daki Türk ve Tatar Tarihi Araştırmaları Kürsüsüne Destek

(AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) desteğiyle Romanya Köstence'deki Ovidius Üniversitesi bünyesindeki Türk ve Tatar Tarihi Araştırmaları Kürsüsü tadilatı yapılarak yenilendi.

BÜKREŞ - (AA) - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) desteğiyle Romanya Köstence'deki Ovidius Üniversitesi bünyesindeki Türk ve Tatar Tarihi Araştırmaları Kürsüsü tadilatı yapılarak yenilendi.


Kürsünün açılışı dolayısıyla düzenlenen törene, Türkiye'nin Köstence Başkonsolosu Uygar Sertel, TİKA Bükreş Program Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan, üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Sorin Raguna, akademisyen ve öğrenciler katıldı.


Törende konuşan Başkonsolos Sertel, üniversiteye ve TİKA'ya faaliyetlerinden dolayı teşekkür ederek, Romanya ile Türkiye'nin stratejik ortaklığının altını çizdi.


Rektör Raguna da TİKA ile yaptıkları iş birliğinin hem üniversitelerine hem de Türk-Romen dostluğuna oldukça önemli katkılar sunduğunu belirterek, TİKA'ya ve Türkiye'ye verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.


TİKA Koordinatörü Daştan da eğitimin her alanında Romanya'da proje yaptıklarını,Türk-Rumen dostluğunu bir adım öteye götürmek için çaba sarf ettiklerini belirtti.


Konuşmaların ardından tadilatı yapılarak yenilenen Türk ve Tatar Tarihi Araştırmaları Kürsüsü açıldı. Öte yandan, TİKA'nın desteğiyle Türkiye-Romanya matematik laboratuvarı ve kütüphanesi ile Prof Dr. Cahit Arf Kütüphanesine de malzeme ve donanım desteği sağlandı. Matematik laboratuvarı ve kütüphanesine de 646 uluslararası akademik eser desteği sağlandı.

Son Dakika

16:30 Mardin Büyükşehir Belediyesi'ndeki birçok üst düzey yönetici yolsuzluk ve usulsüzlük sebebiyle görevden alındı 15:45 Hız limitini aşan sürücünün gösterdiği korkunç gerekçe cezadan yırtmasını sağladı 15:21 "Aşk 101'deki Osman eşcinsel olarak kurgulandı" diyen Mahir Ünal'a dizi oyuncusu Kubilay Aka'dan cevap 14:49 HDP'den asgari ücret 3 bin lira olsun önerisi 13:50 Sevgilisinin arkadaşıyla yatakta basılan eski manken için mahkemeden zorla getirilme kararı 13:16 Yolcu taşımacılığının efsane firması Varan, Türkiye yollarına geri döndü 13:14 Kocasını minibüste başka kadınla yarı çıplak halde basan kadın, öfkeden deliye döndü 13:07 ABD'de koronavirüsü öldüren spreylere onay verildi 12:08 İstanbul Havalimanı Metro Hattı'nın yüzde 71'i tamamlandı 12:00 Bakan Albayrak ve ailesine hakaret eden zanlının mahkemedeki ifadesi ortaya çıktı: İroni yapmak istemiştim 11:14 Dev kulüpler, koronavirüs nedeniyle maç günü gelirlerinde büyük kayıp yaşayacak 10:59 Dünya şampiyonu snowboardcu Alex Pullin, balık avında hayatını kaybetti 10:45 Yüzlerce tatilciye "helal otel" şoku! Ödeme yaptıkları otelin konseptinin değiştiğini öğrendiler 10:16 Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, koronavirüs için avantajlı ve dezavantajlı kan gruplarını paylaştı 09:54 Rıdvan Dilmen'den Fenerbahçe için teknik direktör isyanı: Mart ayında bir hocayla anlaşmaması skandal