TikTok, çocukların cinsel kimlik inşasına neden oluyor - Son Dakika
Güncel

TikTok, çocukların cinsel kimlik inşasına neden oluyor

Iğdır Üniversitesi'nden Doç. Dr. Sait Yıldırım, TikTok'un çocuklar üzerindeki etkisini değerlendirerek, içeriklerin çocukların cinsel kimlik inşasına yol açtığını ve tehlike oluşturduğunu belirtti. Ayrıca TikTok'un denetleme ağının yetersiz olduğunu ve aşırılıkların yaygınlaşmasına neden olduğunu ifade etti.

03.12.2023 13:55
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

IĞDIR Üniversitesi'nden Doç. Dr. Sait Yıldırım, içerikleri nedeniyle tartışmalara yol açan TikTok'a ilişkin, "Çocuklar, farkında olmadan cinsel bir kimlik inşa ediyor. 15-24 arasındaki çocuk ve gençler, kadın gibi giyinerek, ciddi anlamda değişim ve dönüşümle, popüler olma çabası ile karşımıza çıkıyor. Aşırılıkların yaygınlaşması, çocuklar için de tehlike oluşturuyor. En tehlikeli boyutu, çocukların ileride başlarına gelebilecek sıkıntılar. Gelecekte bu çocuklar, ihmal ve istismara maruz kalabilir" dedi.

İçerikleri nedeniyle tartışmalara neden olan sosyal medya uygulaması TikTok'a ilişkin konuşan Iğdır Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi, aile danışmanı Doç. Dr. Sait Yıldırım, "Milyonlarca kullanıcının zaman geçirdiği bu uygulama, kullanıcılara para kazanma imkanı tanımasından ötürü ciddi bir yayılıma ulaştı. TikTok uygulamasının denetleme ağı, çok sınırlı olduğu için kontrolsüz bir çoğalmanın yaşandığına şahit oluyoruz. Maalesef kazanma hırsı, kır-kent, küçük-büyük fark etmeksizin insanların aşırılıkları tercih etmesine yol açıyor. Dikkat edilirse bu mecralarda popüler olan bireylere bakıldığında erkekler, şiddet veya saldırganlık göstererek, güç gösterisi yaparak veya sahip olduğu mallarını kullanarak var olurken, kadınlar ise beden ve cinsel kimliğini kullanarak popüler oluyor. Maalesef kadın konusu da hassas olduğu için en ufak bir tepkide, ezilmiş politikası ile insanlara iftira atma, linç etme gibi şeyler yapmaya başlıyorlar. Köyünden şehrine görüyorsunuz; ahlaksızlığın sınırı yok. Adam kamerayı tutuyor, kadın kendini sergiliyor ve diğer erkekler canlı yayında hediye atıyor. Aşırı bir para transferi söz konusu. Örnekleri kamuoyunda yakın zamanda ortaya çıktı. Bunun daha niceleri var. Gariban insanlar akşama evine ekmek götürmek için çabalarken, burada bazı insanlar vücudunu sergileyerek milyonlar kazanıyor" dedi.

'TEK SEBEP; DİKKAT ÇEKİP, PARA KAZANMAK'

Uygulamada sergilenen cinsiyet rollerine de değinen Doç. Dr. Yıldırım, "Binlercesi cinsiyet değiştirme veya kadın gibi giyinme davranma eğiliminde oluyor. Bunun tek sebebi; bu mecrada daha çok dikkat çekmek, popülarite elde etmek ve para kazanmak. Bunu da aşırılıklar yaparak gerçekleştiriyorlar. Çalışma amaçlı takip ettiğim onlarca hesapta aynı durum gözleniyor. Erkek çocuk makyaj yapıp, tırnaklarını uzatıp, yetişkin erkekler ile canlı yayın yaparak para kazanıyor. Çünkü kendi halinde olsa para kazanamaz, kimse de onu tanımaz. Çocuklar, farkında olmadan cinsel bir kimlik inşa ediyor. 15-24 arasındaki çocuk ve gençler, kadın gibi giyinerek, ciddi anlamda değişim ve dönüşümle, popüler olma çabası ile karşımıza çıkıyor. Aşırılıkların yaygınlaşması, çocuklar için de tehlike oluşturuyor. En tehlikeli boyutu, çocukların ileride başlarına gelebilecek sıkıntılar. Gelecekte bu çocuklar, ihmal ve istismara maruz kalabilir" diye konuştu.

'TİKTOK SINAVINI KAYBETTİK'

TikTok uygulamasının artık ciddi bir toplumsal sorun haline geldiğini anlatan Doç. Dr. Yıldırım, "Sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere, bu konuya devletin de el atması ve uygulamanın kontrollü bir şekilde sürdürülmesi gerekiyor. Engellemek çare olmayacaktır. Maalesef alternatifi daha beter şekilde çıkıyor. Şunu bilelim, maalesef bu acı ve tarihsel itiraf. Çocuklarımızın derslerdeki başarısını, imajını, mesleğini, gösteriş oluşturacak her şeyini, sosyal gelişiminden, ahlaki yapısından, değerlerinden, inancından, saygısından, sevgisinden daha çok önemsedik. TikTok'ta diğer mecralar gibi bir sınavdı ve bu sınavı kaybettik. O özensizliğimizin bedelini yavaş yavaş, derin derin ödüyoruz" dedi. (DHA)

TikTok, çocukların cinsel kimlik inşasına neden oluyor
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel TikTok, çocukların cinsel kimlik inşasına neden oluyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Milli Savunma Bakanlığı, Gazze'deki ihtiyaç sahipleri için sağlık malzemelerini Ürdün'e ulaştırdı
  07:47 Milli Savunma Bakanlığı, Gazze'deki ihtiyaç sahipleri için sağlık malzemelerini Ürdün'e ulaştırdı

  Milli Savunma Bakanlığı, Gazze'deki ihtiyaç sahipleri için hazırlanan sağlık malzemelerinin A400M tipi uçak ile dün Ürdün'e ulaştırıldığını bildirdi. Uçağa yerleştirilen malzemelerin görüntüleri paylaşılarak, 'Gazzeli kardeşlerimiz için hazırlanan sağlık malzemeleri, Kayseri'deki 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığımızdan havalanan A400M tipi uçak ile Ürdün'e ulaştırıldı.' ifadeleri kullanıldı.

 • Bahar: Uyanmaya Hazır Mısın? 4. Bölüm
  06:22 Bahar: Uyanmaya Hazır Mısın? 4. Bölüm

  Bahar yeni bir başlangıca adım atmışken aile Umay'ın hastaneye kaldırılma haberiyle sarsılır. Cihan Taşkeski'nin gelişi Evren ve Timur'u karşı karşıya getirir. Bahar, Umay'la arasındaki sorunları düzeltmeye çalışırken Timur'a büyük bir sürpriz beklemektedir. Timur'un açığını yakalayan Bahar, şüphesiyle sınanırken hastane macerasında mücadele etmeye devam eder.

 • TEM Otoyolu'nda korkunç kaza! Yolun karşısına geçmeye çalışan 4'ü aynı aileden 5 kişi öldü
  05:47 TEM Otoyolu'nda korkunç kaza! Yolun karşısına geçmeye çalışan 4'ü aynı aileden 5 kişi öldü

  İstanbul TEM Otoyolu Pendik mevkiinde seyir halindeki otomobil, yolun karşısına geçmeye çalışan 4'ü aynı aileden 5 kişiye çarptı. Korkunç kazada 5 kişi yaşamını yitirirken otomobil içinde sıkışan sürücü ağır yaralandı.

 • Kolombiya'da Clan del Golfo'nun liderlerinden biri gözaltına alındı
  04:52 Kolombiya'da Clan del Golfo'nun liderlerinden biri gözaltına alındı

  Kolombiya'da ülkenin en büyük silahlı gruplarından Clan del Golfo'nun liderlerinden olan 'El Mocho' lakaplı uyuşturucu kaçakçısı Federico Cardona, güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla gözaltına alındı. Operasyonda, El Mocho ve adamlarıyla birlikte 2 kilo sıvı kokain ve 1 kilodan fazla uyuşturucu madde ele geçirildi. El Mocho'nun ABD'ye iade edilip edilmeyeceği ise önümüzdeki haftalarda netlik kazanacak.

 • Burdur'da Alkollü Sürücünün Kontrolden Çıkan Otomobili Şarampole Devrildi
  04:23 Burdur'da Alkollü Sürücünün Kontrolden Çıkan Otomobili Şarampole Devrildi

  Burdur'da alkollü sürücünün kullandığı otomobilin kontrolden çıkarak şarampole devrildiği kazada 1'i ağır olmak üzere 3 kişi yaralandı. Kazada, araç içerisinde bulunan alkol şişeleri dikkat çekti. Yaralılar, ambulanslarla Burdur Devlet Hastanesine kaldırıldı.

 • Burdur'da Otomobil Şarampole Devrildi: 3 Yaralı
  04:19 Burdur'da Otomobil Şarampole Devrildi: 3 Yaralı

  Burdur'da Yusuf S. idaresindeki bir otomobil, Isparta-Burdur kara yolu Antalya kavşağı yakınında şarampole devrildi. Kazada yaralanan sürücü Yusuf S. ile otomobilde bulunan Kerem A. ve Ahmet A. Burdur Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralılardan Kerem A'nın hayati tehlikesi bulunuyor.


Advertisement