Tokat'ta, ilber ortaylı izdihamı - Son Dakika

Tokat'ta, ilber ortaylı izdihamı

02.10.2019 17:55

Tokat'ta, İlber Ortaylı izdihamıTOKAT'ta bu yıl 3'üncüsü düzenlenen 'Tokat Kitap Günleri? etkinlikleri kapsamında kentte söyleşi düzenleyen Prof. Dr. İlber Ortaylı'yı görmek isteyenler izdihama neden oldu.

Tokat'ta, İlber Ortaylı izdihamı

TOKAT'ta bu yıl 3'üncüsü düzenlenen 'Tokat Kitap Günleri? etkinlikleri kapsamında kentte söyleşi düzenleyen Prof. Dr. İlber Ortaylı'yı görmek isteyenler izdihama neden oldu.

Tokat Belediyesi tarafından organize edilen 'Tokat Kitap Günleri için kentte gelen Tarihçi-Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı konferans salonunda söyleşi düzenledi. Söyleşinin yapılacağı konferans salonu dolarken, Ortaylı'yı görmek isteyen sevenleri dışarıda uzun kuyruklar oluşturdu. Söyleşi için konferans salonuna gelen Tokat Valisi Ozan Balcı, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve Prof. Dr. İlber Ortaylı vatandaşların yoğunluğu nedeniyle Tokat İl Genel Meclis Başkanlığı'ndan salona giriş yaptı. Salon girişi önünde bekleyen kalabalığı polis ekiplerinin yardımıyla dışarıya çıkan Ortaylı, bahar ayında tekrar Tokat'ta geleceğini söyledi. Prof.Dr. Ortaylı ve il protokolü söyleşinin yapılacağı alana güçlükle geçti.

Prof.Dr. Ortaylı salonda 'Milli Mücadelenin 100'üncü Yılı' konulu söyleşiyi gerçekleştirdi. Prof.Dr. Ortaylı, Türk ismininin devlet adı olmasının İstiklal Savaşı ile başladığını belirterek, Bu çok önemli. Yani o dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi kendisi ayrı bir devlet olduğunu düşünmüyor. Düşünse de ilan etmiyor. İstanbul'da ki hükümetin esir olduğu, devlet merkezinin işgal altında olduğu, dolaysıyla milletin hukuku için başka bir yerde teşkilatlanmak gerektiğini ileri sürüyor diye konuştu. Ortaylı, milli mücadele döneminde yaşananlar ile ilgili tarihi süreci, seyirciler ile paylaştı.

Tokat'ta, ilber ortaylı izdihamı
Tokat'ta, ilber ortaylı izdihamı
Tokat'ta, ilber ortaylı izdihamı
Tokat'ta, ilber ortaylı izdihamı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Tokat'ta, ilber ortaylı izdihamı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Bolu Kuzfındık köyünde bir evde çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle bütün köye sıçradı Liverpool Ozan Kabak için 20 milyon sterlini gözden çıkardı Sınırın İran tarafında kalan çocukların, Azerbaycan askerlerine yaptığı sevinç gösterisi böyle görüntülendi Daha büyük bir acı yok! Otomobilin arkasında duran oğlunu fark etmeyerek 25 metre sürükledi Erzurum-G.Saray maçı sonrası, Erman Toroğlu hakem Arda Kardeşler'e patladı: Midem bulanıyor TEM Otoyolu Bolu Dağı Tüneli yeniden trafiğe kapatıldı Samsung'un Yönetim Kurulu Başkanı Lee, 78 yaşında hayatını kaybetti Kardeşi tarafından öldürülen Melek'in son görüntüleri ortaya çıktı! Babasına yazdığı not ise yürek dağladı