Son Dakika Haberleri: Turgut Özal, Naim Süleymanoğlu'na Türkiye'deki İlk Basın Toplantısında Tercümanlık Yaptı

Turgut Özal, Naim Süleymanoğlu'na Türkiye'deki İlk Basın Toplantısında Tercümanlık Yaptı

13 ay önce

1986 yılında Türkiye'ye gelen Naim Süleymanoğlu, dönemin Başbakanı Turgut Özal'la basının karşısına çıkmış, Özal, milli haltercinin sözlerine tercüme etmişti.

Naim Süleymanoğlu'nun vefat haberinin ardından, 1986 yılında dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın milli halterciyle yaptığı röportaj akıllara geldi.

ÖZAL'IN GİRİŞİMLERİYLE TÜRKİYE'YE GELDİ

Hatırlanacağı gibi Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan'daki asimilasyon politikalarından kurtulmak için Türkiye'ye iltica etmişti. Milli halterci, dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın girişimleriyle Türkiye'ye gelmişti.

SÜLEYMANOĞLU'NUN KONUŞMASINI TERCÜME ETTİ

Türkiye'ye gelir gelmez Başbakanlık'ta Özal'la birlikte basın toplantısına çıkan Naim Süleymanoğlu'na Türkçesi henüz o günlerde zayıf olduğu için toplantıda Özal, Süleymanoğlu'nun konuşmasını basın mensuplarına tercüme etmişti.

"ADIMI DEĞİŞTİRDİLER"

Süleymanoğlu, toplantı sırasında Türkiye'ye nasıl geliş sürecini şu sözlerle anlatmıştı:

Türkiye'ye gelmeden 2 yıl evvel adımı değiştirdiler. O zamandan beri plan yapardım; "Ne yapayım da geleyim Türkiye'ye" diye. Türk arkadaşlarım Avustralya'da bana yarım etti, Türkiye'ye gelmem için.

YORUMLAR


Açılınca Para Basacak! Türkiye'nin En Büyük Baraj Projesinde Sona Gelindi İki Yol Ortasına Yapılan Camiye Nasıl Ulaşılacağı, Tartışma Konusu Oldu

MHP, Suriyelilerin Oda ve Borsa Yöneticiliğinin Önünü Kesen Yasa Teklifini TBMM'ye Sundu