Son Dakika Haberleri: Türk Mantar Yetiştiriciliğine Standardizasyon Getiriliyor

Türk Mantar Yetiştiriciliğine Standardizasyon Getiriliyor

9 ay önce

Türkiye’de bir ilk olan, “Egzotik Mantar Üretiminde Şişe Kültürü Teknolojisinin Transferi ve Mantar Üretim Mükemmeliyet Merkezi” düzenlenen törenle Yalova’da hizmete girdi.

Türk Mantar Yetiştiriciliğine Standardizasyon Getiriliyor, System.String[]
Türkiye'de bir ilk olan, "Egzotik Mantar Üretiminde Şişe Kültürü Teknolojisinin Transferi ve Mantar Üretim Mükemmeliyet Merkezi" düzenlenen törenle Yalova'da hizmete girdi. Güney Kore ile sürdürülen 3 yıllık bir çalışmanın eseri olan merkez Türk Mantar üretimine standardizasyon getirmeyi amaçlıyor.

Güney Kore Tarımsal Araştırma Genel Müdürlüğü ve Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nün ortak çalışmaları, teknoloji ve bilgi paylaşımı ile 3 yılda ortaya çıkan "Egzotik Mantar Üretiminde Şişe Kültürü Teknolojisinin Transferi ve Mantar Üretim Mükemmeliyet Merkezi" Yalova'da düzenlenen törenle hizmete girdi. Törene Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Gazi Kaya, Güney Kore Tarımsal Araştırma Genel Müdür Kwag Young-Ho, Yalova Vali Yardımcısı Abdullah Çiftçi, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yılmaz Boz ile çok sayıda davetli de katıldı.

"Mantar yetiştiriciliğinin trendi değişecek"

Törenin açılış konuşmasını Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yılmaz Boz yaptı. Boz, "Bu merkez ve yeni uygulama Mantar yetiştiriciliğinde trendi değiştirecek. Kaliteyi arttıracak ve verimi yükseltecektir. Enstitümüz 1960'lardan beri hep ilkleri yapan bir kurumdur. Mantar üretimi ile ilgili de bu konuyu ilk kez ülke gündemine taşıyan kurum Atatürk Araştırma Enstitüsüdür. Halen mantar ve mantarın genetik kaynakları ile ilgili çok ciddi çalışmaları enstitü bünyesinde sürdürüyoruz" dedi.

"Mantar yetiştiricilerinin geliri arttırılacak"

Boz'un ardından söz alan Güney Kore Tarımsal Araştırma Genel Müdür Kwag Young-Ho ise, "Kore ve Türkiye arasındaki 3 yıllık bir çalışma neticesinde bu konuda ciddi bir ilerleme kaydedildi. Kore teknolojileri ile Atatürk Merkez Araştırma Enstitüsünde sürdürülen bu çalışma ile Türkiye'deki mantar yetiştiricilerinin gelirinin arttırılması da hedefleniyor" diye konuştu.

"Mantar yetiştiriciliğine standardizasyon getirilecek"

Törende mikrofona gelen son isim ise Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Gazi Kaya oldu. Merkezin ülkedeki mantar yetiştiriciliğine bir standardizasyon getirmeyi amaçladığını dile getiren Kaya, "Mantar protein değeri yüksek ve besleyici bir gıda. Şu anda ülkemizde mantarcılık sektörü arzu edilen düzeyde ve standartta üretim yapamıyor. Bu yeni şişeleme teknolojileri denemelerimiz bittiği zaman belki de Türkiye'de ki tüm Mantar üreticileri gelip bu teknolojiyi kendi işletmelerinde kullanmak isteyecekler. Böylece hem mantar yetiştiriciliğinde standardizasyon, hem çeşit geliştirme hem de depolama gibi bir mantar üretim ortamı oluşturulmuş olacak" şeklinde konuştu.

Ardından Güney Kore'den satın alınan şişe dolum makineleri ile mantar miseli dolumu gerçekleştirildi. Yetkililer izlenen süreçle ilgili detayları da paylaştılar. - YALOVA"Karnımda Yılan Dolaşıyor" Deyip Kendine Bıçak Saplayan Genç Can Verdi Özel Haber! Ersun Yanal, Fenerbahçe'nin Yeni Teknik Direktörü Oldu

Hababam Sınıfı Oyuncusu Tayfun Akalın, Hayatını Kaybetti