Son Dakika Haberleri: Türk Sağlık Sen Kırşehir Şube Başkanı Kurt: "Beklentileri Karşılayacak Yıpranma Payı Mücadelemiz...

Türk Sağlık Sen Kırşehir Şube Başkanı Kurt: "Beklentileri Karşılayacak Yıpranma Payı Mücadelemiz...

4 gün önce

Kırşehir Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Nevzat Kurt, sağlık çalışanlarının yıpranma payları ile ilgili düzenlemenin beklentileri karşılamadığını ve yıpranma payları mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.

Türk Sağlık Sen Kırşehir Şube Başkanı Kurt:
Kırşehir Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Nevzat Kurt, sağlık çalışanlarının yıpranma payları ile ilgili düzenlemenin beklentileri karşılamadığını ve yıpranma payları mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.

Yapılan düzenlemenin tüm sağlık çalışanlarını kapsamadığını ifade eden Kurt, "Söz konusu düzenleme sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanları kapsamadığı gibi bazı sağlık ve sosyal hizmet meslek mensupları da kapsam dışında bırakıldı.

Yıpranma payının 5 yıla 1 yıl olarak verilmesi yetkililerce telaffuz edilmişken bu süre 6 yıla 1 yıl olarak yasalaştı. Fiilen çalışılmayan günlerin kapsam dışında bırakılması ile bu süre 9 yıla 1 yıl oldu. Geriye dönük çalışmaları kapsamaması nedeniyle de çalışan yılların karşılığı verilmedi.

Düzenlemedeki bu üç temel sorun yıpranma payının çalışanların beklentisini çok uzağında kalmasının nedeni olmuştur. Düzenlemenin TBMM sürecine bedelli askerlik gibi bir konu ile çok hızlı şekilde gelip yasalaşması ve sosyal tarafların dolayısıyla çalışanların görüş ve önerilerinin dikkate alınmaması yasanın bu hale gelmesinin nedenlerinden biridir. Türk Sağlık-Sen olarak yasalaşma sürecinde kısıtlı zamana rağmen yoğun bir çaba göstermiştik. Fakat TBMM'de çalışanların talepleri ne yazık ki karşılık bulmamıştı"dedi.

Sendika başkanı Kurt, dilekçe kampanyası ile yaşadıkları yıpranma payı mücadelesini meclisinde gündemine taşıyacaklarını belirtti. - KIRŞEHİRPakistan Denizde İkmal Gemisi, Pakistan Deniz Kuvvetlerine Teslim Edildi Türk Yetkiliden, Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Başkonsolustuktan Toprak Çıktı

Erdoğan'dan Tek Cümlelik Rahip Brunson Çıkışı: Türk Adaleti Kararını Verdi ABD Basınından Bomba İddia: Cemal Kaşıkçı'nın Cesedi Parçalara Ayrıldı