Turkcell 30. yaşına iddialı hedeflerle giriyor - Son Dakika
Güncel

Turkcell 30. yaşına iddialı hedeflerle giriyor

Turkcell 30. yaşına iddialı hedeflerle giriyor

Türkiye'nin önde gelen teknoloji ve iletişim şirketlerinden Turkcell, 30. yaşına iddialı hedeflerle girecek.

25.11.2023 09:23  Güncelleme: 09:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, Turkcell'in geride bıraktığı 30 yılda Türkiye'nin dijitalleşme tarihini yazdığını, Türkiye Yüzyılı'nda yenilikçi stratejilerle teknoloji üreterek geleceği tasarlamaya devam edeceklerini söyledi.

Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, 2024'te 30'uncu kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan Turkcell'in gelecek vizyonunu anlattı. Mobil teknolojilerde Türkiye'nin son 25 yılına damga vuran Turkcell'in geleceği bugünden tasarladığını söyleyen Koç, " Cumhuriyet'in ikinci yüzyılında ülkemizin dijitalleşmesindeki liderliğimizi sağlamlaştıracağız. Turkcell, Türkiye Yüzyılı'nda teknolojide Türkiye'nin en parlak yıllarını yazacak" dedi.

Ali Taha Koç, Türkiye'de telekomünikasyon sektörünün öncü oyuncusu olarak hizmet vermeye başlayan Turkcell'in Cumhuriyet'in 100'üncü yılını dijital dönüşümün güçlü oyuncusu olarak kutladığını belirtti. Türkiye'nin halen devam eden dijital yolculuğunda Turkcell'in teknoloji üreterek ve teknolojiye yön vererek geleceği tasarladığını vurgulayan Koç, şunları kaydetti:

"Turkcell'in kuruluşundan itibaren geçen 30 yılı, Türkiye'nin dijitalleşme tarihidir. Turkcell, mobil iletişim şirketi olarak başlayıp, entegre haberleşme operatörü ve dijital operatör olarak sürdürdüğü faaliyetlerinde, Türkiye'de sektörün gelişmesinde önemli rol üstlendi. Misyonu doğrultusunda sürekli geliştirdiği yetkinlikleriyle Türkiye'nin dijitalleşme yolculuğuna destek olan Turkcell, sağladığı teknolojiyle de kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırıyor, dijital ihtiyaçlarını yüksek performansla karşılıyor. Bugün Paycell'den fizy'e, lifebox'tan GAME+'a, BiP'ten TV+'a pek çok dev marka Turkcell'in güçlü altyapısı ve teknolojisiyle Türkiye'nin çağı yakalamasına önemli katkılar sunuyor. Bu markalar, çoğu zaman dünyayı takip eden değil, dünyanın takip ettiği yeni gelişmelere imza atıyor."

"ÜLKENİN DİJİTAL EGEMENLİĞİNİ KORUMALIYIZ"

Turkcell ve teknolojinin iki 'T'sinin hep yan yana olacağı projeler üzerinde çalıştıklarını belirten Koç, "Teknoloji çağında rekabet, dijital dünyada yaşanıyor. Bu yüzden Türkiye'nin dijital egemenliğini de korumamız gerekiyor. Yenilikçi teknolojilere yapay zeka, siber güvenlik gibi yeni dikeyler açıp Türkiye'nin verisini korumak ve Türkiye'yi dijitalleştirmek için çalışacağız. Yapay zeka alanında kendi algoritmalarımızı oluşturacak bir altyapıya sahip olmamız lazım. Turkcell'in 38 milyon kullanıcısı var. Bu çok büyük bir veri. Bu veriyi analiz edip algoritmaları yapay zeka bazlı güvenli sistemlere evireceğiz" açıklamasını yaptı.

" TOGG'DAKİ ENTEGRASYON ÖRNEK OLDU"

Kullanıcılara hizmet veren teknolojilerin insan ve nesne odaklı olması gerektiğine dikkat çeken Koç, Turkcell'in de içinde yer aldığı TOGG'daki teknoloji kullanımının bunun en iyi örneklerinden biri olduğunu söyledi. Koç, "Teknolojiyle birlikte insanların yaşam alanları değişiyor. Otomobiller de artık yaşam alanı haline geldi. TOGG, bir nesne, ama insanları destekleyen bir nesne. Başlı başına yerlilik göstergesi olan TOGG'un e-Devlet entegrasyonunu yaklaşık iki haftada yaptık. Bir devletin elektronik altyapısını bir arabaya bu kadar kısa sürede entegre etmek büyük bir başarıdır. İlerleyen dönemde BiP'ten video konferansa katılmak da fizy üzerinden müzik dinlemek de mümkün olabilecek. Akıllı cihazlar üzerinden bağlantı kurulan her platformda olmak istiyoruz. Vatandaşlarımızın bağlantılı olduğu her yerde Turkcell olacak" dedi.

"TÜRKİYE YÜZYILI, DİJİTALİN YÜZYILI"

Dr. Ali Taha Koç, ilk 100 yılın son çeyreğinde temas ettiği sektörlerin dönüştürücüsü ve ilham kaynağı olan Turkcell'in artık Türkiye Yüzyılı'ndaki hedeflerini gerçekleştirmek için çalışacağını vurguladı. Koç, şunları kaydetti:

"Turkcell, dünyanın konuştuğu teknolojileri çalışan, test eden ve uygulayan bir şirket. Üretken yapay zeka, 5G, 6G, nesnelerin interneti (IoT), davranışların interneti (IoB), büyük veri, bulut bilişim Turkcell için geleceğin değil bugünün kavramları. Cumhuriyet'in ilanının 100'üncü yıl dönümüne tanıklık eden bir şirket olarak Turkcell, bu mirası gelecek 100 yıla taşıma sorumluluğunun bilincinde. Hedefimiz, Türkiye Yüzyılı'nı 'dijitalin yüzyılı', 'yenilikçi teknolojilerin yüzyılı' haline getirmek. 100'üncü yıldönümü kutlamalarında bir söz verdik; Turkcell, teknolojide ülkemizin en parlak yıllarını Türkiye Yüzyılı'nda yazacak."

SPOR DEYİNCE TURKCELL

Turkcell, hayatın her alanında, kurulduğu günden bu yana her zaman sporla iç içe bir marka oldu. Turkcell, Türkiye'de sporu geliştirecek her fırsatı değerlendirerek spora ve sporcuya her alanda yatırım yapıyor, sporun birleştirici ve iyileştirici gücüne inanıyor. 20 yılı aşkın süredir sporun farklı branşlarına destek veren Turkcell, her geçen gün bu alandaki faaliyetlerini artırarak 1 milyar TL'nin üzerinde destek sundu.

Atletizmden yüzmeye, tenisten golfe, paralimpik sporlardan bireysel branşlara kadar pek çok alanda federasyonların, kulüplerin ve sporcuların yanında olan Turkcell, futbola desteğe ise ilk olarak 2002 Dünya Kupası öncesi A Milli Takım'a sponsor olarak başladı.

2005-2010 yılları arasında Süper Lig'in ilk isim sponsoru olan Turkcell, 2021'de kadın futbolunun gelişimine katkı sağlamak için harekete geçti.

Kadın milli takımlarının sponsorluğunu üstlenen ve Kadın Ligi'ne ismini veren Turkcell, 2010'dan bu yana Türkiye Futbol Federasyonu'nun ana sponsoru olarak Türk futboluna değer katmaya devam ediyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YATIRIMLARINA DEVAM

Turkcell, sürdürülebilirlik alanındaki adımlarına da devam ediyor. Enerji verimliliği alanında çalışmalar, alternatif enerji yatırımları, ekipman modernizasyonu ve parametre optimizasyonu gibi farklı kategorilerde toplamda 100'e yakın alt başlıkta sürdürülüyor. Geçen yıl yapılan rüzgar ve güneş enerjisine dayalı çevreci kaynak odaklı enerji verimliliği projeleri sayesinde 2022 yılı sonunda yaklaşık 65 GWh ve 200 milyon TL'lik enerji tasarrufu sağlandı.

2010'dan bu yana yeşil enerji yatırımlarında öncü olan ve bu alanda derinleşen Turkcell, sektörde yenilenebilir enerjiye en fazla yatırım yapan şirket. Turkcell, sadece yenilenebilir enerji tüketmiyor, Turkcell Enerji şirketi ile yenilenebilir enerji de üretiyor.

2025 sonuna kadar 240 milyon dolar yatırımla 300 MW kurulu güce sahip GES'lerin (güneş enerjisi santrali) devreye alınması planlanıyor.

İzmir Karadağ Rüzgar Enerjisi Santrali'nin kapasitesini artırarak tüm yeşil enerji kaynaklarıyla yıllık tüketiminin yüzde 65'inin karşılanması planlanıyor.

Turkcell grubunun hedefi, enerji tüketimini 2030'a kadar kendi kaynaklarından yüzde 100 yeşil enerjiyle karşılamak ve 2050'de net sıfır şirket olmak.

ADVERTORİAL YAYIN

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Turkcell 30. yaşına iddialı hedeflerle giriyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Derya Uluğ, Galatasaraylı taraftara küfrettiği iddialarını yalanladı
  10:33 Derya Uluğ, Galatasaraylı taraftara küfrettiği iddialarını yalanladı

  Derya Uluğ'un son konserinde Sezen Aksu'nun Şinanay şarkısını söylerken Galatasaraylı taraftara küfrettirdiği iddiası gündeme geldi. Uluğ, iddiayı yalanladı ve sosyal medyanın yanıltıcı olabileceğini belirtti.

 • Ramazan ayında 250 gram pide İstanbul ve Ankara'da 15 liradan satılacak
  10:33 Ramazan ayında 250 gram pide İstanbul ve Ankara'da 15 liradan satılacak

  Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ramazan ayında 250 gramlık pidenin İstanbul ve Ankara'da 15 liradan satılacağını duyurdu. Hatırlanacağı üzere geçen yıl 300 gramlık Ramazan pidesi 10 TL'den satılıyordu.

 • Emeklinin bayram ikramiyesini 3 bin TL'ye çıkaracak 8. Yargı Paketi bu hafta TBMM'ye geliyor
  10:25 Emeklinin bayram ikramiyesini 3 bin TL'ye çıkaracak 8. Yargı Paketi bu hafta TBMM'ye geliyor

  Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren düzenleme bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'na geliyor. Emeklinin bayram ikramiyesini yüzde 50 artışla 2 bin liradan 3 bin liraya çıkaracak maddeyi de içeren 8. Yargı Paketi yeni haftada Genel Kurul'da ele alınacak. Yargılama süreçlerine ilişkin yeni düzenlemeler de getirecek teklife göre örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme fiili müstakil bir suç sayılacak.

 • Real Madrid, Sevilla'yı 1-0 yenerek liderliğini sürdürdü
  10:21 Real Madrid, Sevilla'yı 1-0 yenerek liderliğini sürdürdü

  Real Madrid, La Liga'da Sevilla'yı 1-0 mağlup ederek liderliğini sürdürdü. Luka Modric'in attığı golle ev sahibi ekip 3 puanı hanesine yazdırırken, Arda Güler ise oyuna girmeye hazırlanırken son anda kulübeye geri döndü. Maçta orta hakem sakatlanırken, Real Madrid Teknik Direktörü Carlo Ancelotti Arda Güler'i oyuna almayı düşündüğünü ancak gol sonrası fikrini değiştirdiğini açıkladı. Real Madrid, puanını 65'e çıkararak liderliğini sürdürdü.

 • Ünlü Oyuncu Kenneth Mitchell ALS Hastalığına Yenik Düştü
  09:57 Ünlü Oyuncu Kenneth Mitchell ALS Hastalığına Yenik Düştü

  Bir süredir ALS hastalığıyla mücadele eden Star Trek ve Captain Marvel yıldızı Kenneth Mitchell, 49 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 • Emekli müşterilere promosyon başvuruları 29 Şubat'ta sona eriyor
  09:45 Emekli müşterilere promosyon başvuruları 29 Şubat'ta sona eriyor

  Bankaların emekli müşterilerine sunduğu promosyon başvuruları 29 Şubat'ta sona erecek. Emekliler, 10 bin ila 15 bin TL arasında alınabilecek promosyon ödemeleri için süreci yakından takip ediyor. Başvurular bankalar ve e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir.

 • Uluslararası Adalet Divanı'nda söz sırası Türkiye'de! İsrail işgaline ilişkin sunum yapılacak
  09:27 Uluslararası Adalet Divanı'nda söz sırası Türkiye'de! İsrail işgaline ilişkin sunum yapılacak

  Hafta boyunca 47 ülkenin sözlü beyanda bulunduğu Uluslararası Adalet Divanı'nda, İsrail'in Filistin'deki işgal ve ilhak uygulamalarına ilişkin sunum yapma sırası Türkiye'ye geldi. Duruşmanın son gününde Türkiye adına sunum yapacak olan Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız, Filistin'e verilen desteği kamuoyu önünde yineleyecek. Adalet Divanı kararının yasal olarak bağlayıcılığı yok ancak İsrail üzerindeki baskıyı artıracak.

 • Düğüne gidenler yangından son anda kurtuldu
  09:14 Düğüne gidenler yangından son anda kurtuldu

  Mersin'de Yenişehir ilçesine bağlı Emirler Mahallesi'ndeki bir düğün salonunda çıkan yangın, panik yarattı. Düğün sırasında salon içerisindeki sobadan kaynaklı tavan alev aldı. Konukların alevleri fark etmesi üzerine salon boşaltıldı. İhbar üzerine olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi ve yangın büyümeden söndürüldü.

 • İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının toplam bilançosu açıklandı
  09:11 İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının toplam bilançosu açıklandı

  İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında 7 Ekim'den bu yana 70 bin ton bomba kullanıldı. Saldırılarda yaklaşık 30 bin kişi öldürüldü, 2 bin 600 kişi alıkonuldu ya da esir edildi, 2 milyon kişi tehcir edildi. Ayrıca 500'den fazla cami ve kilise, 300'den fazla üniversite ve okul, 360 binden fazla konut yıkıldı. Gazze genelindeki 35 hastaneden 31'i hizmet dışı kaldı.


Advertisement