Türkiye'de Bilgi Üretimi ve Bilim Politikaları Uluslararası Sempozyumu - Son Dakika

Türkiye'de Bilgi Üretimi ve Bilim Politikaları Uluslararası Sempozyumu

17.11.2017 17:32
Türkiye'de Bilgi Üretimi ve Bilim Politikaları Uluslararası Sempozyumu, System.String[]

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, Türkçenin bilim dili olmasına daha fazla özen göstereceklerini belirtti.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, Türkçenin bilim dili olmasına daha fazla özen göstereceklerini belirtti.

Ahi Evran Üniversitesinden (AEÜ) yapılan yazılı açıklamaya göre, Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen ve üç gün süren Türkiye'de Bilgi Üretimi ve Bilim Politikaları Uluslararası Sempozyumu'nun değerlendirme ve kapanış oturumunda konuşan Beyhan, sempozyumun oldukça verimli geçtiğini ifade etti.

Sempozyumun amacının bilgi üretimi, bilimde eksiklerin belirlenmesi ve çözüme yönelik önerilerin ortaya konulması olduğunu vurgulayan Beyhan, sempozyumda elde edilen bildiri ve önerileri kitap haline getireceklerini aktardı.

Beyhan, 2017'nin Cumhurbaşkanlığının himayesinde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu ile Türk Dil Kurumu tarafından "Türk Dili Yılı" ilan edildiğine işaret ederek "Türkçe'nin bilim dili olmasına daha fazla özen göstereceğiz. Türkçe bilim dilidir." değerlendirmesinde bulundu.

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya da çok sayıda bilim insanının katıldığı ve bilimsel alanda güzel sonuçların elde edildiği sempozyuma ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını belirterek bu tür sempozyumların Türkiye'de artarak devam etmesi temennisinde bulundu.

Üniversite olarak bundan sonra yılda en az üç sempozyum yapma kararı aldıklarını anlatan Karakaya, akademisyenlerin bilgi üretmeleri ve ürettikleri bilgileri teknolojiye, sosyal yaşama yansıtmalarına katkı yapacaklarını söyledi.

Farklı üniversitelerden rektör ve akademisyenlerin katıldığı sempozyumun sonunda Karakaya, katkılarından dolayı Beyhan'a hediye takdim etti.

Üç gün süren sempozyumun farklı oturumlarında Prof. Dr. Hamza Yılmaz, "İnsan Potansiyelimiz ve Bilim Politikalarımız", Prof. Dr. Vatan Karakaya, "Matematik Öğretimi ve Bilimsel Düşünce İlişkisi", Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, "Türkiye'de Hukuk Eğitimi", Prof. Dr. Muzaffer Şeker, "Türkiye'de Sağlık Alanındaki Bilimsel Faaliyetlerin Değerlendirilmesi", Prof. Dr. Hasan Onat, "Din Alanında Bilgi ve Din-Bilim İlişkisi", Doç. Dr. Burak Tangör, "Kuram ve Siyasa Arasındaki İlişki: Siyasal Bağıntılı Kuramsal Çalışmaların Arttırılmasına Yönelik Öneriler" konulu bildiriler sundu.

Türkiye'de Bilgi Üretimi ve Bilim Politikaları Uluslararası Sempozyumu
Türkiye'de Bilgi Üretimi ve Bilim Politikaları Uluslararası Sempozyumu

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türkiye'de Bilgi Üretimi ve Bilim Politikaları Uluslararası Sempozyumu - Son Dakika


Son Dakika

Ronald Koeman: Bütün dünyada bu maçı izleyenler penaltı olduğunu gördü Ronald Koeman: Bütün dünyada bu maçı izleyenler penaltı olduğunu gördü Meteoroloji gün verdi! Şemsiyeleri hazırlayın, kuvvetli yağış geliyor Meteoroloji gün verdi! Şemsiyeleri hazırlayın, kuvvetli yağış geliyor Yoğun bakım hemşiresinden koronavirüs hastalarına insan dokunuşu Yoğun bakım hemşiresinden koronavirüs hastalarına insan dokunuşu Koronavirüs aşısı yaptıran Bensu Soral, öncelikli oluşunu hastalığıyla açıkladı Koronavirüs aşısı yaptıran Bensu Soral, öncelikli oluşunu hastalığıyla açıkladı İstanbul'da gözü dönmüş sapık, genç kadının boğazına bıçak dayayıp taciz etti İstanbul'da gözü dönmüş sapık, genç kadının boğazına bıçak dayayıp taciz etti Seycan hemşirenin otomobiliyle 30 metreden bahçeye uçtuğu anların görüntüleri ortaya çıktı Seycan hemşirenin otomobiliyle 30 metreden bahçeye uçtuğu anların görüntüleri ortaya çıktı Sapık öğretmen, kocası evdeyken 16 yaşındaki öğrencisiyle defalarca ilişkiye girdi Sapık öğretmen, kocası evdeyken 16 yaşındaki öğrencisiyle defalarca ilişkiye girdi Ev inşaatı için yapılan kazıdan içi altın ve gümüş dolu çömlek çıktı Ev inşaatı için yapılan kazıdan içi altın ve gümüş dolu çömlek çıktı