Türkiye Terör Karşısında Sarsılmayacak - Son Dakika

Türkiye Terör Karşısında Sarsılmayacak

20.01.2016 06:28
Türkiye Terör Karşısında Sarsılmayacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin IŞİD tehdidini yok etmek için her türlü adımı atmaya ve koalisyon ortaklarıyla savaş vermeye devam edeceğini bildirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin DAEŞ tehdidini yok etmek için her türlü adımı atmaya ve koalisyon ortaklarıyla savaş vermeye devam edeceğini bildirdi.

"TERÖR KARŞISINDA SARSILMAYACAĞIZ"

Davutoğlu, The Wall Street Journal gazetesinde yayınlanan "Türkiye terör karşısında sarsılmayacak. Ülkem, potansiyelini terörün nihilizmine heba ettirmeyecek kadar büyük ilerlemeler kaydetti" başlıklı makalesinde, Türkiye'nin ekonomik kalkınması ve terörle mücadelesine ilişkin görüşlerini paylaştı.

"TÜRKİYE EKONOMİSİ İSTİKRARLA ANILIYOR"

AK Parti'nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana Türkiye ekonomisinin başarı ve istikrarla birlikte anıldığını belirten Davutoğlu, bu başarının, içeride ve dışarıda birçoklarının, "Türkiye'nin uluslararası makroekonomik zorlukların üstesinden gelemeyeceğine" inandığı bir dönemde yakalandığını kaydetti.

"OECD'DE EN HIZLI BÜYÜYEN EKONOMİ"

Davutoğlu, AK Parti iktidarının gerçekleştirdiği yapısal reformlar sonucu Türkiye'nin OECD'de en hızlı büyüyen ekonomi haline geldiğini ifade ederek, 2010-2014 arasında ortalama yüzde 5,4 büyüme sağlandığını, geçen yılki yüzde 4'lük büyümenin birçok yükselen ekonominin iki katından fazla olduğunu belirtti.

"Geçmiş 10 yılda sağlanan başarı daha ileri gitme yönündeki kararlılığımızı azaltmadı" değerlendirmesinde bulunan Davutoğlu, bu yıl güçlü iç talep ve AB'deki toparlanmayla yüzde 4,5'lik büyüme hedeflediklerini vurguladı.

AB ÜYELİK SÜRECİNE DİKKAT ÇEKTİ

Davutoğlu, yapısal reform gündemini uygulayacaklarını ve bunun büyümeyi daha kapsayıcı hale getireceğini, yeni iş imkanı sağlayacağını ve yaşam standardını yükselteceğini bildirerek, AB üyelik süreci reformlarıyla bu gündemin Türkiye'de sürdürebilir büyümenin koşullarını oluşturacağını kaydetti.

Türkiye'nin ekonomik başarı hikayesinin küresel ölçekte değerlendirilmesi gerektiğini de ifade eden Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin ekonomik angajmanları her zaman uluslararası ilişkiler yönetiminin merkezine koyduğuna işaret etti.

"DEMOKRASİ OLMADAN SERBEST EKONOMİ OLMAZ"

Davutoğlu, Türkiye'nin AB ile ekonomik entegrasyonu derinleştirmek için adımlar attığına vurgu yaparak, AB ile Gümrük Birliği Anlaşmasını hizmet sektörü, kamu alımları ve tarımı da içerecek biçimde geliştirdiklerini belirtti. "Tam fonksiyonel bir demokrasi olmadan serbest ekonomi olmaz" ifadesini kullanan Davutoğlu, Türkiye'nin istikrarlı başarısının bu inançla sağlandığını bildirdi.

"SİYASETTE YENİ BİR YAKLAŞIM"

Davutoğlu, bir tarihçi ve diplomat olarak sadece sözlerin değişimi sağlayamayacağını bildiğini aktararak, "Bu nedenle ekonomik büyümeden tüm toplumun yararlanması için çaba harcıyoruz. Bu, hükümetimizin siyasette Türk halkının ihtiyaçlarını yansıtan yeni bir yaklaşım, yeni bir siyasi üslup ve yeni bir diyaloğu arzulamasının bir yansımasıdır" yorumunu yaptı.

"EN FAZLA SIĞINMACIYI BARINDIRAN ÜLKE"

Türkiye'nin ekonomik büyümesinin kapsayıcı olduğunu vurgulayan Davutoğlu, 2007'den bu yana 7 milyon yeni iş imkanı oluşturulduğunu, iş gücü piyasasına katılım ve eğitim oranının önemli ölçüde yükseldiğini belirtti. Davutoğlu, Türkiye'nin kapsayıcı yaklaşımıyla sığınmacı krizinde benzersiz destek sağladığına da değinerek, Türkiye'nin, Beşar Esad rejiminin barbar katliamından kaçan 2,5 milyon Suriyeliyle dünyada en fazla sığınmacıyı barındıran ülke olduğuna işaret etti.

Türkiye'nin sığınmacı krizindeki tutumunun benzersiz olduğunu kaydeden Davutoğlu, bunun için 8 milyar dolardan fazla para harcandığını, sığınmacılar için en iyi imkanların hazırlandığını, çalışma izni verildiğini, ihtiyaç içinde olanlara destek olmaya devam edeceklerini bildirdi.

"IŞİD'İN DİNLE İLGİSİ YOK"

Başbakan Davutoğlu, Sultanahmet Meydanı'nda yaşanan terör saldırısına ilişkin ise "Bu son terör saldırısı, Suriye krizi ve terörizmin küresel yükselişi karşısında koordineli uluslararası tepki verilmesi gerekliliğinin altını çizmiştir" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, şunları kaydetti: "IŞİD ya da sözde İslam Devleti'nin tarihi mabede bu kadar yakın saldırı düzenlemesi kendilerinin dinle ilgilerinin olmadığını göstermektedir. Bunlar ölüme tapan ve hayatı reddeden nihilistlerdir. Bir kez daha altını çizmek isterim ki, terörün ne dini, ne milliyeti ne de değer yargısı yoktur.

"HER TÜRLÜ ADIMI ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Geçen hafta gerçekleşen barbar saldırının kurbanlarının yasını tutarken küresel terörün yayılmasına karşı kolektif kararlılığımız güçlenecektir. Türkiye, sınır ötesinde bu tehdidi yok etmek için her türlü adımı atmaya ve koalisyon ortaklarıyla beraber bu tehditle savaşmaya devam edecektir.

Bir neslin potansiyelinin terörün nihilizmiyle heba olma ihtimali bağışlanamaz bir durum olurdu. Bu riski nihai olarak yok etmek, müşterek ve tarihsel sorumluluğumuzdur."

Türkiye'nin 81 olan il sayısı 100'e çıkacak! Bitlis'in Ahlat ilçesinin de il statüsüne yükselecek Türkiye'nin 81 olan il sayısı 100'e çıkacak! Bitlis'in Ahlat ilçesinin de il statüsüne yükselecek Adalet Bakanı Bozdağ, AK Parti Ağrı Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuştu: (2) Adalet Bakanı Bozdağ, AK Parti Ağrı Danışma Meclisi Toplantısı'nda konuştu: (2) AK Parti'den 'Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme' toplantısı AK Parti'den 'Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme' toplantısı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türkiye Terör Karşısında Sarsılmayacak - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement