Son Dakika Haberleri: Tyana Festivali Binleri Ağırlıyor

Tyana Festivali Binleri Ağırlıyor

5 yıl önce

Bu yıl 14’üncüsü gerçekleştirilen Tyana Kültür ve Turizm Festivali renkli görüntülere sahne oluyor.

Tyana Festivali Binleri Ağırlıyor, System.String[]
Bu yıl 14'üncüsü gerçekleştirilen Tyana Kültür ve Turizm Festivali renkli görüntülere sahne oluyor.

Kemer Kapı'dan festivale katılan konuklar ve Kemerhisar Halkının kortej yürüyüşü ile başlayan etkinlikler gün boyu devam etti. Kortej esnasında misafir halk oyunları ekiplerinin gösterileri nefesleri keserken korteje binlerce Kemerhisarlı da alkışlarlar eşliğinde izledi.

Saat 16'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Siyasi parti temsilcileri, akademisyenler, sanatçılar ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet Kemerhisar Beldesi'nde Kardeş Şehir Kartal Belediyesi'nce yaptırılan çocuk parkı ve Belediye önünde açılan küratör sanatçı Safa Büte resim sergisinin açılışını yaptıktan sonraKemerhisar Belediyesi'ni de ziyaret ettikten sonra Niğde'den ayrıldılar.

Açılış töreninin ardından Gazeteci Yazar Ömer Fethi Gürer moderatörlüğünde gerçekleştirilen TyanalıApollo paneli gerçekleştirildi. Panele Prof. Dr. Asım Tanış, Yeni Yüksek Tepe Kültür Derneği Adana Şube Başkanı Mahmut Şantal,, Yeni Yüksek Tepe Kültür Derneği Mersin Şube Başkanı Saniye Akçal katıldı. Büyük ilgi gören panel sonunda Kemerhisar'da yaşayan vatandaşlar Kemerhisar'da kazılarda çıkan eserlerin bir kısmının Kayseri müzesinde bulunmasından duydukları üzüntüyü dile getirerek Kemerhisar'da çıkan eserlerin Kemerhisar'da bir müze kurulup burada sergilenmesi gerekir şeklinde talepte bulundular.

Panelin ardından Kemerhisar'da Koru alanında hazılanan konser alanına geçen vatandaşlar burada Niğde'deki bazı müzik guruplarını dinleme şansı yakalarken kurulan standlarda bulunan yöresel ürünleri de tatma imkanı buldular.

Saat 20'de konuk halk oyunları ekiplerinin gösterileriyle başlayan program da, EsmanurGüney'in seslendirdiği bir birinden güzel türkülere eşlik eden binlerce kişinin festival coşkusu sanatçı Mustafa Özarslan'ın sahneye çıkmasıyla daha da arttı.

Konseri Bor Kaymakamı Abdulah Küçük, Bor İlçe Emniyet Müdürü Hayri Şahin, Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı ve davetliler protokol tribününden izlediler.

Türkülerle oynayan ve halay çeken 12 bin'e yakın vatandaş eğlenceli bir gün geçirmiş olmanın mutluluğu ile koru alanından ayrıldı. 3 gün sürecek olan festivale ilginin diğer günlerde daha yoğun olması beklenirken vatandaşlar böyle büyük bir festival organizasyonunun Niğde'de ilk kez gerçekleştiğini ve şimdiye kadar yapılan festivallerin içinde en görkemli ve kalabalık festival olduğunu belirterek Belediye Başkanları Beytullah Kirazcı'ya teşekkür ettiler. - NİĞDE"CHP'lilerin Kızları Savaş Ganimetidir" Diyen İBB Çalışanı, Sözlerinden Geri Adım Atmadı Tekstilin İki Devi Anlaştı, Türkiye'yi Üs Yapacaklar

Azeri Model Mahbuba Mammadzada, Bekaretini 2 Milyon Sterline Sattı