Eco'dan İlginç Vasiyet! "10 Yıl Boyunca Benim Adımı Kullanarak Etkinlikler Düzenlemeyin" - Son Dakika
Güncel

Eco'dan İlginç Vasiyet! "10 Yıl Boyunca Benim Adımı Kullanarak Etkinlikler Düzenlemeyin"

Eco\'dan İlginç Vasiyet! "10 Yıl Boyunca Benim Adımı Kullanarak Etkinlikler Düzenlemeyin"

Dünyaca ünlü İtalyan yazar ve filozof Umberto Eco vasiyetinde "Önümüzdeki en az 10 yıl boyunca benim adımı kullanarak etkinlikler düzenlemeyin." dedi.

23.03.2016 17:14  Güncelleme: 20:38
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Dünyaca ünlü İtalyan yazar, filozof, göstergebilimci ve eleştirmen Umberto Eco'nun ilginç bir vasiyeti ortaya çıktı. ANSA haber ajansında yer alan bilgilere göre, 19 Şubat'ta Milano'da 84 yaşındayken ölen Umberto Eco, önümüzdeki en az 10 yıl boyunca ne kendi ne eserleri adına ne de düşünceleri üzerine konferanslar, buluşmalar ve akademik etkinlikler gibi şeylerin düzenlenmesini istemedi.

" 'GÜL'ÜN ADI'YLA DÜNYA ÇAPINDA ÜNE KAVUŞMUŞTU"

Söz konusu vasiyetin, 1980 yılında yayımlanan "Gül'ün Adı" adlı romanıyla dünya çapında üne kavuşmuş olan Eco'nun eşi Renate Ramge tarafından, yazarın arkadaşı ve meslektaşı göstergebilimci Patrizia Violi'ye aktarıldığı belirtildi.

"TAM ONUN KARAKTERİNE UYGUN BİR İSTEK"

Düşündürücü olduğu kadar, eğlendirici ve şaşırtıcı açıklamalarıyla bilinen Umberto Eco'yu tanıyanlar bu sıra dışı vasiyeti, "Tam onun karakterine uygun bir istek" diye yorumladı.

"BU DA ECO'NUN SON ŞAKASI"

Patrizia Violi, "Bu da profesörün (Umberto Eco) son şakası" diye niteledi.

"HİÖ ŞÜPHESİZ Kİ ONUN İSTEĞİNE SAYGI GÖSTERECEĞİZ"

Umberto Eco'nun, ölümüne kadar uzun yıllardır çalıştığı Bolonya Üniversitesi Rektörü Francesco Ubertini ise, "Bu fikir, Eco'nun dahiliğinin bir ürünüdür. Bu kararı gülümseyerek ve anlayışla karşıladım, çünkü tam da Eco figürünü yansıtıyor. Hiç şüphesiz ki onun isteğine saygı göstereceğiz" diye konuştu.

Umberto Eco'nun yakın arkadaşlarından Ivano Dionigi de, "Eco bu seçimiyle, başka bir kategoride insan olduğunu bir kez daha gösterdi" ifadelerini kullandı.

"YURT DIŞINDA BUNA UYULUP UYULMAYACAĞI KESİN DEĞİL"

ANSA, İtalya'da Eco'nun bu vasiyetinin yerine getirileceğine kesin gözüyle bakıldığını, ancak yurt dışında buna uyulup uyulmayacağının kestirilemeyeceğini yazdı.

"TÜRKİYE KÜLTÜREL OLARAK BÖLÜNMÜŞ OLMAYA MAHKUM"

Umberto Eco, gazeteci Cansu Çamlıbel'e verdiği bir röportajda, "Söylediniz. O köprü kelimesi çok uygun hâlâ aslında. Ülkeniz (Türkiye) bir köprünün kaderindeki bütün şanslara da kusurlara da sahip. Orhan Pamuk'un kitaplarını okumak bile eski geleneksel yapı ile Avrupalı olma hevesi arasındaki süregiden gerilimleri anlamak için yeterli. Sanki devamlı bölünmüş olmaya mahkum edilmiş, nereye gitmesi gerektiğini hiçbir zaman bilemeyen bir ülke gibi Türkiye. Bilemiyorum. Ama izlenimim o ki; çoğu Türk insanı bir yandan Avrupalı olmak istiyor ama bir yandan da geleneklerinden vazgeçmek istemiyor." demişti.

UMBERTO ECO KİMDİR?

Umberto Eco (d. 5 Ocak 1932 - ö. 19 Şubat 2016), İtalyan bilim adamı, yazar, edebiyatçı, eleştirmen ve düşünür.

Dünya kamuoyunun gündemine Gülün Adı ve Foucault Sarkacı gibi romanlarıyla giren İtalyan yazar, aynı zamanda Orta Çağ estetiği ve göstergebilim dalının ustalarındandır.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Eco'dan İlginç Vasiyet! '10 Yıl Boyunca Benim Adımı Kullanarak Etkinlikler Düzenlemeyin' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Aydın Büyükşehir Belediyesi Hastanelerde Refakatçi Hizmeti Sunuyor
  15:55 Aydın Büyükşehir Belediyesi Hastanelerde Refakatçi Hizmeti Sunuyor

  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Efeler ve Nazilli'deki hastanelerde hastası olan vatandaşlara refakatçi hizmeti sunmaya başladı. Hafta içi beş gün, Büyükşehir Belediyesi ekipleri sabah 8:30 - akşam 17:30 saatleri arasında refakat hizmeti verecek.

 • Ehliyetsiz sürücü polis memuruna çarptı, yaralanan taburcu edildi
  15:55 Ehliyetsiz sürücü polis memuruna çarptı, yaralanan taburcu edildi

  Kocaeli'nin Darıca ilçesinde dur ihtarına uymayan ehliyetsiz bir sürücü, polis memuruna çarptı. Yaralanan polis memuru tedavi edildikten sonra taburcu edildi. Olay anı güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.

 • YSK Seçim Takvimi Açıklandı: Aday Listeleri Yarın İlan Edilecek
  15:55 YSK Seçim Takvimi Açıklandı: Aday Listeleri Yarın İlan Edilecek

  Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçim takvimine göre, kesin aday listeleri yarın il ve ilçe seçim kurullarınca ilan edilecek. Propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları ise 21 Mart 2024 Perşembe sabahı başlayacak. Seçmenler 31 Mart'ta sandık başına gidecek. YSK, doğudaki 32 ilde oy verme saatini bir saat erkene alarak mevsim şartları ve güneşin batış saatini dikkate aldı.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP'nin Genel Başkanı önce İstanbul'da, Mersin'de ve kimi başka yerlerde DEM ile demlendi, ittifak yaptı
  15:53 Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP'nin Genel Başkanı önce İstanbul'da, Mersin'de ve kimi başka yerlerde DEM ile demlendi, ittifak yaptı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: "CHP'nin Genel Başkanı önce İstanbul'da, Mersin'de ve kimi başka yerlerde DEM ile demlendi, ittifak yaptı"

 • CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın: 'Neyin rövanşı 14-28 Mayıs'ın rövanşı var'
  15:53 CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın: 'Neyin rövanşı 14-28 Mayıs'ın rövanşı var'

  CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, partisinin Tokat ve ilçe belediye başkan adayları tanıtım programında yaptığı konuşmada, yerel seçimlerin önemine vurgu yaparak, 2024 yerel seçimlerinin CHP için bir rövanş olduğunu belirtti. Günaydın, CHP'nin gücüyle 2028'e kalmadan Cumhuriyet aydınlığını taşıyacaklarını ifade etti.

 • AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Ocak Sur esnafıyla bir araya geldi
  15:52 AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Ocak Sur esnafıyla bir araya geldi

  AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Raşit Ocak ve teşkilatı, Sur ilçesindeki Ulu Cami çevresindeki esnafı ziyaret etti. Ocak, esnafın sorunlarını dinleyerek vatandaşların gönlüne girmeyi amaçladıklarını belirtti. Vatandaşlar tarafından güzel karşılanan Ocak, teşkilat olarak halkın içerisinde olacaklarını vurguladı.

 • İpek Yolu Kültürünü Yansıtan Karagöz Oyunu
  15:51 İpek Yolu Kültürünü Yansıtan Karagöz Oyunu

  Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi'nde genç bir kuklacı olan Berkant Demir, İpek Yolu üzerinde gerçekleşen kültürel alışverişin, halklar ve uluslar arasında güçlü bağlar kurduğunu vurguladı. Karagöz oyununun toplumsal olaylara ışık tuttuğunu ve insanları eğlendirerek eğitmeyi amaçladığını belirten Demir, oyunun hala popülerliğini koruduğunu söyledi.

 • Yozgat Bozok Üniversitesi'nde Türk Okçuluğu Yarışması düzenlendi
  15:51 Yozgat Bozok Üniversitesi'nde Türk Okçuluğu Yarışması düzenlendi

  Yozgat Bozok Üniversitesi Geleneksel Türk Okçuluğu Topluluğu tarafından düzenlenen 5. Türk Okçuluğu Yarışması'na 300 sporcu katıldı. Rektör Prof. Dr. Evren Yaşar, Türk okçuluğunu gelecek nesillere aktarmayı hedeflediklerini belirtti. Yarışmada sporcular, tarihi olaylara ithafen hedefe ok attı.

 • CHP Genel Başkanı Özgür Özel, ÇEDES projesini eleştirdi
  15:51 CHP Genel Başkanı Özgür Özel, ÇEDES projesini eleştirdi

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, seçim gezilerine devam ederken ÇEDES projesini eleştirdi ve İzmir İl Müftüsünün ilköğretim çocuklarını Menemen şehidi Kubilay'ın katillerinin mezarına götürdüğünü belirtti. Özel, projenin tehlikeli olduğunu vurgulayarak, Atatürk ve laiklik karşıtlarının bu projeyi savunduğunu söyledi ve Kubilay'ın katilinin mezarına çocukları götürmenin memlekete fayda sağlamayacağını ifade etti.

 • Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu Karpuzlu Pazarı'nda vatandaşlarla buluştu
  15:48 Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu Karpuzlu Pazarı'nda vatandaşlarla buluştu

  Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Karpuzlu Belediye Başkan adayı Tuğrul Ozan ile birlikte Karpuzlu Pazarı'nı ziyaret ederek, vatandaşlarla buluştu. Vatandaşlar, alım güçlerinin düşmesi nedeniyle daha uygun fiyatlı olan balığı tercih ettiklerini belirtti. Çerçioğlu ise yatırımların devam edeceğini ve üreticilere desteklerinin artacağını söyledi.

 • Karaköy Otopark ve Meydan Projesi'nde Tarihi Buluntular Ortaya Çıktı
  15:48 Karaköy Otopark ve Meydan Projesi'nde Tarihi Buluntular Ortaya Çıktı

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Karaköy Otopark Projesi kapsamında yapılan çalışmalarda tarihi buluntular ortaya çıktı. İBB ekipleri, buluntuları ilgili kurullara bildirdi ve kazılar genişletilerek devam edecek. Proje tamamlandığında Karaköy, 7000 metrekarenin üzerinde bir meydan kazanacak.

 • BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş: Türk siyaseti al birini vur ötekine durumuyla karşı karşıya
  15:48 BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş: Türk siyaseti al birini vur ötekine durumuyla karşı karşıya

  Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, hükümet ve muhalefetin yolsuzluk, hesap vermemezlik ve şeffaflıktan uzaklık konularında benzer durumda olduğunu belirtti. Baş, İstanbul'un Adalar ilçesinde ziyaretlerde bulundu ve seçimlerde destek istedi. BTP adayları da projeleriyle İstanbul'a damga vuracaklarını ifade etti.


Advertisement