Utah'ta Ortaya Çıkan Mormon Aday Trump'ı Zor Durumda Bıraktı - Son Dakika

Utah'ta Ortaya Çıkan Mormon Aday Trump'ı Zor Durumda Bıraktı

03.11.2016 23:07

Sadece bir hafta önce başkanlık seçimleri için çekişmenin yaşandığı 9 eyaletten 8'inde Hillary Clinton önde görünüyordu.

Sadece bir hafta önce başkanlık seçimleri için çekişmenin yaşandığı 9 eyaletten 8'inde Hillary Clinton önde görünüyordu.

Fakat Real Clear Politics tarafından yapılan son anketler, Clinton'u sadece 4 eyalette önde gösteriyor, diğer 4'ünde Trump önde, Kuzey Carolina'da ise çekişme devam ediyor.

Bu anketleri Washington muhabirimiz Stefan Grobe ile değerlendireceğiz.

Stefan son anketlerden nasıl bir sonuç çıkarıyorsun?

Grobe:

"Mark, önce bir şeyi açıklığa kavuşturalım. Erozyon işaretleri var fakat baraj henüz yıkılmış değil, sızıntı var ancak Clinton'un favori gösterildiği bölgelerde ciddi manada sarsıldığını söyleyemeyiz. Geçen Cuma FBI'ın açıklaması sert bir darbe vurmuştu ancak şu anda anketler durumun genel olarak dengelendiğini gösteriyor.

Diğer bazı anketler Trump'ın New Hampshire, Colorado ve hatta Virginia'da alan kazandığını söylüyor. Bunların ne kadar gerçeği yansıttığını önümüzdeki Salı öğreneceğiz."

Euronews:

Şimdi de üçüncü bir adayın Mormon eyaleti Utah'ta ortalığı karıştırdığını görüyoruz. Bu Batı eyaletinde neler oluyor?

Grobe:

"Normalde Mormon eyaleti sadık bir Cumhuriyetçi eyalettir, aslında ülkedeki en Cumhuriyetçi eyalet diyebiliriz. Fakat burada ortaya çıkan bağımsız muhafazakar aday Trump için ciddi bir tehdide dönüştü. Even Mcmullin Utah'ın yerlisi, eski bir CIA çalışanı ve yatırımcı, tüm enerjisini Trump karşıtı oylara verdi ve Utah'ta sağlam bir kitleye ulaştı. Eğer Trump Utah'ta kaybederse bu 6 seçici oy demek. Matematiksel olarak zafer yolunda işleri bir hayli karışacak."

Euronews:

İnsanlar bir süredir oy kullanabiliyor. Fakat önceki seçimlere oranla daha az Amerikalı erkenden sandığa gitti. Bu, Demokratları yaralar mı?

Grobe:

"Kesinlikle bu Demokratların en büyük endişelerinden biri. Başkan Obama son kampanyasında bunu ima etti. Florida ve Kuzey Carolina'da erken oylar Clinton'ın önümüzdeki salı kazanması için hayati öneme sahip. Afrikalı Amerikalıların katılım oranı geçen iki seçimde olduğundan daha az olmamalı. Diğer yandan Latin seçmende daha güçlü bir seferberlik dikkat çekiyor. Ancak Afrikalı Amerikalılar sandığa gitmezse bu oylar Clinton'ın zaferi için yeterli olmaz."

Auteur:

Tags:Gepost: 03 november 2016

Utah'ta Ortaya Çıkan Mormon Aday Trump'ı Zor Durumda Bıraktı

Kaynak: Euronews.com

Son Dakika Dünya Utah'ta Ortaya Çıkan Mormon Aday Trump'ı Zor Durumda Bıraktı - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Meteoroloji'den 13 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Selçuk Bayraktar'dan Tele1 TV'nin İHA'larla ilgili haberine sert tepki: Siz isteseniz de istemeseniz de uçacak