Vodafone Bu İşi Sevmedi! - Son Dakika
Teknoloji

Vodafone Bu İşi Sevmedi!

Apple'ın SIM kartı mobil cihazlara "gömme" planı Apple SIM, Vodafone'u pek mutlu etmedi!

13.11.2014 16:21
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Vodafone CEO'su Vittorio Colao, Apple'ınplanı için "aynı EE SIM gibi" sözlerini kullandı.

Yine de böyle bir yöntemin faydalı olabileceğini düşünen Colao, tüketiciye açıp kapatılabilen bir çözüm sunma anlamında doğru bir adım olduğunu söylüyor. Bununla birlikte Colao'ya göre Apple'ın takip ettiği yol yanlış. CEO, gazetecilere yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Apple'ın teklif ettiği çözüm, bizim istediğimiz gibi kararlı bir çözüm değil. GSMA seviyesinde çalıştıklarımızla tutarlılık göstermiyor. Sektöre uzun vadeli bir çözüm sunmuyor." Vodafone, şu an GSMA'nın gömülü SIM spesifikasyonunu desteklemekte.

Colao, Apple'ın soft SIM çözümünün mobil ağ seçimini Apple'ın ve tüketicinin eline verdiğini, bu denetimi mobil veri sağlayıcılarına sunmadığını söylemek istiyor. Colao, zaman içinde sektörün bir çözüm üretmesiyle Apple'ın soft SIM'ini desteklemekten mutluluk duyacaklarını söylüyor. CEO, çözümün konfigürasyon, güvenlik ve tüketici verilerinin korunması yönünden geçerli olmasının gerektiğini vurguluyor. Colao, çözümün gerçek bir standart olması gerektiğini, sadece Apple'a has bir çözüm olmaması gerektiğini söylüyor.

Kaynak: Chip.com.tr

Son Dakika Teknoloji Vodafone Bu İşi Sevmedi! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kingston Üniversitesi'nde Bulunan İlk Mikrobilgisayarlar
  18:14 Kingston Üniversitesi'nde Bulunan İlk Mikrobilgisayarlar

  Kingston Üniversitesi'nde yapılan temizlik çalışmaları sırasında, Londra'da depo kutularında saklanan ve yarım asırdan fazla bir süre önce piyasaya sürülen ilk mikrobilgisayarlardan ikisi bulundu. Q1 mikroişlemcili mikrobilgisayarlar, insan başarısının bir kilometre taşı olarak kabul ediliyor. Bu keşif, bilgisayar tarihinin önemli bir dönüm noktasını temsil ediyor.

 • Android'den iOS'a geçen kullanıcılar en çok hangi iPhone'ları tercih ediyor?
  18:14 Android'den iOS'a geçen kullanıcılar en çok hangi iPhone'ları tercih ediyor?

  Son dönemlerde iOS cihazların inkar edilemeyecek bir cazibesi olduğu ortada. Geçtiğimiz aylarda Amerikan veri analiz ve araştırma şirketi CIRP tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2023 yılında iPhone satın alan kullanıcıların yüzde 13'ü Android bir cihazdan geçiş yapmıştır. Raporda ayrıca Android'den iPhone'a geçiş yapan kullanıcıların en çok tercih ettiği iPhone modelleri de yer almaktadır. En çok tercih edilen modeller ise iPhone 14 ve 14 Plus olarak belirlenmiştir.

 • Xiaomi HyperOS Güncellemesi Alacak Modeller
  18:13 Xiaomi HyperOS Güncellemesi Alacak Modeller

  Xiaomi, geçtiğimiz sene kullanıma sunduğu HyperOS güncellemesi için dağıtım çalışmalarına devam ediyor. MIUI sürümüne göre kıyasla daha optimize bir kullanıcı deneyimi sunan yeni yapı, Xiaomi'nin birçok modeli için yayınlanacak. HyperOS güncellemesi alacak Xiaomi, Redmi ve POCO modelleri hangileri? Detaylar haberimizde.

 • Başkan Bahar:
  16:32 Başkan Bahar: "Girişimcilerimiz ve yatırımcılarımız bu etkinlikte bir araya geldi"

  ATSO tarafından gerçekleştirilen ve ulusal çapta olmasıyla bir ilk olan proje pazarı etkinliğinde yatırımcılar ve girişimciler bir araya geldi.

 • Oppo Watch X, OnePlus Watch 2 ile aynı tasarım ve donanım özelliklerine sahip
  16:15 Oppo Watch X, OnePlus Watch 2 ile aynı tasarım ve donanım özelliklerine sahip

  Oppo, akıllı saat sektöründe aynı çatı altında üretim yaptığı OnePlus'tan oldukça yararlanıyor. Şirket, bugün Oppo Watch X modelini tanıttı. Cihaz, geçtiğimiz günlerde tanıtılan OnePlus Watch 2 ile aynı özelliklere sahip olacak şekilde üretildi. Cihazın işlemci koltuğunda Snapdragon W5 Gen 1 yer alıyor. 500mAh bataryaya sahip olan Oppo modeli, boş bataryasını 7,5W hızlı şarj ile bir saat gibi sürede doluyor. Cihaz, Akıllı Mod isimli bir özelliği açarak 100 saate kadar kullanılabiliyor. Normal kullanım ise 48 saate kadar dayanıyor. Tasarım tarafına baktığımızda Oppo Watch X, 60Hz yenileme hızına sahip, 2.5D kavisli, safir cam 1,43 inç AMOLED ekrana yer veriyor. Yuvarlak bir panele kadrana sahip olan akıllı saat, paslanmaz çelik bir kasaya yer veriyor. 5 ATM'ye kadar su geçirmezlik özelliğine, toz ve su koruması için IP68 derecesine sahip olduğunun da altını çizmekte fayda var. Spor ve fitness tarafına baktığımızda ise 100'den fazla egzersiz modu, nefes takibi, gelişmiş uyku takibi ve çift frekanslı GPS desteği yer alıyor. Watch 2, Google'ın Health Connect platformuyla entegre edilen OnePlus'ın sağlık uygulaması OHealth ile sunulacak. Oppo Watch X, Platin Siyahı ve Mars Kahvesi olarak isimlendirilen renk seçenekleri ile satışa sunuluyor. Küresel pazarda satışa sunulması beklenen cihaz, 295 dolar fiyatlandırmaya sahip.

 • Toyota'nın hamallık yapan robot teknolojisi
  16:14 Toyota'nın hamallık yapan robot teknolojisi

  Toyota'nın yeni insansı robotu Punyo, göğsümüzü, sırtımızı ve kollarımızı kullanarak hacimli nesneleri taşıma fikrinden ilham alıyor. Punyo, sıkıştırılabilir malzemelerden yapılmış bir kazağa sahip ve dokunsal sensörlerle donatılmış. Toyota Araştırma Enstitüsü'nün araştırmacıları, Punyo'yu hamallık yapması için eğitiyor ve yapay zeka öğrenme süreciyle hareketlerini geliştiriyor. Bu teknoloji, insanların günlük yaşamlarında farklı alanlarda kullanılabilir.

 • Teknoloji Muhabbeti #20: Haftanın En Çok Konuşulan Haberleri
  16:14 Teknoloji Muhabbeti #20: Haftanın En Çok Konuşulan Haberleri

  ShiftDelete.Net editörlerinin değerlendirdiği Teknoloji Muhabbeti programının 20. bölümü bu akşam 20:00'da yayınlanacak. Programda haftanın en çok konuşulan haberleri ve Mcdodo ürünleri hakkında bilgiler verilecek.

 • Aselsan ERALP ile Uluslararası Uzay İstasyonu'nun Yeri Tespit Edildi
  16:14 Aselsan ERALP ile Uluslararası Uzay İstasyonu'nun Yeri Tespit Edildi

  Türkiye'nin yerli ve milli savunma sanayi programı kapsamında Aselsan tarafından geliştirilen ERALP, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun yerini tespit etti. ERALP, uzaydaki cisimleri bile fark edebilen bir radar teknolojisine sahip olup, taşınabilir ve yeni nesil algoritmalara sahiptir. Ayrıca dost-düşman tanıma sistemleri konusunda üst düzeyde performans göstermektedir.

 • Turkcell, MWC24'te sürdürülebilirlik alanında önemli adımlar attı
  16:14 Turkcell, MWC24'te sürdürülebilirlik alanında önemli adımlar attı

  Turkcell, MWC24'te yenilenebilir enerji üretimi ve enerji verimliliği hedefleriyle dikkat çekti. Yapay zeka ve teknolojik inovasyon alanında da önemli gelişmeleri paylaştı. Global iş birlikleri ve aldığı ödüllerle Türkiye'nin adını duyurdu. Turkcell'in sürdürülebilirlik çalışmaları ve dijital dönüşüm vizyonu hakkında Genel Müdür Dr. Ali Taha Koç açıklamalarda bulundu.

 • vivo X Fold 3 Özellikleri ve Tanıtım Tarihi
  16:14 vivo X Fold 3 Özellikleri ve Tanıtım Tarihi

  vivo, X Fold 3 serisiyle kullanıcıların karşısına çıkacak. Modeller amiral gemisi özelliklerine sahip olacak ve Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 işlemciyle gelecek. Tasarımda üçlü kamera kurulumu ve 4K video çekim özelliği bulunacak. Tanıtım tarihi ise mart ayında olacak.

 • Elon Musk, OpenAI ve CEO Sam Altman'a karşı dava açtı
  16:11 Elon Musk, OpenAI ve CEO Sam Altman'a karşı dava açtı

  Elon Musk, OpenAI'nın başlangıçtaki amacının değiştiğini ve şirketin hedeflerini Microsoft ile yakınlaşarak değiştirdiğini iddia ederek, OpenAI ve CEO Sam Altman'a karşı dava açtı. Musk, OpenAI'nın girişimcilikten çok kar odaklı bir yapıya dönüştüğünü ve açık kaynaklı yapay genel zeka (AGI) teknolojisini özel tutmaya başladığını ileri sürüyor.


Advertisement