Yemen Ordusu ile Husiler Arasında Ateşkes - Son Dakika

Yemen Ordusu ile Husiler Arasında Ateşkes

05.06.2014 08:45
Yemen Ordusu ile Husiler Arasında Ateşkes

Yemen ordu birlikleri ile Husiler arasındaki çatışmaları durdurmak için taraflar arasında ateşkes anlaşması imzalandı.

Yemen'de ordu birlikleriyle Husiler arasında devam eden çatışmaların durdurulması için taraflar arasında ateşkes anlaşması imzalandığı bildirildi.

Husi liderlerinden Muhammed el-Behiti, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Amran'da ordu birlikleriyle çatışan Husi grupların "ilerleme kaydetmesine" rağmen ateşkes yaptığını belirterek, "Kayıplarımız ordunun kayıplarına nazaran çok az. Husiler çatışmaların başladığından bu yana ateşkese destek verdi, karşı taraf çatışmaların devam etmesinin müsebbibidir" iddiasında bulundu.

Kentte uzun süredir devam eden çatışmalardan Cumhurbaşkanı Abdurabbi Mansur Hadi'nin Savunma ve Güvenlikten Sorumlu Danışmanı Muhsin el-Ahmar, Tuğgeneral Hamid el-Kaşibi ve hükümet ortaklarından İslami Reform Partisi'ni sorumlu tutan Behiti, "Husilerle mücadele amacıyla kente atanan ve çatışmaların çıkmasına neden olan Kaşibi ile Amran Valisi Muhammed Hüseyin Demac'ın görevden alınması için barışçıl taleplerimizi sürdüreceğiz. Bu yalnızca Husilerin değil kent sakinlerinin de talebi" dedi.

Husilerin Amran ilinde kontrolü sağlamak amacıyla mücadele ettiği ve çatışmalarda çocukları kullandığı yönünde basında yer alan haberleri de yalanlayan Behiti, "Bunlar gerçek dışı iddialar. Amacımız kontrolü ele geçirmek olsa ateşkes yapmazdık. Çocukları asker olarak kullansaydık sahada bir zafer elde edemezdik" diye konuştu.

Amran kentinde uzun süredir Husi gruplarıyla ordu birlikleri arasında silahlı çatışmalar yaşanıyordu. - Sana

Kaynak: AA
Sudan'dan Yemen'e istikrar, barış ve meşruiyetin sağlanması için destek açıklaması Sudan'dan Yemen'e istikrar, barış ve meşruiyetin sağlanması için destek açıklaması Yemen Cumhurbaşkanlığı Liderlik Konseyi Başkanı Ramazan'da Ateşkes Çağrısını Yineledi Yemen Cumhurbaşkanlığı Liderlik Konseyi Başkanı Ramazan'da Ateşkes Çağrısını Yineledi Yemen Başkanlık Konseyi'nden 'kapsamlı bir ateşkese hazırız' açıklaması Yemen Başkanlık Konseyi'nden 'kapsamlı bir ateşkese hazırız' açıklaması

Son Dakika Güncel Yemen Ordusu ile Husiler Arasında Ateşkes - Son Dakika


Advertisement