YKY'den Son Çıkanlar - Son Dakika

YKY'den Son Çıkanlar

10.04.2014 08:26
YKY'den Son Çıkanlar, System.String[]

Yapı Kredi Yayınların'dan en son çıkan kitaplar.

Artun Ünsal'dan Tel Dolaptaki Karpuz

1950'lerin Kadıköy'ünden Afganistan'ına, 60'ların Paris'inden 70'lerin Kıbrıs'ına, dost meclislerinden Çengelköy muhabbetlerine, aşklardan ayrılıklara, yollara ve yolculuklara... Anadolu'nun geleneksel tatlarına dair "lezzet" kitaplarıyla tanınan Artun Ünsal, bu kez anılarıyla çıkıyor okurunun karşısına: Elinde "eski hallerinden" yıpranmış bir bavul, siyah beyaz fotoğrafların içinden bakıyor hayata; tel dolaplı bir mutfağı, limon çiçeklerinin kokusunu ya da bir günbatımını hatırlayarak...

Tel Dolaptaki Karpuz
Artun Ünsal
153 Sayfa, 12 TL
Yapı Kredi Yayınları

Isherwood'dan Mr. Norris Aktarma Yapıyor

Christopher Isherwood, her ikisi de Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan Hoşça Kal Berlin'le birlikte iki ünlü "Berlin romanı"ndan biri olan Mr. Norris Aktarma Yapıyor'da, Arthur Norris adlı tuhaf, sevimli, esrarengiz kahramanı odağa alarak 1930'lar Berlin'i ve Avrupa'sının bir portresini çiziyor. Hem Mr. Norris gibi çeşitli siyasi kamplar arasında ustaca "hat değiştiren" karakterler hem de Berlin'in yeraltı dünyasına itilmiş kişiler aracılığıyla, İkinci Dünya Savaşı arifesindeki Berlin'in kozmopolit dünyasına tanık oluyor, kentte şiddetlenen siyasi çatışmaları ve Nazizmin yükselişini bir "gündelik hayat tarihi" okur gibi okuyoruz.

Mr. Norris Aktarma Yapıyor sıra dışı kahramanları ve güçlü mekân duygusu sayesinde, kayıp bir dünyayı bütün renkleriyle yeniden canlandırıyor.

Mr. Norris Aktarma Yapıyor
Christopher Isherwood
Çeviren: Betül Kadıoğlu
219 Sayfa, 15 TL
Yapı Kredi Yayınları

Okuya Yaza Geçiyor Ömür, Bitmiyor Kitap

Ahmet Haşim, Yahya Kemal, Sabahattin Ali, Ziya Osman Saba, Cahit Külebi, Turgut Uyar, Cemal Süreya, Sezai Karakoç, Ece Ayhan, Ahmet Oktay, Ferit Edgü, Oğuz Atay, Selçuk Baran, Orhan Pamuk, Mehmet Taner, İhsan Oktay Anar... Rousseau, Flaubert, E. Dickinson, Rilke, Kafka, R. Walser, Gide, W. Benjamin, Camus, Beckett, M. Houellebecq...
Eğer bu yazarları okuduysanız bu kitabı da okumanız gerekecek. Çünkü Oğuz Demiralp, geniş bir kültür alanında dolaşıyor. Dahası, derin okumalarla çıkardığı sonuçları tartışarak bütün bu yazarlara kültürel ve yazınsal bir açıklık getiriyor... Eleştirel de olsa yorumsal da olsa özgün kalmayı başaran, engin bakışlı bir yazın düşünürü ile baş başa kalmanın keyfini yaşatan bir kitap: Okuya Yaza Geçiyor Ömür, Bitmiyor Kitap.

Okuya Yaza Geçiyor Ömür, Bitmiyor Kitap
Oğuz Demiralp
333 Sayfa, 23 TL
Yapı Kredi Yayınları

İs Odası

Karanlık hastane koridorlarından rutubetli bodrum katlarına, gölgeli arka bahçelerden gece yalnızı lunaparklara, yaması yarabandı eski fotoğraflardan suskun ve nemrut kahvelere... Küçücük bir anı, kaçamak bir bakışı,

Çağdaş edebiyatımızın önemli kalemlerinden Doğan Yarıcı, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan İs Odası ile kocaman bir "an" bırakıyor okurun avucuna.

İs Odası
Doğan Yarıcı
104 Sayfa, 8 TL
Yapı Kredi Yayınları

Komünist Ufuk

Komünizm 1989'da öldü mü yoksa ufkumuzu belirlemeye devam mı ediyor? Proletaryanın, emeğin yapısının, siyasal arenanın geçirdiği değişim karşısında Marksist solun pozisyonunda ne tür kaymalar oldu? Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan Komünist Ufuk, ekonomik krizlerin, halk ayaklanmalarının, hak arayış hareketlerinin giderek daha görünür ve belirleyici hale geldiği, buna karşılık komünist idealin giderek artan oranda tartışılmaya başladığı bir dönemde, komünizmin imkânlarını araştıran bir çalışma.

Sovyetler Birliği sisteminin başarısızlıkları ve hatalarından yola çıkan yazar, komünist idealin günümüzde nasıl hayata geçirilebileceğini son on yılın literatürünün kılavuzluğunda inceliyor ve yeni bir okuma modeli sunuyor. Bu yeni modelde komünizmin potansiyeli altı ana başlık altında inceliyor: Sovyetlerimiz, Mevcut Güç, Halkların Egemenliği, Ortak varoluş ve Ortak kaynaklar, Arzu, İşgal ve Parti. Mevcut sistemin açmazlarından bir çıkış yolu, yeni bir kolektif siyaset arayışında olanlar için elzem bir kitap Komünist Ufuk.

Komünist Ufuk
Jodi Dean
Çeviren: Nurettin Elhüseyni
145 Sayfa, 11 TL
Yapı Kredi Yayınları

YKY'den Son Çıkanlar

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat YKY'den Son Çıkanlar - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Sağlık Bakanlığı: Grip aşısı, risk gruplarının ağırlık derecesine göre sıralanarak yapılacak Turkcell'in Türkiye Varlık Fonu'na devri resmen onaylandı Kızarmış tavuğun içinden çıkan parça, genç kızı hastanelik etti Reuters'a konuşan yetkiliden bomba iddia: Türkiye'de sokağa çıkma kısıtlaması gelebilir 15 yaş küçük sevgilisiyle yatakta oğluna yakalanan anne, evlat katili oldu Kronik hastalığı olanlar grip aşısı yaptıramayacak! Vatandaşlar tepkisini sosyal medyada gösterdi Amerikan giyim şirketi GAP, Avrupa'daki mağazalarını kapatıyor Depreme canlı yayında yakalanan İzlanda Başbakanı büyük korku yaşadı