Yüzündeki Çocuk" Resim Sergisi - Son Dakika

Yüzündeki Çocuk" Resim Sergisi

4 yıl önce

Ressam Nurettin Kazankaya'nın İstanbul Oyuncak Müzesi'ni ziyaret edenlerin surat ifadelerinden oluşan ve 36 sanatçının el yazıları ile katkı sağladığı "Yüzündeki Çocuk" resim sergisinin açılışı yapıldı.

Yüzündeki Çocuk

Ressam Nurettin Kazankaya'nın İstanbul Oyuncak Müzesi'ni ziyaret edenlerin surat ifadelerinden oluşan ve 36 sanatçının el yazıları ile katkı sağladığı "Yüzündeki Çocuk" resim sergisinin açılışı yapıldı.


Faber-Castell'in sponsorluğunda Galeri Işık Teşvikiye'de açılışı gerçekleştirilen sergide konuşan Yazar Sunay Akın, İstanbul Oyuncak Müzesi'nin 11. yaşını doldurduğunu aktararak, "Bu sergiyi 11 yıldır bizleri bırakmayan ziyaretçilere armağan ediyorum. Çünkü bu sergi dünyada ilk kez bir müzenin ziyaretçilerinin yüzlerinin ifadelerini içeriyor." dedi.


Ressam Nurettin Kazankaya ile İstanbul Oyuncak Müzesi'nin kafeteryasında tanıştıklarını ve sergi fikrinin oradan çıktığını anlatan Akın, şunları söyledi:


"Oyuncak Müzesi'ni ziyaret eden kişilerin yüzlerindeki çocukluğu sevgili ressam kardeşim Nurettin Kazankaya gözlemleyerek resmetti. Sonra daha da plastik bir değer kazansın istedik. Sanatçıların, aydınların el yazılarıyla müzeyle ilgili, oyuncakla el yazıları da resimlerin altına koyalım dedik. Sergideki yüzlerdeki ifadeleri ben hep kayıt altına almayı düşünüyordum. Çünkü insanlar müzeye geliyor. Çocuğunu getirdiğini sanıyor ama kendi çocukluğuyla yüzleşiyorlar ve karşılaşma anında yüzdeki ifadeyi kayıt altına almak istiyordum. Sonra zaten Nurettin Kazankaya'nın bu yüz ifadelerini resmettiğini gördüm."


Akın, bu sergiyle Türkiye'deki çocuk tarihine katkıda bulunmak istediklerini söyledi.


Ressam Nurettin Kazankaya, iki yıl boyunca İstanbul Oyuncak Müzesi'nde sergilenen antika oyuncakların ziyaretçilere yaşattığı duygu yoğunluğunu resme aktardığını belirterek, şunları söyledi:


"Ben oyuncak müzesine ziyaretlerim sırasında oraya gelen ziyaretçilerin sadece çocuk olmadıklarını yetişkin insanların da geldiğini ve onların oyuncaklara daha çok dikkat ettiklerini gördüm. Suratlarındaki ifadeler her gelişimde değişiyordu. Bazen çocuk oluyorlardı. Bazen hınzırlıklar oluyordu suratlarda. Ben de onu toplayıp bir araya getirdim. Yaklaşık iki senemizi aldı ama çok da güzel oldu."


Sergi alanında yer alan Sanat Terapisi panosunda ise ziyaretçiler serginin kendilerinde bıraktığı duyguları resimleyebilecekler.


Resimlerin altına duygularını yazan sanatçılar arasında Ali Poyrazoğlu, Altan Erkekli, Ara Güler, Aydın Boysan, Cahit Berkay, Can Dündar, Cem Yılmaz, Coşkun Aral, Ergin İnan, Erol Evgin, Fazıl Say, Filiz Akın, Gülten Dayıoğlu, Günseli Kato, Güçlü Mete, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Haldun Dormen, İlhan Şeşen, Leman Sam, Levent Üzümcü, Mehmet Aksoy, Metin Uca, Musa Kart, Müjdat Gezen, Nasuh Mahruki, Nebil Özgentürk, Nihat Sırdar, Onay Akbaş, Perran Kutman, Suna Keskin, Sunay Akın, Süleyman Saim Tekcan, Tuluhan Tekelioğlu, Türkan Şoray, Zihni Göktay, Zülfü Livaneli yer alıyor.


Sergi, 30 Nisan'a kadar ziyaret edilebilecek.

Haber Yayın Tarihi: 19.04.2016 08:06 Kaynak: AASon Dakika

Patron, yanında çalışan iç mimarın etek altı fotoğrafını çekti
Ahmet Davutoğlu ile Nihal Olçok el ele poz verdi Volkswagen, fabrika yatırımı için Türkiye kararını bir kez daha erteledi