Zirve Yayınevi Cinayetlerine İlişkin Dava - Son Dakika

Zirve Yayınevi Cinayetlerine İlişkin Dava

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu olmak üzere, 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin davanın 112. duruşması başladı.

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu olmak üzere, 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin davanın 112. duruşması başladı.


Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuksuz sanıklar emekli Albay Mehmet Ülger, Binbaşı Haydar Yeşil, İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Ruhi Abat ile Murat Göktürk, Abdullah Atılgan, Mehmet Çolak, Levent Ercan Gelegen, Hüseyin Yelki ve adli kontrol kararıyla elektronik kelepçe takılan sanıklar, Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım ve Salih Gürler, hazır bulundu.


Elektronik kelepçe takılan sanıklardan Hamit Çeker Elbistan, Cuma Özdemir ise Darende Adliyesinden video konferans sistemiyle duruşmaya katıldı.


Mahkeme Başkanı Vedat Koç, Emniyet Genel Müdürlüğünün, davanın hem tanığı hem de sanığı İlker Çınar'ın yurt dışı yasağının devam ettiğini mahkemeye bildirdiğini, Çınar'ın HSKY Müfettişine şikayetçi sıfatıyla verdiği ifadenin de kendilerine ulaştığını kaydetti.


Duruşmada, sanıkların esas hakkındaki savunmalarının alınmasına devam edildi.


Tutuksuz sanıklardan Hüseyin Yelki ve Murat Göktürk ile sanıklar Hamit Çeker ve Cuma Özdemir, daha önce yaptıkları savunmaları tekrarladıklarını belirtti.


Tutuksuz sanıklardan Mehmet Çolak da tutuklanmasında tanıklık ve gizli tanıklık yapanlarla tutuklandığı dönemde görev yapan mahkeme başkanları, başkan yardımcıları, cumhuriyet savcıları ve emniyet görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.


Çolak, davanın tanığı ve sanığı İlker Çınar'ın tutuklanmasını talep etti.


Tutuksuz sanıklardan Abdullah Atılgan da kendisine yöneltilen suçlardan ayrı ayrı beraatini talep ederek, kendisine uygulanan yurt dışı yasağının kaldırılmasını istedi.


Davanın hem tanığı hem de sanığı İlker Çınar'ın tutuklanması talebinde bulunan Atılgan, tutuklandığı sırada görevde olan kolluk ve adli görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti.


Atılgan, bir gazetenin e-posta adresine Zirve Yayınevi cinayetiyle ilgili sözde bir ihbar gittiğini ve bunun üzerine sanık yapıldığını iddia ederek, "Bugüne kadar ortada olmayan bir mail ve ortada olmayan bu mailin içeriği hakkında araştırılması için savcılığa sunulan dilekçeyle bu davaya sanık yapıldım. Gazeteye geldiği iddia edilen bu sözde mailden güvenlik güçleri ve istihbarat birimlerinin bile haberi yokken talepte bulunanların nasıl haberi oldu diye kendi kendime sormadan edemiyorum. Bu konu hakkında da araştırma yapılmasını talep ediyorum." diye konuştu.


Tutuksuz sanıklardan Abuzer Yıldırım da cinayeti işlemediği halde cinayeti işleyenlerle aynı konuda suçlandığını belirterek, bunu doğru bulmadığını savundu.


Duruşma, verilen aranın ardından, devam edecek.

Son Dakika

17:44 Hercai'nin yıldızı Ebru Şahin, bikinili pozlarıyla nefes kesti 16:44 Vaka sayısı arttığı için Bakan Koca'nın uyardığı Gaziantep'te düğünlerde kolluk kuvvetleri görev alacak 16:42 Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgını açısından en riskli meslek gruplarını paylaştı 16:08 65 yaşındaki adam hayvan otlatırken yorgun merminin isabet etmesi sonucu öldü 15:18 Hindistanlı iş adamı koronavirüse karşı altın maske takıyor 15:12 Erdoğan canlı yayında Bakan Dönmez'e çıkıştı: Müsaade edin de konuşmamı yapayım 14:58 Gaziantep'in Islahiye ilçesinde son 3 günde vaka sayısı yüzde 50 arttı 14:55 Cristiano Ronaldo, 1960/61 sezonundan beri Juventus'ta bir sezonda 25 gol atan ilk futbolcu oldu 14:43 Polise ihbar edilen maganda, güvenlik görevlisini darp etti! O anlar güvenlik kamerasına yansıdı 14:29 ABD'de "Black Panther" isimli grup silahlanıp sokağa indi: Savaş meydanında karşımıza çıkın 13:50 Sıla'nın Karanfil şarkısına "sigara" yasağı! Klip yayından kaldırıldı 13:47 Canlı yayına girdikten 6 saniye sonra gelen feci kazada, kadın kendi ölümünü kaydetti 13:35 Altın rekor kırarken uzman isimden net mesaj: Bu dönemlerde gümüşün kazancı altından daha fazla 11:02 Salgın sürecinde vatandaşın en başarılı bulduğu bakan, Koca oldu! İkinci sırada sürpriz var 09:34 Trabzon'da şehrin farklı noktalarında görülen yılanlar halkı korkuya sevk etti