Zirve Yayınevi Cinayetlerine İlişkin Dava - Son Dakika

Zirve Yayınevi Cinayetlerine İlişkin Dava

31.05.2016 14:02
Zirve Yayınevi Cinayetlerine İlişkin Dava, System.String[]

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu olmak üzere, 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin davanın 112. duruşması başladı.

Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu olmak üzere, 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin davanın 112. duruşması başladı.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuksuz sanıklar emekli Albay Mehmet Ülger, Binbaşı Haydar Yeşil, İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Ruhi Abat ile Murat Göktürk, Abdullah Atılgan, Mehmet Çolak, Levent Ercan Gelegen, Hüseyin Yelki ve adli kontrol kararıyla elektronik kelepçe takılan sanıklar, Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım ve Salih Gürler, hazır bulundu.

Elektronik kelepçe takılan sanıklardan Hamit Çeker Elbistan, Cuma Özdemir ise Darende Adliyesinden video konferans sistemiyle duruşmaya katıldı.

Mahkeme Başkanı Vedat Koç, Emniyet Genel Müdürlüğünün, davanın hem tanığı hem de sanığı İlker Çınar'ın yurt dışı yasağının devam ettiğini mahkemeye bildirdiğini, Çınar'ın HSKY Müfettişine şikayetçi sıfatıyla verdiği ifadenin de kendilerine ulaştığını kaydetti.

Duruşmada, sanıkların esas hakkındaki savunmalarının alınmasına devam edildi.

Tutuksuz sanıklardan Hüseyin Yelki ve Murat Göktürk ile sanıklar Hamit Çeker ve Cuma Özdemir, daha önce yaptıkları savunmaları tekrarladıklarını belirtti.

Tutuksuz sanıklardan Mehmet Çolak da tutuklanmasında tanıklık ve gizli tanıklık yapanlarla tutuklandığı dönemde görev yapan mahkeme başkanları, başkan yardımcıları, cumhuriyet savcıları ve emniyet görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

Çolak, davanın tanığı ve sanığı İlker Çınar'ın tutuklanmasını talep etti.

Tutuksuz sanıklardan Abdullah Atılgan da kendisine yöneltilen suçlardan ayrı ayrı beraatini talep ederek, kendisine uygulanan yurt dışı yasağının kaldırılmasını istedi.

Davanın hem tanığı hem de sanığı İlker Çınar'ın tutuklanması talebinde bulunan Atılgan, tutuklandığı sırada görevde olan kolluk ve adli görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti.

Atılgan, bir gazetenin e-posta adresine Zirve Yayınevi cinayetiyle ilgili sözde bir ihbar gittiğini ve bunun üzerine sanık yapıldığını iddia ederek, "Bugüne kadar ortada olmayan bir mail ve ortada olmayan bu mailin içeriği hakkında araştırılması için savcılığa sunulan dilekçeyle bu davaya sanık yapıldım. Gazeteye geldiği iddia edilen bu sözde mailden güvenlik güçleri ve istihbarat birimlerinin bile haberi yokken talepte bulunanların nasıl haberi oldu diye kendi kendime sormadan edemiyorum. Bu konu hakkında da araştırma yapılmasını talep ediyorum." diye konuştu.

Tutuksuz sanıklardan Abuzer Yıldırım da cinayeti işlemediği halde cinayeti işleyenlerle aynı konuda suçlandığını belirterek, bunu doğru bulmadığını savundu.

Duruşma, verilen aranın ardından, devam edecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Zirve Yayınevi Cinayetlerine İlişkin Dava - Son Dakika


Son Dakika

Kafasına poşet geçirdi, piknik tüpünün gazı ile intihar etti Kafasına poşet geçirdi, piknik tüpünün gazı ile intihar etti Galatasaray'dan taraftarlarını coşturacak video Galatasaray'dan taraftarlarını coşturacak video Süper Lig'in nefes kesecek son haftasının hakemleri belli oldu! Süper Lig'in nefes kesecek son haftasının hakemleri belli oldu! Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pazartesi günü itibarıyla kontrollü normalleşme takvimimizi uygulamaya başlayacağız Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pazartesi günü itibarıyla kontrollü normalleşme takvimimizi uygulamaya başlayacağız Ligin en çok gol atan yerli futbolcusu Adem Büyük'ü Milli Takım'a almayan Şenol Güneş'e Malatyaspor'dan sert gönderme Ligin en çok gol atan yerli futbolcusu Adem Büyük'ü Milli Takım'a almayan Şenol Güneş'e Malatyaspor'dan sert gönderme SBK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz ABD'ye 86 milyon dolar uçurmuş SBK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz ABD'ye 86 milyon dolar uçurmuş Son Dakika: Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, EURO 2020'ye gidecek kadroyu bildirdi Son Dakika: Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, EURO 2020'ye gidecek kadroyu bildirdi 8-0 skorlu olaylı 1992-93 sezonunun Beşiktaşlı ve G.Saraylı efsane futbolcuları birbiriyle atıştı 8-0 skorlu olaylı 1992-93 sezonunun Beşiktaşlı ve G.Saraylı efsane futbolcuları birbiriyle atıştı
Advertisement