Amasya'da bulunan bin yıllık Türk mezarları antik DNA araştırmalarına ışık tutacak - Son Dakika
Kültür Sanat

Amasya'da bulunan bin yıllık Türk mezarları antik DNA araştırmalarına ışık tutacak

Amasya\'da bulunan bin yıllık Türk mezarları antik DNA araştırmalarına ışık tutacak

Amasya'da bulunan bin yıllık Türk mezarları, antik gen ve DNA araştırmaları için önemli bir kaynak olacak. Oluz Höyük kazılarında bulunan 100'den fazla iskelet üzerinde yapılacak çalışmalar, Türklerin Anadolu'ya gelen ataları hakkında bilgi sağlayacak.

24.10.2023 22:17  Güncelleme: 22:19
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Amasya'da bulunan bin yıllık Türk mezarları antik DNA araştırmalarına ışık tutacak

AMASYA - Türklere Anadolu'nun kapılarını açan 1071 Malazgirt Zaferi'nden yaklaşık 100 yıl önce gelen ve ilk olarak Amasya'da belirlenen öncü Türklerin bin yıl sonra kazılarda çıkan mezarları antik gen ile DNA araştırmalarına ışık tutacak.

Amasya'daki Oluz Höyük kazılarında bulunan 100'den fazla iskelet üzerinde gen çalışması yapılması planlanıyor. Oluz Höyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Şevket Dönmez, "Türkiye Türklerinin Anadolu'ya gelen atalarına ait ilk ve en erken biyolojik kalıntıları Oluz Höyük'te bulmanın heyecanını yaşıyoruz. Bunlar üzerinde geliştirilecek antik gen, DNA çalışmalarında çok önemli sonuçlar alacağımızı düşünüyoruz" dedi.

Tartışmaların çözümlenmesi için çok önemli

Oğuz kümeleri üzerine Türkiye'de hablo grup temelinde bir çalışmanın bu zamana kadar yapılmadığını belirten İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Dönmez, "Dünyada özellikle R1a ve R1b hablogrupları üzerinde tartışmalar yapılıyor. Bunların hangilerinin Hint-Avrupalılara, hangilerinin Türklere ait olduğu noktasında bilim dünyasında çok önemli tartışmalar var. Burada bizim yapacağımız çalışmalar hablogrup çalışmalarının çözümlenmesinde çok önemli bir aşama olacaktır" diye konuştu.

Suttuu-Bulak mezarlığı ile aynı

Kazılardaki bin yıllık Türk mezarlığı ile Kırgızistan'daki Suttuu-Bulak mezarlığındaki ölülerin ayaklarının üstüne bir cisim konularak benzer şekilde defnedildiği tespit ettiklerini anlatan Prof. Dr. Dönmez, "Kazılardaki ölülerden bazılarının Kurgan geleneğiyle defnedildiğini anladık. Kadim geleneklerini yansıtırken İslami gelenekleri de benimsemiş mezarlarını burada keşfettik" şeklinde konuştu.

17 yıldır süren kazılara Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Türk Tarih Kurumu, Amasya Valiliği ve Amasya Belediyesi katkı sağlıyor.

Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Amasya'da bulunan bin yıllık Türk mezarları antik DNA araştırmalarına ışık tutacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement