Antalya'da Piyano Mevsimi Başlıyor - Son Dakika
Kültür Sanat

Antalya'da Piyano Mevsimi Başlıyor

Antalya\'da Piyano Mevsimi Başlıyor

2000 yılından bu yana Antalya'nın uluslararası "sanat şehri" kimliğine önemli katkıda bulunan etkinlik üç hafta sürecek.

07.11.2014 17:22  Güncelleme: 17:26

15. Uluslararası Antalya Piyano Festivali bugün başlıyor.

Festival kapsamında 20 konser, 8 ustalık sınıfı, 20 atölye, 6 söyleşi gerçekleştirilecek. Aralarında Alfred Brendel, Christian Zacharias,Eliane Elias, Tord Gustavsen, Hüseyin Sermet gibi klasik müzik ve caz dünyasından isimlerin bulunduğu dokuz ülkeden 26 virtüöz 29 Kasım'a kadar şehrin sesine müzik katacak.

Antalya Piyano Festivali, bu yıl ilk kez Türkiye'nin tüm konservatuvarlarından seçilen genç, yetenekli piyanist adaylarını ağırlayacak. Genç piyanistler, festivalin ünlü konuklarıyla buluşarak, ustalık sınıfları yapacaklar. Ücretsiz halk konserlerinin yanı sıra, okullarda, kültür merkezlerinde, AVM'lerde tüm Antalyalılara yönelik atölye çalışmaları, söyleşiler gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıllarda Genel Sanat Yönetmenliği piyanist, besteci Fazıl Say tarafından yapılan Antalya Piyano Festivali'nin bu yıl Sanat Yönetmeniliği görevini orkestra şefi Gürer Aykal, Genel Koordinatörlük görevini soprano Seren Akyoldaş üstleniyor.

Festival, bu akşamı şef Gürer Aykal yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın konseriyle başlayacak. Türk bestecilerin eserlerine ayrılan açılış konserinin solisti piyanist Gökhan Aybulus. Repertuvarda Ulvi Cemal Erkin, Ferit Tüzün'ün yanı sıra genç besteci Onur Nurcan'ın Fantasia adlı lirik eseri de yer alıyor.

DİNLİYORUZ

Evren Kutlay'ın İncesaz'ın katılımıyla gerçekleşecek 'Osmanlı Sarayı'nda Piyano' konseriyle devam edecek festivalin ilk haftasında klasik müzik dünyasının star ismi Christian Zacharias sahne alacak. Tord Gustavsen Quartet ise festivale 'kuzey cazı' esintilerini getiren isim olacak.

Festivalin ikinci haftası 18 Kasım Salı günü Fransız şarkıcı ve söz yazarı Indila konseriyle başlayacak. Emir Gamsızoğlu'nun 'Geveze Piyanist: Müzik&Sınırlar' konserinin ardından, yaşayan en iyi Beethoven yorumcularından biri olarak kabul edilen Paul Lewis'in bestecinin son üç piyano sonatını seslendireceği 'Hüzün ve Huzurun Buluşması' resitali 21 Kasım'da gerçekleşecek. Antalya 22 Kasım akşamı, caz ustası Brezilyalı ünlü piyanist-şarkıcı Eliane Elias'ın konserine ev sahipliği yapacak. Hafta, Gülru Ensari ve Herbert Schuch konseriyle son bulacak.

Kapanış haftası ise 24 Kasım'da düzenlenecek şef Orhun Orhon yönetimindeki Akdeniz Filarmoni Orkestrası konseriyle başlayacak. Hüseyin Sermet'in solist olarak yer alacağı konserde Mozart'ın eserleri yorumlanacak. 26 Kasım'da Fahir Atakoğlu ve Ara Dinkjiyan, Anadolu melodilerini cazla birleştirerek, dinleyicilere unutulmaz anlar yaşatacak. 28 Kasım'da ise virtüöz Freddy Kempf'e, Gürer Aykal yönetimindeki Akdeniz Filarmoni Orkestrası eşlik edecek.

Festivalin kapanış konseri, 29 Kasım akşamı Juilliard'lı iki erkek, üç kız kardeşten oluşan The 5 Browns ile Cam Piramit'te gerçekleşecek

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Antalya'da Piyano Mevsimi Başlıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement