Balıkesir'de Kuvay-i Milliye Meclisi kuruldu - Son Dakika
Kültür Sanat

Balıkesir'de Kuvay-i Milliye Meclisi kuruldu

Balıkesir'de Kuvay-i Milliye Meclisi kuruldu Balıkesir Kent Konseyi çatısı altında, Kuvayı Milliye Meclisi kuruldu.

21.12.2021 16:27  Güncelleme: 20:56
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Balıkesir'de Kuvay-i Milliye Meclisi kuruldu

BALIKESİR - Balıkesir Kent Konseyi çatısı altında, Kuvayı Milliye Meclisi kuruldu. Balıkesir'in, milli mücadele yıllarında gösterdiği kahramanlıkların İstiklal Madalyasıyla taçlanması amacıyla çalışmalarını gerçekleştirecek meclisin temsilciliğine Tahir Korucuoğulları seçildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Balıkesir Kent Konseyi iş birliğinde "Kuvayı Milliye Şehri Balıkesir" paneli gerçekleştirilerek ardından da Balıkesir Kent Konseyi Kuvayı Milliye Meclisi Olağan Genel Kurulu yapıldı. Prof. Dr. Zeki Çevik'in moderatörlüğünde; Araştırmacı-Yazar Aydın Ayhan, Yönetmen Özhan Eren, Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu'nun konuşmacı olarak katıldığı panele, Balıkesir Kent Konseyi üyeleri büyük ilgi gösterdi. Panelin ardından gerçekleştirilen Kuvayı Milliye Meclisi Olağan Genel Kurulu sonucunda kurulan Meclis; Balıkesir'in milli mücadele yıllarında gösterdiği kahramanca direnişini, milli mücadele duruşunu, tarihini araştıracak ve tanıtacak. Kuvayı Milliye Meclisi, şehrin tüm dinamikleriyle birlikte hareket ederek İstiklal Madalyası alınması konusunda da karalılıkla çalışmalarını gerçekleştirecek.

"Balıkesir'e en büyük mührü vuracak"

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, panelde anlatılan bilgilerin çok verimli olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

"Balıkesir Kent Konseyi'ni; şehri her yönüyle değerlendiren, ihtiyaçlarını, birikimlerini tespit eden, bir analizle de bunu sonuca dönüştüren bir unsur olarak görüyoruz. Kuvayı Milliye Meclisimiz, Balıkesir'e en büyük mührü vuracak. Kuvayı Milliye hareketinin başlangıcını ve sonucunu çok iyi anlatan bir şehiriz. Kuvayı Milliye aslında Türkiye Cumhuriyeti'nin başlangıcı misakı milli sınırlarımız içerisinde yaşamaya devam etmemiz ve bir millet olarak kalmamızın ana unsuru. Kuvayı Milliye Meclisi organlarıyla beraber Kent Konseyimiz bu Kuvayı Milliye aşkıyla bizim yaptığımız her çalışmayı neticelendirecek ve İstiklal Madalyası ile sonuçlandıracak."

"Balıkesir'e en yakışan meclis"

Kuvayı Milliye Meclisi kurulması kararının süreçleri hakkında bilgiler veren Balıkesir Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı "Balıkesir Kent Konseyi Genel Kurulu'nda meclislerin kurulmasıyla ilgili bir karar aldık. Türkiye'deki Kent Konseylerinden farklı iki kararımız var. Bir tanesi Türkiye'de bir gelenek halinde kabul edilmiş Engelli Meclisi yerine Engelsiz Şehir Balıkesir Meclisi, bir diğeri de Balıkesir'e yakışacak olan en doğru meclis, Kuvayı Milliye Meclisi önerisiydi, Genel Kurul kararı olarak kabul edildi. Yönergesi hazırlanarak Genel Kurul tarafından kabul edildi. Kuvayı Milliye Meclisimizi oluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz." diye konuştu.

Kuvayı Milliye Meclisi'nin 45 kişilik Yürütme Kurulu Üyeleri belirlenerek oy birliğiyle seçildi. Ardından Kuvayı Milliye Meclisi Temsilcisi olarak; Tahir Korucuoğulları, yardımcılığına ise; Mustafa Öğe ile Recep Sabit seçildi.

Korucuoğulları, "İstiklal madalyası'nı alacağız"

Kuvayı Milliye Şehri Balıkesir'in, Türk Milli Mücadelesindeki yerinin ve öneminin farkında olduğunu ve yapacak çok iş olduğunu söyleyen Balıkesir Türk Ocakları Başkanı Tahir Korucuoğulları, Kuvayı Milliye Meclisi Temsilciliğine seçilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek teşekkür etti. Korucuoğulları "Hep birlikte yapacağız, Balıkesir hepimizin. En önemli konularımızdan bir tanesi İstiklal Madalyası, bu meseleyi mutlaka çözeceğiz. Tüm bunları hep birlikte yapacağız, bugün ben varsam yarın bir başkası olacak bu meclisler ve yürütme kurulları hiç birimizin değil ama Balıkesir hepimizin. Yapılması gereken ne varsa birlikte yapacağız, lütfen bizden desteğinizi esirgemeyin." dedi.

Çalışma grupları belirlendi

Sonrasında ise çalışma grupları belirlenerek temsilci seçimleri yapıldı. Kuvayı Milliye Şehri Balıkesir Araştırma ve Geliştirme Çalışma Grubu Temsilciliğine Saadettin Akbaba, Basın, Yayın ve Tanıtım Çalışma Grubu Temsilciliğine Ali Anıl Deveci, Tarih, Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Temsilciliğine Recep Sabit, Eğitim Çalışma Grubu Temsilciliğine Yılmaz Karahan ve Kuvayı Milliye Haftası Çalışma Grubu Temsilciliğine de Şükrü Bakır seçildi.

Ülke çapında çalışmalar yapılacak

Kuvayı Milliye Meclisi'nde Balıkesir'in; Milli Mücadele duruşu ve tarihine dair araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılacak, Balıkesir'in İstiklal Madalyasıyla taçlandırılması amacıyla yürütülen çalışmalar desteklenecek, Kuvayı Milliye kahramanlarının adı duyurulacak. 102 yıl önce gerçekleştirilen Okuma Yurdu toplantıları ile Alaca Mescit toplantılarının ve Milli Mücadele döneminde Balıkesir'de gerçekleştirilen 5 kongrede alınan kararlardan hareketle Balıkesir'in Cumhuriyet'in ilanı safhasındaki konumu ve önemi hakkında ülke çapında çalışmalar da yapacak olan Kuvayı Milliye Meclisi; Alaca Mescit'te Kuvayı Milliye direnişlerini örgütleyen 41 bayrak adam hakkında da tanıtıcı çalışmalar yapacak.

Programa, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın yanı sıra; AK Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, AK Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Narlı, siyasi parti, oda, dernek ve STK'ların temsilcileri ile Kent Konseyi Üyeleri katıldı.

Balıkesir\'de Kuvay-i Milliye Meclisi kuruldu
Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Balıkesir'de Kuvay-i Milliye Meclisi kuruldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu
  01:41 Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu

  Beyköy Belediyespor'un süper amatör lig şampiyonluğunu kutlamak için kente gelen Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu. Beyköy Belediyespor Düzce Süper Amatör Ligi'ni şampiyon olarak tamamladı. Belediye başkanı seçilen Fatih Ocak, takımın şampiyonluğunu kutlamak için ünlü türkücü Ali Kınık'ı şehre getirdi. Önce kemençe ile horon oynayan Beyköylüler daha sonra Ali Kınık'ın türkülerine eşlik etti. Özellikle 'Turan ordusu', 'Yalnız Değilsin' ve 'Kurtlar Sofrası' türküleri Beyköylülerden tam not aldı.

 • Moein konserinde gerginlik
  01:32 Moein konserinde gerginlik

  İran'a giriş yasaklı ünlü şarkıcı Moein'in konseri öncesinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde gerginlik yaşandı. Binlerce İranlı turist, konserin yapılacağı salona akın etti ve güvenlik güçleriyle tartışmalar yaşandı. Konser öncesinde organizasyonun zayıf kalması nedeniyle İranlı turistler salona dalarak camları ve kapıları kırdı.

 • Emircan İğrek, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda sahne aldı
  22:29 Emircan İğrek, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda sahne aldı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür Yolu Festivalleri kapsamında düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı'nda şarkıcı Emircan İğrek, Adana'da sahne aldı. Kentte 12. kez düzenlenen karnaval, 200'den fazla kültürel, sanatsal ve sportif etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Merkez Park'ta düzenlenen konserde İğrek, sevilen şarkılarını seslendirdi ve seyirciler de parçalara eşlik etti. Karnaval, 21 Nisan'a kadar devam edecek.

 • Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Çocuklar İçin Etkinlikler Düzenlendi
  18:59 Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Çocuklar İçin Etkinlikler Düzenlendi

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür Yolu Festivalleri kapsamında Adana'da düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı'nda çocuklar için tiyatro, oyun, yarışma, panayır ve atölye çalışmaları gibi birçok etkinlik düzenlendi. Karnaval, 21 Nisan'a kadar devam edecek ve 200'den fazla kültürel, sanatsal ve sportif etkinliğe ev sahipliği yapacak.

 • TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan son yolculuğuna uğurlandı
  18:09 TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan son yolculuğuna uğurlandı

  Türk halk müziğinin sevilen sesi, TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan(82), Muğla'nın Bodrum ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Günhan, kansere 4. kez yakalanmasının ardından hayatını kaybetti. Cenaze törenine sanatçı dostları, TRT'nin eski yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 • Diyarbakır'da Saint George Kilisesi ve Çardaklı Hamamı'nın restorasyon çalışmaları devam ediyor
  17:33 Diyarbakır'da Saint George Kilisesi ve Çardaklı Hamamı'nın restorasyon çalışmaları devam ediyor

  Diyarbakır'da, Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan Saint George Kilisesi ile tarihi Çardaklı Hamamı'ndaki restorasyon çalışmaları devam ediyor. Kilisenin restorasyonu Sur Kültür Yolu Festivali'ne kadar tamamlanmayı hedeflerken, hamamın gastronomi amaçlı hizmet vermesi planlanıyor.

 • Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Bodrum'da Defnedildi
  16:57 Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Bodrum'da Defnedildi

  Muğla'nın Bodrum ilçesinde kanser tedavisi gören Türk Halk Müziği ve TRT sanatçısı Şakir Öner Günhan'ın cenazesi Bitez Mezarlığı'nda toprağa verildi. Törene sanatçının ailesi, yakınları ve sevenleri katıldı. Müzisyen Bora Gencer, Günhan'ın bugün doğum günü olduğunu belirterek duygularını paylaştı. Rıfat Kurt ise önemli bir ismi kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti. Günhan'ın oğlu Ozan Günhan ise desteklerinden dolayı teşekkür etti.

 • Yüzyıllara meydan okuyan Seyyit Battal Gazi Külliyesi
  16:55 Yüzyıllara meydan okuyan Seyyit Battal Gazi Külliyesi

  Eskişehir'de Bizans İmparatorluğu döneminde yapıldığına inanılan Seyyit Battal Gazi Külliyesi'nin güzellikleri dron ile havadan kayıt altına alındı. Seyitgazi İlçesi'nde bulunan külliyenin havadan görüntülenen manzaraları kartpostallık kareler oluşturdu. Tarihi külliye, geçmişe merakı olan turistler için gezilecek önemli bir nokta olarak varlığını sürdürüyor.

 • Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan'ın Son Yolculuğu
  16:26 Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan'ın Son Yolculuğu

  TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan, kanser hastalığına yenik düşerek Bodrum'da toprağa verildi. Günhan'ın cenaze törenine ailesi, sanatçı dostları ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Advertisement