Basın Dünyasından Yüzler ve Sesler" - Son Dakika
Kültür Sanat

Basın Dünyasından Yüzler ve Sesler"

Basın Dünyasından Yüzler ve Sesler"

Basın İlan Kurumu (BİK) ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesince düzenlenen "Basın Dünyasından Yüzler ve Sesler" adlı etkinliğe gazeteci ve yazar Avni Özgürel konuk oldu.

20.10.2016 23:03

Basın İlan Kurumu (BİK) ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesince düzenlenen "Basın Dünyasından Yüzler ve Sesler" adlı etkinliğe gazeteci ve yazar Avni Özgürel konuk oldu.

Sultanahmet Kızlarağası Medresesinde gerçekleştirilen etkinliğin açılışında konuşan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, basın dünyasının önemli kalemlerini, fikirlerini ve tecrübelerini gençlerle buluşturmak amacıyla bu etkinliği düzenlediklerini söyledi.

Etkinliğe her ay farklı bir ismin katılacağı bilgisini veren Bıyıklı, "İstanbul'un mevcut kültür etkinliklerine de ayrı bir zenginlik katacaktır. Desteklerinden dolayı Basın İlan Kurumu'na teşekkür ediyorum." dedi.

Avni Özgürel, konuşmasında ülke olarak zor dönemlerden geçildiğine dikkati çekerek, " Sultan Abdülaziz'den beri Türkiye'yi kim yönetecek, meşru bir yönetim mi yoksa atanmış bir siyasi figür mü?' sorusu etrafında geçen bir süreç yaşıyoruz." ifadesini kullandı.

Osmanlı'dan günümüze tarihsel sürecin kırılma noktalarına ve darbeler tarihine de değinen Özgürel, "Darbeci prototipi sabittir. Bu prototip kimi zaman askeri üniformaya bürünür, kimi zaman imam cübbesi giyer. Dolayısıyla darbecinin asker ya da din adamı olmasının kafaları karıştıracak bir tarafı yok. Bunlar Türkiye'yi ele geçirmek, yönetmek isteyen mihrakların duruma göre tercih ettikleri maskelerdir." şeklinde konuştu.

BİK Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey ise gazetecilik mesleğinin ciddi bir iş olduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi:

"Temeli muhabirliktir. Fakat Türkiye'de iletişim fakültesinden mezun olup muhabirliğe yeni başlayan arkadaşlar çok kısa bir sürede hemen 'istihbarat şefi olalım, müdür olalım, genel yayın yönetmeni olalım' diye düşünür. Çabucak yükselmek ister fakat terfi ettikçe yani halktan, hayattan uzaklaştıkça gazetecilik denilen o ruh söner. Çünkü gazetecilik halkı halktan ve devletten doğru bir şekilde haberdar etmektir. Bu açıdan bakıldığında çok esaslı, zevkli, keyifli ve kıymetli bir iştir."

"Basınımıza Yön Verenler" başlığı altında gerçekleşen etkinliğin sonunda katılımcılar, dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Basın Dünyasından Yüzler ve Sesler' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement