Beyoğlu Sinema Ödülleri" Yeniden Düzenlenecek - Son Dakika

Beyoğlu Sinema Ödülleri" Yeniden Düzenlenecek

03.06.2016 12:41
Beyoğlu Sinema Ödülleri" Yeniden Düzenlenecek

Beyoğlu Belediyesi ve TÜRSAK Vakfı iş birliğiyle "Yeşilçam Ödülleri" adıyla organize edilen sinema ödülleri organizasyonu, "Beyoğlu Sinema Ödülleri" adıyla yeniden düzenlenecek.

Beyoğlu Belediyesi ve TÜRSAK Vakfı iş birliğiyle "Yeşilçam Ödülleri" adıyla organize edilen sinema ödülleri organizasyonu, "Beyoğlu Sinema Ödülleri" adıyla yeniden düzenlenecek.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Beyoğlu Sinema Ödülleri'nin misyonunun; Türk sineması ve Türk sinema endüstrisinin gelişmesine, ilerlemesine ve büyümesine katkı sunmak olduğunu anlattı.

Bu misyonun dayanağını "Beyoğlu'nun entelektüel tecrübesi, kültür, sanat, sinema pratiği ve vizyonu" şeklinde aktaran Demircan, "Din, dil, ırk, mezhep ve memleketlerin hem iç içe hem karışmadan Beyoğlu'nda yakaladığı ahenk, Türkiye'nin gerçek ahengidir. Beyoğlu, birlikte yaşama kültürünün küresel ölçekte önemli bir modelidir. Ödüller de bu ahengin izindedir, birlikte yaşama kültürünün sinema perdesindeki izdüşümüdür." diye konuştu.

Beyoğlu Sinema Ödülleri'nin, Türk sineması ve Türk sinema endüstrisine adandığını vurgulayan Demircan, şunları söyledi:

"Beyoğlu; Kasım Paşa kadar Şeyh Galip'tir. Buhurizade Itri kadar Donizetti Paşa'dır. Şehzade Cihangir kadar İbrahim Müteferrika'dır. Ayşe Şasa kadar Halit Refiğ'dir. Mehmet Akif Ersoy kadar Nazım Hikmet'tir. Edvard Blanc kadar Kadir Topbaş'tır. Düşünme, konuşma, icat etme, yeniyi yakalama eğilimi engellenemez bir akıştır. Ödüller; akıştan bir parça, geçmişten bir kare, gelecekten bir ışıktır. Varlık sebebi yerli sinemadır. Hedefi, sinema endüstrimizin; zaman ve mekandan bağımsız başarılara imza atmasına katkı sunmaktır. Beyoğlu Sinema Ödülleri; iyi sinema, çok ve parlak yıldızların geçit resmi, Beyoğlu'nun kültürel coğrafyasında sınırsızlığın nişanıdır."

"En itibarlı ödül"

TÜRSAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Yaşar da ödül töreninin sinemaya manevi desteğin yanında maddi kaynak sağladığını dile getirdi.

Beyoğlu'nun bir kitle sanatı olan sinemanın "Türkiye'deki kalbi, sembolü ve nihayetinde sektörün evi, ev sahibi" olduğunu vurgulayan Yaşar, "Beyoğlu denilince sanat, tarih, bohem kültür ve sinema akla gelir. Sinema denilince de Beyoğlu. Sanırım Beyoğlu Sinema Ödülleri'nin gerekçesi için bu yeterli ve açıklayıcı bir nedendir." ifadelerini kullandı.

Yaşar, ödül töreninin Yeşilçam'ın yönetmenlerine, yapımcı ve oyuncularına bir saygı duruşu mahiyeti taşıdığını belirterek, şunları kaydetti:

"Önemli olan bu ödülün dar bir jürinin değil, sinema semtinin değerli sakinleri olan sektör mensuplarının eğilimlerini bütünüyle yansıtmaya aday olması ve bir sektör ödülü olma potansiyel ve imkanıdır. TÜRSAK ve Beyoğlu Belediyesi bu amaca yakışacak geniş bir katılım ve şeffaf bir oylama şekli ile sektör ödüllerini sinemanın en beklenir, en itibarlı ödülü yapmayı hedeflemektedir."

Ödüller 14 Kasım'da verilecek

Sinema ödülleri, 14 Kasım'da sahiplerini bulacak.

Beyoğlu Sinema Ödülleri oylama sistemine göre; 1 Ocak-31 Aralık 2015 tarihleri arasında gösterime girmiş tüm Türk filmleri arasından seçici kurul ve ana jüri tarafından iki aşamalı olarak seçilecek filmlere, 10 ana dalda ödül verilecek.

Birinci aşamada; 2015 yılında vizyona girmiş olan filmlerin ekiplerinden oluşan ön jüri (üretenler jürisi), kendi filmleri dışında diğer aday filmlere verdikleri oylar sonucu 10 ana dal için beşer aday belirleyecek ve bunlar ekimde yapılacak basın kokteyliyle kamuoyuna duyurulacak. İkinci aşamada ise yine ön jürinin olduğu; başta sinema kurumları olmak üzere iş, kültür, sanat ve medya alanındaki kamuoyu önderlerinin de katılımıyla daha geniş bir jüri görev yapacak.

Beyoğlu Sinema Ödülleri kapsamında "En İyi Film" 250 bin lira, "En İyi Yönetmen" 100 bin lira, "En İyi Senaryo" ve "En İyi Görüntü Yönetmeni" 50'şer bin lira, "En İyi Müzik" ve "En İyi Kurgu" 25'er bin lira ödül alacak. "En İyi Kadın Oyuncu", "En İyi Erkek Oyuncu", "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ve "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülleri de verilecek.

YORUMLAR
500
Togg test sürüşünde görüntülendi Togg test sürüşünde görüntülendi Üst Minikler Avrupa Boks Şampiyonası Erzurum'da başladı Üst Minikler Avrupa Boks Şampiyonası Erzurum'da başladı Veli Ağbaba: 'Vatandaşına Kumpas Kuran Bir Bakanla Karşı Karşıyayız' Veli Ağbaba: 'Vatandaşına Kumpas Kuran Bir Bakanla Karşı Karşıyayız'
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Beyoğlu Sinema Ödülleri' Yeniden Düzenlenecek - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement