Bodrum Belediyesi, Amiral Turgut Reis'i Şehit Olmasının 458. Yılında Andı - Son Dakika
Kültür Sanat

Bodrum Belediyesi, Amiral Turgut Reis'i Şehit Olmasının 458. Yılında Andı

Bodrum Belediyesi, Amiral Turgut Reis\'i Şehit Olmasının 458. Yılında Andı

Bodrum Belediyesi, Amiral Turgut Reis'in şehit oluşunun 458. yılında Karabağ Mahallesi'nde düzenlediği etkinlikle onu anarken, törene Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ı temsilen Meclis Üyesi Tamer Mandalinci, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şube Başkanı Hasan Külcü, Turgut Reis'in torunu Numan Pekdemir ve vatandaşlar katıldı. Törende, Amiral Turgut Reis'in kahramanlıkları anıldı ve onun hatırası yaşatıldı.

23.06.2023 17:11

Bodrum Belediyesi, Amiral Turgut Reis'i şehit oluşunun 458. yılında Karabağ Mahallesi'nde düzenlediği etkinlikle andı.

Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Amiral Turgut Reis'in kahramanlıklarını anmak ve onun hatırasını yaşatmak için düzenlenen anma törenine; Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ı temsilen Meclis Üyesi Tamer Mandalinci, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şube Başkanı Hasan Külcü, Turgut Reis'in torunu Numan Pekdemir ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan anma töreninde, açılış konuşmasını yapan Meclis Üyesi Tamer Mandalinci, Amiral Turgut Reis'in bu toprakların yetiştirdiği en önemli değerlerden biri olduğunu ve Türk denizcilik tarihinde silinmez izler bıraktığını belirtti. Mandalinci, şunları kaydetti:

"Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa'nın 'Turgut Benden yeğdür' diyerek yeteneğini övdüğü, Avrupalıların Dragut olarak tanıdığı Turgut Reis'in, Malta'da şehit oluşunun üzerinden 458 yıl geçmiş olmasına rağmen yaşamı ve Akdeniz'deki faaliyetleri üzerine kitaplar, makaleler yazılmaya; sempozyumlar, festivaller, çalıştaylar düzenlenmeye devam edilmekte ve Kuzey Afrika'dan Doğu Akdeniz'e, Adriyatik'ten Güney Avrupa kıyılarına dek bıraktığı izleri takip etmek bugün de mümkün olmaktadır."

Törende Amiral Turgut Reis'in torunu Numan Pekdemir de bir konuşma yaparken dedesinin mirasını taşımanın gururunu yaşadığını ve onun kahramanlıklarını her zaman hatırlayacaklarını dile getirdi.

Anma töreni, çeşitli etkinliklerle devam ederken katılımcılara ve vatandaşlara lokma ikramında bulunuldu.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Kültür Sanat Bodrum Belediyesi, Amiral Turgut Reis'i Şehit Olmasının 458. Yılında Andı - Son Dakika


Advertisement