Cevat Dereli Defterler Sergisi" - Son Dakika

Cevat Dereli Defterler Sergisi"

02.06.2016 18:33
Cevat Dereli Defterler Sergisi"

Ressam Cevat Dereli'nin 100'ün üzerinde eseri, defter halinde sergilenecek.

Ressam Cevat Dereli'nin 100'ün üzerinde eseri, defter halinde sergilenecek.

Konuya ilişkin verilen bilgiye göre, sergi, 2 Haziran'da Poyrazart Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşacak.

1900 - 1989 yılları arasında yaşayan sanatçı Cevat Dereli, genellikle figürlü kompozisyonları, peyzajları, natürmortları ile tanınıyor.

Poyrazart Sanat Galerisi'nde sanatçının ailesinden kalan 100'ün üzerindeki desen ve karışık teknik kağıt işleri sergilenecek. Bu eserlerin önemli bir bölümünü yine kara kalem portre ve desenler oluşturuyor. Bazılarının üzerinde kime ait olduklarına dair notlar ve tarihler de bulunuyor. Necmettin Erbakan, Süleyman Demirel, Arif Sağ, Yakup Kadri, Ahmet Muhip Dranas, Jozephine Baker, Bedia Muvahhit, Cevat Dereli'nin yorumlarıyla görülebilecek.

Sanatçının motifleşmiş temalardan "Ağ Çeken Balıkçı", "Balıkçı Dükkanı", "Mevleviler", "Çınar Ağacı" gibi konuları da karışık teknik işleri olarak sergide sanatseverlere sunulacak.

Sergi, Temmuz sonuna kadar ziyaret edilebilecek.

İlk olarak Cevat Dereli ile başlayacak Defterler Sergisi dizisi, Leyla Gamsız ve "Sali" lakaplı Salih Turan defterleriyle devam edecek. Ayrıca Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Abidin Elderoğlu sergileri de Poyrazart Galerisi'nde görülebilecek.

YORUMLAR
500
2 yıl önce sel afeti yaşayan Dereli ilçesinde festival coşkusu 2 yıl önce sel afeti yaşayan Dereli ilçesinde festival coşkusu
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Cevat Dereli Defterler Sergisi' - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement