Genco Erkal'dan "Nereye Gidiyoruz?" - Son Dakika
Kültür Sanat

Genco Erkal'dan "Nereye Gidiyoruz?"

Genco Erkal\'dan "Nereye Gidiyoruz?"

Genco Erkal'ın "Nereye Gidiyoruz?" Sorusuna Yanıt, Muammer Karaca ve Kozzy Kozyatağı Kültür Merkezi'nde!

02.01.2012 14:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Usta oyuncu Genco Erkal'ın; Aziz Nesin'in öykü, şiir, masal ve taşlamalarından uyarladığı tek kişilik oyunu "Nereye Gidiyoruz?" iki gün art arda, iki farklı sahnede! Erkal'ın, ülke olarak "Nereye gidiyoruz?" sorusuna yanıt aradığı oyunu; 13 Ocak 2012, Cuma akşamı Muammer Karaca Tiyatrosu'nda, 14 Ocak 2012, Cumartesi akşamı ise Kozzy Kozyatağı Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

Tüm yaşamı boyunca düşünceleri uğruna yılmadan mücadele veren bir aydının, Aziz Nesin'in bakış açısıyla ülkenin dertlerini ve insanlarını tanımayı hedefleyen "Nereye Gidiyoruz?"; ölümünün 15. yılında bu büyük gülmece ustasının gözünden ülkenin fotoğrafını çekiyor. Tiyatro duayeni Genco Erkal, oyunuyla; Aziz Nesin'in tüm yazılarında en etkileyici örneklerini verdiği Karagöz, Ortaoyunu, Meddah gibi geleneksel gösteri sanatlarımızı, masallarımızı, anlatı geleneğimizle çağdaş sanatın sentezini ustaca kullanarak, genç kuşaklara da tanıtılmasını amaçlıyor.

"Nereye Gidiyoruz?", içinde yaşadığımız toplumun çelişkilerini ve çıkmazlarını vurucu bir dille yansıtıyor. Kendine has tarzıyla izleyenleri çok güldürecek olan bu çağdaş meddah gösterisinde, Aziz Nesin'in yıllar önce kaleme aldığı metinlerin güncelliği izleyenleri şaşırtırken, Genco Erkal'ın müthiş enerjisi tüm salonu büyülüyor.

"Nereye Gidiyoruz?"un yönetmenliğini ve sahne tasarımını Genco Erkal üstlenirken; oyunun müzikleri Türkiye'nin ilk özgün film müziği sanatçılarından, mimar, müzisyen, tiyatro-sinema oyuncusu Arif Erkin tarafından hazırlanıyor. Özlem Kaya'nın giysi tasarımını, Hakan Özipek'in ışık tasarımını üstlendiği oyunda Karagöz tasvirleri Haluk Yüce tarafından yapılıyor.

Dostlar Tiyatrosu tarafından sahneye konan, Genco Erkal'ın tek kişilik oyunu "Nereye Gidiyoruz?"; 13 Ocak 2012, Cuma akşamı 20:30'da Muammer Karaca Tiyatrosu'nda, 14 Ocak 2012, Cumartesi akşamı ise yine 20:30'da Kozzy Kozyatağı Kültür Merkezi'nde!

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Genco Erkal'dan 'Nereye Gidiyoruz?' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Vefat Etti
  17:09 Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Vefat Etti

  Uzun yıllardır Bodrum'da yaşayan Şakir Öner Günhan, Türk Halk Müziği Sanatçısı, Yapımcı, Yönetmen ve Sunucu olarak uzun seneler hizmet vermiştir. 1942 yılında doğan Günhan, 2020 yılında kalın bağırsak kanserine yakalandı ve tedavi görmekteydi. Bugün öğle saatlerinde hayatını kaybetti.

 • Fotoğraf Sanatçılarından Haksızlık Sergisi
  17:03 Fotoğraf Sanatçılarından Haksızlık Sergisi

  Ankara'da bir proje kapsamında buluşan 22 fotoğraf sanatçısı, haksızlık kavramının kendilerinde yarattığı duyguyu gösteren fotoğraflardan sergi oluşturdu. Proje kapsamında fotoğraf sanatçıları, haksızlık kavramını kendi yaşadıkları haksızlıklarla anlatarak hafiflemeyi amaçladılar. Sergi, Cinnah Caddesi'ndeki Unite Ortak Mekan'da 19 Nisan'a kadar ziyaret edilebilir.

 • Söke'de Yörük Kültürü Çalıştayı ve Konser Etkinliği Düzenlendi
  16:47 Söke'de Yörük Kültürü Çalıştayı ve Konser Etkinliği Düzenlendi

  Söke Yörük ve Türkmen Kültürü Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen çalıştay ve konser etkinliğinde Yörük kültürüne ilişkin paylaşımlar yapıldı. Yörüklerin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte kortej yürüyüşü, halk oyunu gösterileri ve konserler düzenlendi. Kaymakam Ali Akça, Yörük ve Türkmenlerin Anadolu'nun yurt olması sürecinde önemli bir rol oynadığını vurgulayarak etkinliği kutladı.

 • Sümela Manastırı, Ramazan Bayramı'nda 10 bin 564 kişi tarafından ziyaret edildi
  16:45 Sümela Manastırı, Ramazan Bayramı'nda 10 bin 564 kişi tarafından ziyaret edildi

  Türkiye'nin inanç turizmi merkezlerinden olan Sümela Manastırı, Ramazan Bayramı süresince 10 bin 564 kişi tarafından ziyaret edildi. Trabzon'un Maçka ilçesinde bulunan manastır, kültür ve doğa tutkunlarının uğrak noktası oldu. Ziyaretçiler arasında yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra çocuklarıyla birlikte gelen aileler de vardı. Sümela Manastırı'nın tarihi dokusu ve güzelliği, ziyaretçiler tarafından büyük beğeni topladı.

 • Türk Halk Müziğinin Sevilen Sesi Şakir Öner Günhan Hayatını Kaybetti
  16:33 Türk Halk Müziğinin Sevilen Sesi Şakir Öner Günhan Hayatını Kaybetti

  Muğla'nın Bodrum ilçesinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Şakir Öner Günhan, 1942 yılında doğmuş ve 2020 yılında kalın bağırsak kanserine yakalandığını öğrenmişti. Kemoterapi tedavisi ve ameliyatlarla mücadele eden Günhan, 4. kez kansere yakalanmıştı. Bugün hayatını kaybeden Günhan'ın cenazesi yarın Bitez Mezarlığı'nda defnedilecek.

 • Yörükler Söke'de Buluştu
  16:20 Yörükler Söke'de Buluştu

  Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen yörükler, Aydın'ın Söke ilçesinde buluştu. Söke Yörük ve Türkmen Kültürü Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte, panel, konser ve gösteriler gerçekleştirildi. Yörüklerin renkli kortej yürüyüşü ve yöresel ürünler pazarı da etkinliklere renk kattı.

 • Kültür ve Turizm Bakanı Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'na katıldı
  15:56 Kültür ve Turizm Bakanı Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'na katıldı

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nın etkinliklerine katıldı. Bakan Ersoy, sergi gezip incelemelerde bulundu ve engelliler için geliştirilen sinema uygulamasını deneyimledi. Karnaval, 21 Nisan'a kadar devam edecek.

 • Yörükler Aydın'ın Söke ilçesinde buluştu
  15:56 Yörükler Aydın'ın Söke ilçesinde buluştu

  Söke Yörük ve Türkmen Kültürü Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen çalıştay ve konser etkinliğiyle yörükler bir araya geldi. Etkinlikte panel, kortej yürüyüşü, gösteriler ve konserler yer aldı.

 • Görele Belediyesi tarafından 'Bayram Neşesi' etkinliği düzenlendi
  15:35 Görele Belediyesi tarafından 'Bayram Neşesi' etkinliği düzenlendi

  Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen etkinlikte yöresel kemençe sanatçıları sahne aldı ve vatandaşlar horon oynadı. Belediye Başkanı Hasbi Dede, ilçede bu tür etkinliklerin devam edeceğini ve çocuklar için farklı etkinlikler organize edeceklerini belirtti. Dede, Görele'nin hak ettiği sosyal ve kültürel atmosferi yaşayacağını vurgulayarak, Görele için çalışacaklarını ve projeler üreteceklerini söyledi.

 • Bursa'nın fethi coşkuyla kutlandı
  15:32 Bursa'nın fethi coşkuyla kutlandı

  Bursa'nın fethi coşkuyla kutlandı 19. Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fetih Şenlikleri başladı Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 19'uncusu düzenlenen olan Osman Gazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri başladı.


Advertisement