Hoşgörü Kentine Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi - Son Dakika

Hoşgörü Kentine Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi

27.06.2013 12:09
Hoşgörü Kentine Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi

İklim özellikleri nedeniyle bitki çeşitliliğine sahip Hatay'ın endemik bitki zenginliği tıbbi aromatik bitkiler müzesinde sergilenecek.

İklim özellikleri nedeniyle zengin bitki çeşitliliğine sahip olan ve endemik türleriyle de adından söz ettiren Hatay, bu zenginliğini tıbbi aromatik bitkiler müzesinde sergileyecek.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, farklı dine inananların bir arada huzur içeresinde yaşamasıyla dikkati çeken Hatay'ın insanlığın ortak macerası açısından çok önemli bir merkez olduğunu söyledi.

Hatay'ın bulunduğu iklim kuşağı dolayısıyla da tıbbi aromatik bitkiler açısından önemli bir zenginliğe sahip olduğunu ifade eden Lekesiz, kentte bin 861 bitki çeşidinin yetiştiğini, bunlardan 223'ünün endemik tür olduğunu belirtti.

Kentin endemik bitki türü açısından zenginliğini tanıtmak ve turizme katkı sunmak amacıyla dünyanın ilk ışıklandırılan caddesi olarak bilinen Kurtuluş Caddesi'nde 22 odalı eski bir Antakya evinin restore edilerek Tıbbı Bitkiler ve Aromatik Bitkiler Müzesi haline getirildiğini bildiren Lekesiz, 4'ü kapalı 1'i açık sergi salonu olmak üzere içeresinde kafetarya ve konuk evinin de bulunduğu müzenin " Türkiye'de ilk" olma özelliği taşıdığını kaydetti.

Farklı turizm alternatiflerini bünesinde bulunduran kentin bitki çeşitliliğiyle de adından söz ettirdiğini aktaran Lekesiz, şöyle devam etti:

"Hatay tıbbi aromatik bitkiler açısından muhteşem bir zenginliğe sahip. Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Kilis ve Gaziantep'in içerisinde yer aldığı coğrafyada yaklaşık 2 bin 577 bitki türü bulunmaktadır. Bu bitki türünden belirlenen bin 861'i Hatay'da yetişmektedir. Bugünkü verilerle ilimiz genelinde yetişen bin 861 bitki türünün 400'ü tıbbi ve aromatik bitkidir. Sahip olduğumuz bu zenginliği insanların gözünde somutlaştırabilmek, gözle görülür ve hissedilebilir hale getirmek ve aynı zamanda hangi tıbbi amaçlarla kullanılabildiğini kamuoyuna paylaşmak için tıbbı aromatik bitkiler müzesi kurmaya karar verdik."

Fesleğen, adaçayı, defne, meyan kökü, taş nanesi, erguvan gibi farklı bitki türlerinin yer aldığı müzeyi zayeret edenlere konunun uzmanları tarafından bilgiler verileceğini de vurgulayan Lekesiz, ayrıca burada bitkilerin hangi rahatsızlıklara iyi geldiğinin anlatılacağı ve bunlardan yapılan içeceklerin ikramının yapılacağını da dile getirdi.

Hatay'da 55 türde yıllık 650 tona yakın baharat satıldığının altını çizen Lekesiz, önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak müze sayesinde bu satış rakamlarının daha da artacağını sözlerine ekledi. - Hatay

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Kültür Sanat Hoşgörü Kentine Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement