"Japon Sineması" İzmir'de - Son Dakika
Kültür Sanat

"Japon Sineması" İzmir'de

"Japon Sineması" İzmir\'de

Büyükşehir'in sinema şöleni devam ediyor.

03.01.2012 11:35
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Sinematek gösterimlerinde sıra, Japonlar'ın dünya sinema tarihine damga vuran fimlerinde.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 3 yıldan bu yana sürdürdüğü "Yeniden Sinematek" etkinliklerine "Japon sineması" ile devam ediyor. Ekim-Kasım ayında "Komedi filmleri", Aralık ayında ise "Fantastik filmler" ile buluşan İzmirliler, Ocak ayında Japon sinemasına damga vuran filmleri izleme şansı bulacak. Kültürpark alanı içindeki İzmir Sanat'ta gösterilecek filmler ücretsiz olacak. Tüm filmlerin başlama saati 20.00.

İlk olarak 6 Ocak Cuma akşamı Akira Kurosawa'nın yönettiği "Rashomon" isimli filmi gösterime girecek. Ünlü yönetmenin uluslararası alanda ismini duyurduğu ve Japon sinemasına dikkatleri çeken 1950 yapımı film, 1951 yılında Venedik Film Festivali'nde de "Altın Aslan" ödülünü almıştı. Film, insanoğlunun zaafları üzerine kurulmuş bir psikolojik dram.

Gösterimler kapsamında 13 Ocak Cuma günü Kenji Mizoguchi'nin "Yağmurdan Sonraki Soluk ve Gümüş Ayın Öyküleri – Ugetsu Monogatari" isimli film İzmirlilerle buluşacak. Rashomon ile birlikte dönemin en önemli Japon yapımı olarak gösterilen film, Venedik Film Festivali'nde "Gümüş Aslan" ödülünü almıştı.

20 Ocak Cuma günü ise usta yönetmen Yasujiro Ozu'nun "Tokyo Monogatari –Tokyo Hikayesi" gösterilecek. Film, yönetmenin başyapıtı olarak kabul ediliyor. Sinematek gösterimlerinin son filminde, 27 Ocak Cuma günü yönetmenliğini Kon Ichikawa'nın yaptığı 2. Dünya Savaşı'nın başlarında Burma'da geçen bir hikayeyi anlatan "Burma Arpı –The Burmese Harp" filmi beyazperdeye yansıyacak.

İzmir Sanat'taki gösterimler, her ay farklı bir tema ile halkın karşısına çıkmaya devam edecek.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat 'Japon Sineması' İzmir'de - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement