Kadıköy'de Plaklar Dönmeye Başladı - Son Dakika
Kültür Sanat

Kadıköy'de Plaklar Dönmeye Başladı

Kadıköy'de plaklar dönmeye başladı "Kadıköy Plak Günleri" başladıİSTANBUL - Kadıköy Belediyesi'nin düzenlediği Kadıköy Plak Günleri başladı.

09.09.2017 17:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kadıköy'de plaklar dönmeye başladı

"Kadıköy Plak Günleri" başladı

İSTANBUL - Kadıköy Belediyesi'nin düzenlediği Kadıköy Plak Günleri başladı. 25 plakçının stant açtığı etkinliğin açılışını gerçekleştiren Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, "Müziğin geçmişini geleceğe aktarmaya çalışıyoruz" dedi.

Kadıköy Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen, İstanbul'un önemli plakçıları ile plakseverleri bir araya getiren "Kadıköy Plak Günleri" başladı. Moda'daki Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin bahçesinde gerçekleşen etkinlikte 25 plakçı stant açtı.

Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleşen ve büyük ilgi toplayan Plak Günleri bu yıl da büyük ilgi gördü. İstanbul'un çeşitli yerlerinden gelen plakseverler, stantları gezerek plakları ilgiyle inceledi. Açılışa katılan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da stantları gezerek, plakları inceledi.

"Müziğin geçmişini geleceğe aktarmaya çalışıyoruz"

Plak Günleri'ne ilişkin konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, "Sesin alınıp muhafaza edilip bir aygıt vasıtasıyla insanlara iletilmesini sağlayan alettir. O kadar önemli ki bu yüzyıl içerisinde milyarlarca plak basıldı. İnsanlara müzik ulaştırıldı. Müziğin dışında belediyeler reklam olarak plakları kullandılar. O derece önemli bir aygıttır. Bütün dünyada insanların hayal kurmasını sağlayan şey işte bu plaklardır. Plaklar, taş plaktan başlayan sürecin bir alete girmesini sağlayan ilk alettir, çok önemlidir. İnsanlığın gelişmesinde en önemli aletlerden bir tanesidir. Biz de bunu anarak bir şekilde müziğin devamını sağlamaya destek vermeye çalışıyoruz. Müziğin geçmişini geleceğe aktarmaya çalışıyoruz" dedi.

Geçtiğimiz yıl sanat güneşi Zeki Müren anısına sanatçının kullandığı otomobilinin muadili olan klasik otomobil, Plak Günleri'ne gelen misafirleri karşılamıştı. Bu yıl da Plak Günleri kapsamında usta sanatçı Fikret Kızılok anılıyor. 22 Eylül 2001'de aramızdan ayrılan Fikret Kızılok'un albüm kapağında yer alan 1948 model DeSoto klasik otomobilin muadili, stantları ziyaret eden konukları karşıladı.

Kadıköy\'de Plaklar Dönmeye Başladı
Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Kadıköy'de Plaklar Dönmeye Başladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Adıyaman'da Kültürel Faaliyetler Projesi Kapanış Programı Gerçekleştirildi
  13:50 Adıyaman'da Kültürel Faaliyetler Projesi Kapanış Programı Gerçekleştirildi

  Adıyaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Kültürel faaliyetlerde göçmenler, mirasın korunması ve turizmin teşvik edilmesi' adlı proje kapanış programı düzenlendi. Programda konuşmalar, konser ve proje sonuç sunumu gerçekleştirildi.

 • Necib Mahfuz'un 'Mumyanın Uyanışı: Antik Mısır Hikayeleri' Türkçeye çevrildi
  13:49 Necib Mahfuz'un 'Mumyanın Uyanışı: Antik Mısır Hikayeleri' Türkçeye çevrildi

  1988 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi ilk Arap yazar Necib Mahfuz'un 'Mumyanın Uyanışı: Antik Mısır Hikayeleri' kitabı Türkçeye çevrildi. Can Yayınları tarafından yayımlanan kitap, Antik Mısır'ı tarihi şahsiyetler, kadim metinler ve şiirlerle günümüz yaşantısıyla birleştiren beş öyküden oluşuyor. Mehmet Hakkı Suçin'in çevirisiyle okurla buluşan eser, mezarında rahatsız edilen bir mumyanın 20. yüzyılda öfke içinde uyanışını anlatıyor.

 • Edirne Müzik Akademisi Öğrencileri İlk Konserini Verdi
  13:44 Edirne Müzik Akademisi Öğrencileri İlk Konserini Verdi

  Edirne Valiliği tarafından kurulan Edirne Müzik Akademisi'nde eğitim alan öğrenciler, Turizm Haftası kapsamında Saraçlar Caddesi'nde bir konser verdi. Öğrenciler, yöresel türküler ve farklı müzik türlerinden eserler seslendirdi. Konseri izleyen vatandaşlar da alkışlarıyla şarkılara eşlik etti. İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, konser sonrasında öğrencileri ve eğitmenleri kutladı ve Müzik Akademisi'nin başarılı bir şekilde ilerlediğini belirtti. Akademi, dezavantajlı öğrencilere müzik eğitimi vererek onları sanatla buluşturmayı hedefliyor.

 • Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde Nefesli Halk Çalgıları Sempozyumu Başladı
  13:40 Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde Nefesli Halk Çalgıları Sempozyumu Başladı

  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından düzenlenen 1'inci Uluslararası Nefesli Halk Çalgıları Sempozyumu, 18-20 Nisan tarihleri arasında açılış töreniyle başladı. Sempozyum kapsamında çeşitli müzik enstrümanlarıyla konserler düzenlenecek ve birçok ünlü sanatçı sahne alacak. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Turhan Kaçar, sempozyumun uyum içerisinde geçeceğini belirterek düzenleyenlere teşekkür etti.

 • Tekirdağ'da Polis Teşkilatı'nın kuruluş yıldönümü konseri düzenlendi
  13:38 Tekirdağ'da Polis Teşkilatı'nın kuruluş yıldönümü konseri düzenlendi

  Tekirdağ'da Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 179'uncu yıldönümü dolayısıyla Yahya Kemal Beyatlı Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin konseri düzenlendi. Etkinlikte Türk sanat müzikleri seslendirildi ve İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü ve İl Milli Eğitim Müdürü de katıldı. Ayrıca, Tekirdağ'da YKS'ye girecek lise öğrencilerine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi tanıtıldı. Çerkezköy Hacı Fahri Zümbül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri üniversiteyi gezdi ve bölümler hakkında bilgi aldı.

 • Fatih Sultan Mehmet Han'ın Karadeniz'e varış güzergahını tespit ettiler
  13:22 Fatih Sultan Mehmet Han'ın Karadeniz'e varış güzergahını tespit ettiler

  Trabzon'da düzenlenen çalıştayda, MÖ. 401-400 yılında Onbinler'in ve 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet'in Karadeniz'e varış güzergahları tespit edilerek modellendirildi. Çalıştayda elde edilen bulgular, turizm gelirlerinin artırılması ve kırsaldaki vatandaşların pay almasını sağlamak amacıyla kullanılacak.

 • Şanlıurfa'da Göbeklitepe'de Sıra Gecesi Etkinliği Düzenlendi
  12:54 Şanlıurfa'da Göbeklitepe'de Sıra Gecesi Etkinliği Düzenlendi

  Şanlıurfa Valiliği koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü desteğiyle Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Göbeklitepe'de sıra gecesi etkinliği düzenlendi. Urfa Ahengi Müzik Topluluğu tarafından gerçekleştirilen etkinlikte, yerli ve yabancı ziyaretçiler türkülere eşlik edip halay çekti.

 • Torbalı Öğretmenler Korosu Türk Polis Teşkilatı'nın Kuruluş Yıl Dönümü İçin Konser Verdi
  12:49 Torbalı Öğretmenler Korosu Türk Polis Teşkilatı'nın Kuruluş Yıl Dönümü İçin Konser Verdi

  Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı öğretmenlerin oluşturduğu 'Torbalı Öğretmenler Korosu', Türk Polis Teşkilatının 179. kuruluş yıl dönümü nedeniyle konser verdi. Torbalı Belediye Kültür Merkezi'ndeki konserde koro şefi Ayşe Demir Çavga, orkestra şefleri Hüseyin Dereli ve Seçkin Al yönetiminde sahne alan solistler ve koristler, sevilen türküleri seslendirdi. Kaymakam Ercan Öter, Belediye Başkanı Övünç Demir, İlçe Emniyet Müdürü Muhittin Murat Yener ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun da konsere katıldı.

 • Türkiye, üç kültürel mirası daha UNESCO'ya aday gösterdi
  11:59 Türkiye, üç kültürel mirası daha UNESCO'ya aday gösterdi

  Türkiye, Antep İşi Nakışı, Geleneksel Keçe Yapımı ve Yoğurt Yapımının Geleneksel Yöntemleri ve İlgili Sosyal Uygulamaları UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne eklemek için başvuruda bulundu. Türkiye, 2025 yılında yapılacak toplantıda bu başvuruların değerlendirilmesini bekliyor.

 • Serhat Turak'ın yönettiği 'Destanların Dansı' AKM'de sahnelendi
  11:55 Serhat Turak'ın yönettiği 'Destanların Dansı' AKM'de sahnelendi

  Sanat yönetmenliğini Serhat Turak'ın üstlendiği Türk destanlarının dans, gösteri ve görsel şovlarla anlatıldığı 'Destanların Dansı', Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Türk Telekom Opera Salonu'nda sahnelendi. Gösteride Nuh Tufanı, Dede Korkut, Dört Element, Nevruz, Sarı Gelin, Cevanşir, Alparslan gibi canlandırmalarla tarihsel bir akış sunuluyor.

 • Malatya İl Müftülüğüne atanan Ramazan Dolu için cübbe giyme programı düzenlendi
  11:53 Malatya İl Müftülüğüne atanan Ramazan Dolu için cübbe giyme programı düzenlendi

  Malatya İl Müftülüğüne atanan Ramazan Dolu için cübbe giyme programı düzenlendi. Vali Ersin Yazıcı, devir teslim programında yeni görevlere başlayacak olan Dolu'ya başarılar diledi. Yazıcı, geçen yıl yaşanan depremin şehirde olumsuz etkiler bıraktığını belirterek, Müftülük çalışanlarının bu sorumluluğu taşımaya devam edeceğine inandığını söyledi. Programda, Şahin Yıldırım tarafından Dolu'ya cübbesi giydirildi.

 • Afyonkarahisar Belediyesi, Zafer Müzesi'nin restorasyonu için adım attı
  11:28 Afyonkarahisar Belediyesi, Zafer Müzesi'nin restorasyonu için adım attı

  Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal, Zafer Müzesi'nin restorasyonu için başvuruda bulundu.


Advertisement