Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Karabağ Zaferi'ndeki teçhizatlar Savaş Ganimetleri Müzesi'nde sergileniyor - Son Dakika

Karabağ Zaferi'ndeki teçhizatlar Savaş Ganimetleri Müzesi'nde sergileniyor

Azerbaycan'ın Karabağ'da elde ettiği zafer sonrası açılan Savaş Ganimetleri Müzesi, savaşta kullanılan teçhizatları sergiliyor ve ziyaretçi ilgisini çekiyor.

Karabağ Zaferi\'ndeki teçhizatlar Savaş Ganimetleri Müzesi\'nde sergileniyor
02.10.2023 - 19:26,  Güncelleme: 19:36

- Karabağ Zaferi'ndeki teçhizatlar Savaş Ganimetleri Müzesi'nde sergileniyor

BAKÜ - Silahlı Ermeni gruplarından temizlenen Azerbaycan'ın Karabağ'daki son operasyonları sonrası, başkent Bakü'de 2021 yılında açılan Savaş Ganimetleri Müzesi'ne ilgi ve ziyaret arttı.

Azerbaycan, 10 Kasım 2020'de Karabağ'da elde ettiği zafer sonrası 12 Nisan 2021'de savaşta kullanılan teçhizatları göstermek ve savaşın nasıl kazanıldığını anlatmak için Savaş Ganimetleri Müzesi'ni açmıştı. Azerbaycan ordusunun Karabağ'da gerçekleştirdiği ve başarılı bir şekilde sona eren Karabağ'da terörle mücadele operasyonunun ardından açık hava müzesine ilgi arttı. Çok sayıda öğrenci müzeyi ziyarete gelerek öğretmenlerinden ve savaş gazilerinden savaşı dinliyor. Girişinde Ermenistan ordusuna ait 2 bin aracın plakalarından oluşturulan ve üzerinde "Karabağ Azerbaycan'ındır" yazısı dikkat çeken açık hava müzesinde, vatandaşlar için savaşın nasıl kazanıldığı anlatılan video gösterimi de askeri çadır içerisinde yapılıyor.

Müzenin park kısmında ise dinlenmek için konulan ve savaşta elde edilen askeri teçhizat kutuları üzerine yapılan banklar dikkat çekiyor.

Müzede ele geçirilen birçok teçhizat sergileniyor

Başkent Bakü'de 5 hektarlık alan üzerine kurulan Savaş Ganimetleri Müzesi'nde, Karabağ Savaşı'nda Azerbaycan'ın Ermenistan ordusundan ele geçirdiği 300'den fazla silah ve teçhizat ile birlikte 150'ye yakın ağır silahlı ve zırhlı araçlar sergileniyor. Ermenistan ordusunun Azerbaycan ordusuna karşı kullandığı İskender-M füzesinin kalıntıları, T-72 tanklarından BMP zırhlı araçlarına, Zastava M-55 uçaksavarlarından Toçka-U ve Smerç füzelerine kadar birçok teçhizat konteynerler içerisinde ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.

Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Karabağ Zaferi'ndeki teçhizatlar Savaş Ganimetleri Müzesi'nde sergileniyor - Son Dakika


Advertisement