Kelile ve Dimne Kitabı - Son Dakika

Kelile ve Dimne Kitabı

23.08.2014 18:38
Kelile ve Dimne Kitabı

Kelile ve Dimne Kitabı kitabının yazarları, yayınevi, baskı tarihi ve diğer tüm bilgileri. Kelile ve Dimne Kitabı kitabının kısa özeti.

Kelîle ve Dimne, çevirisi aslından daha meşhur olan bir dünya klasiğidir. Aslı Sanskritçe Pançatantra (Dört Öğüt) adlı kitaba dayanan bu eser ünlü Müslüman düşünür ve mütercim İbnü'l-Mukaffa tarafından Pehlevi versiyonundan Arapçaya çevrilmişti. Hint hükümdarı Debşelîm tarafından bilge Beydebâ'ya (Bidpai) yazdırılan bu kitap aslında bir ahlak ve siyaset kitabıdır. Kitabın adı eserdeki Kelile ve Dimne adlı iki çakaldan gelmektedir. İran kisrası Hüsrev I. Enuşirvan zamanında bilge Berzûyeh tarafından İran kültür havzasına kazandırılan bu eser, daha sonra İbnü'l-Mukaffa'ın ellerinde bir İslam klasiğine dönüşecektir. Mütercimimiz çevirisine yazdığı girişte eserin felsefî bir derinliğe sahip olduğunu ve özünün ancak felsefî analiz yeteneğine sahip kişilerce anlaşılabileceğini ileri sürmektedir. Bunun yanı sıra eserin sıradan insanlarca anlaşılmasını sağlamak amacıyla hayvan masalları (fabl) tarzında yazılmış olduğunu belirten İbnü'l-Mukaffa Kelîle ve Dimne'nin popülaritesinin nedenini de böylece ortaya koymaktadır.

(Arka Kapak)

Yazar: Beydaba

Yayınevi: İz Yayıncılık

ISBN: 9789753555210

Boyut: 14.0x20.0

Sayfa Sayısı: 0

Basım Yılı: Yok 2008

Cilt Durumu: Ciltsiz

Kağıt Türü: 2. Hamur

Dil: Türkçe

YORUMLAR
500
İran Dışişleri Bakanı, Özbekistan Dışişleri Bakan Vekili ile ikili ilişkileri görüştü İran Dışişleri Bakanı, Özbekistan Dışişleri Bakan Vekili ile ikili ilişkileri görüştü ABD Dışişleri: İran ile Doha'da ikinci bir görüşme olmayacak ABD Dışişleri: İran ile Doha'da ikinci bir görüşme olmayacak Son dakika haber: İsrail: İran'a ait 4 savaş gemisi Kızıldeniz'de devriye geziyor Son dakika haber: İsrail: İran'a ait 4 savaş gemisi Kızıldeniz'de devriye geziyor
Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Kültür Sanat Kelile ve Dimne Kitabı - Son Dakika

Bu haber Haberler.Com tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Haberler.Com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Haberler.Com kurumudur.

Advertisement