Vatandaşların evliya türbesi diye ziyaret ettiği yer, Moğol emirinin mezarı çıktı - Son Dakika

Vatandaşların evliya türbesi diye ziyaret ettiği yer, Moğol emirinin mezarı çıktı

29.01.2021 13:18

Tokat'ta halk arasında Sivri Tekke olarak anılan ve vatandaşların evliya türbesi olarak ziyaret ettiği mezarın, Kösedağ Savaşı'yla Anadolu'ya gelen ve uzun yıllar Anadolu'da kalan Moğal emirlerinden Nureddin bin Esentimur'a ait olduğu ortaya çıktı.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Serdar, türbenin 1314 yılında vefat etmiş olan Moğol emiri Nurettin bin Esentimur adına yapılmış olduğunu söyledi.

"BURAYA GÖMÜLMÜŞ VE TÜRBE ÜZERİNE İNŞA EDİLMİŞTİR"

1243 yılındaki Kösedağ Savaşı'ndan sonra Moğolların Anadolu coğrafyasına yerleştiklerine dikkat çeken Serdar, "Tokat bölgesindeki Kazova'yı Moğollar bir kışlık merkez olarak kullanmışlar ve Tokat'ta yer almışlardır. Malumunuz da 1314 yılında Nurettin bin Esentimur vefat edince buraya gömülmüş ve bu türbe üzerine inşa edilmiştir. Türbenin yapısına baktığımızda Anadolu coğrafyasındaki türbelere benzerlik göstermesine rağmen daha ziyade Karahanlı coğrafyasındaki türbelerin benzeridir. Çünkü yapıda mimari tarzı Anadolu coğrafyasından daha çok Horasan ve Maveraünnehir Bölgesine ait yapılara benzerlik gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Vatandaşların evliya türbesi diye ziyaret ettiği yer, Moğol emirinin mezarı çıktı

"İLMİ YA DA DİNİ SINIFTAN OLDUĞU YÖNÜNDE KAYNAK YOK"

Serdar, tarihi kaynaklarda tekkede mezarı bulunan şahsın bir emir yani askeri bir şahıs olduğu hususunda bilgilerin mevcut olduğunu belirterek, "Onun ilmi sınıfta ya da dini sınıftan biri olduğu yönünde bir kaynak yoktur. Zaten kendisi hakkında çok fazla bir kaynak da yoktur. Müslüman olduktan sonra ismi Nurettin olmuştur. Müslüman bir kişidir ama evliya ya da Allah dostu bir kişi olduğunu bizler bilemeyiz. Onu Allah bilir. Kaynaklarda da bu hususta herhangi bir bilgi yoktur" diye konuştu.

Vatandaşların evliya türbesi diye ziyaret ettiği yer, Moğol emirinin mezarı çıktı

"PERŞEMBE VE CUMA GÜNLERİ ÇOK GELEN OLUYOR"

Tekke yanında uzun yıllardır taksicilik yapan Abdullah Gül, tekkede yatan kişiyle ilgili çok fazla bir bilgiye sahip olmadığını ifade ederek, "Burada yatan kişinin kimi Moğol hükümdarı olduğunu söylüyor, kimi mübarek insan diyor. Burayla ilgili tarihçilerden bir bilgi verilmesini bekliyoruz. İnsanlar buraya gelip dua ediyorlar, mum yakıyor. Perşembe Cuma günleri gelen çok oluyor" dedi.

YORUMLAR (4)
  • MHP li tahir: işte Müslüman akıllıdır araştırır BUYÜZDEN DİN TÜCCARLIĞI yapanlara ALLAH ın laneti uğrasın Cevap Yaz 11 1 Yayından Kaldır
  • michel: BURA HAKKINDA Bİ DUYUMUM OLMUŞTU. YILLAR ÖNCE REFAH PARTİSİ DÖNEMİNDE Kİ BELEDİYE BAŞKANI KALDIRMAK İSTEMİŞ 2 KEZ KEPÇENİN AĞZI KIRILMIŞ HEP Bİ TERSLİKLER OLMUŞ O SÜREÇTEN SONRA BELEDİYE ÖZEL OLARAK RESTORE ETMİŞ DİYE DUYDUM Cevap Yaz 2 14 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Bosna Hersek'teki Ayvaz Dede Şenlikleri'nde yer alacak atlılar geçit törenine katıldı Bosna Hersek'teki Ayvaz Dede Şenlikleri'nde yer alacak atlılar geçit törenine katıldı Muhittin Böcek, Abdal Musa Sultanı Anma Etkinleri'ne Katıldı Muhittin Böcek, Abdal Musa Sultanı Anma Etkinleri'ne Katıldı Tokat'ta öğretmen ve öğrenciler Erasmus Programı kapsamında Almanya'ya gitti Tokat'ta öğretmen ve öğrenciler Erasmus Programı kapsamında Almanya'ya gitti
Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Vatandaşların evliya türbesi diye ziyaret ettiği yer, Moğol emirinin mezarı çıktı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement