Sanatçı Osman Dinç'in "Teorem II" Sergisi Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde açıldı - Son Dakika
Kültür Sanat

Sanatçı Osman Dinç'in "Teorem II" Sergisi Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde açıldı

Sanatçı Osman Dinç\'in "Teorem II" Sergisi Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi\'nde açıldı

Sanatçı Osman Dinç'in "Teorem II" Sergisi, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluştu.

03.09.2021 17:42  Güncelleme: 18:17
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sanatçı Osman Dinç'in "Teorem II" Sergisi, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluştu.

Dinç'in 2014 yılında İstanbul'da gerçekleştirdiği "Teorem" isimli serginin devamı niteliğindeki "Teorem II" bu kez Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle açıldı.

Açılışta AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Dinç, her sanat eseri aslında bir teorem olduğunu belirtti.

Dinç, eserlerinde çoğunlukla bilime dayandığını kaydederek, "Bu sergide de evreni ele alıyorum. Sergide kuantum fiziğinin etkisini görebilirsiniz." dedi.

"Biz eski toplumların işleri genellikle otobiyografik olur"

Eserlerinde malzeme olarak demiri kullandığını ifade eden Dinç, şöyle devam etti:

"Çalışmalarımda son seneler malzeme olarak fazla kullandığım demirle ilgili bilgi toplamak istediğimde 4-5 bin yıllık Demir Çağı ile karşılaştım. Merkezinde yüzde 40 oranında demir ve nikel saklayan bir gök cisminde yaşadığımızı da artık biliyorum. Dahası, ihtiyar yıldızların içine çökme (ölümü) anında demirin oluştuğu biliniyor. Demir atomunun evrende bilinen en uzun ömürlü atom olduğunun hesap edildiğini duydum. Bence hala yaşamakta olduğumuz Demir Çağı'nın, insanlık üzerinde yaptığı yapım, yıkım devam etmekte."

Dinç, anne tarafından demirciler sülalesinden geldiğini dile getirerek, "Zaten biz eski toplumların işleri genellikle otobiyografik olur. Yani tarihi yaratıklarız biz, tarihimize dayanarak ilerlememiz lazım." dedi.

Sanat dünyasındaki yeri Arte Povera ile minimal sanat arasında bulunan sanatçı, Ankara'da Ostim Sanayi Bölgesi'nde genç sanatçılarla çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Sergi, 30 Eylül'e kadar Beyoğlu'ndaki Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde ziyaretçileri ile buluşacak.

Osman Dinç

Denizli'nin Bozkurt ilçesinde 1948 yılında doğan sanatçı, 1990-2011'de L'Ecole Nationale Superieure D'Art de Bourges'da öğretim üyeliği yaptı.

Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde 60'ın üzerinde kişisel sergi düzenleyen sanatçı, 100'ün üzerinde grup sergilerine katıldı.

Dinç, "Yılın Heykel Sanatçısı Ödülü", tüm çalışmalarından dolayı "Heykel Dalında UNESCO Başarı Ödülü" ile 3 kez "Devlet Resim Heykel Yarışması Ödülü"nün de aralarında bulunduğu birçok ödüle sahip.

Sanatçının yer aldığı önemli koleksiyonlar arasında ise Cirva Marseille, Marsilya, Fransa; The Art Collection of the Municipality of Paris, Fransa; Istanbul Modern, Türkiye; Arter Koleksiyonu, Türkiye; Merkez Bankası Koleksiyonu, Türkiye; The Annecy Museum Collection, Fransa ve Ankara Resim ve Heykel Müzesi (Kültür ve Turizm Bakanlığı) bulunuyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Sanatçı Osman Dinç'in 'Teorem II' Sergisi Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Antalya Devlet Opera ve Balesi, 'Giselle'yi Son Kez Sahneleyecek
  22:01 Antalya Devlet Opera ve Balesi, 'Giselle'yi Son Kez Sahneleyecek

  Antalya Devlet Opera ve Balesi, romantik balenin önemli başyapıtlarından 'Giselle'yi bu sezon son kez sanatseverlerle buluşturacak. 'Giselle' balesi, 7 ve 9 Mart'ta Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde sahnelenecek. Eser, Alman şair Henrich Heine'nin 'Almanya Üzerine' adlı kitabında anlattığı Wililer efsanesinden esinlenerek sahneye koyuluyor. Kont Albrecht'in Giselle'e olan aşkını konu alan balede, Rina Murata, Ozan Demirbaş, Artur Ivanov, Milina Fidan Özbek, Haruna Takeda ve Kaname Noi gibi sanatçılar rol alacak.

 • Erol Evgin Konserinde Sanatçıdan İmaj Açıklaması
  20:19 Erol Evgin Konserinde Sanatçıdan İmaj Açıklaması

  Konyalıların yoğun ilgi gösterdiği konserde Türk pop müziğine damga vurmuş şarkılarını söyleyen Erol Evgin, bir hayranının iltifatı üzerine imaj konusuna değindi. Evgin, Mevlana'nın imaj maker olduğunu belirterek, 'ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol' dedi.

 • Niğde'de Kültür ve Tabiat Varlığı Kaçakçılarına Operasyon: 75 Tarihi Eser Ele Geçirildi
  19:55 Niğde'de Kültür ve Tabiat Varlığı Kaçakçılarına Operasyon: 75 Tarihi Eser Ele Geçirildi

  Niğde'de gerçekleştirilen operasyonda, kültür ve tabiat varlığı kaçakçılarına yönelik olarak değerlendirilen 75 tarihi eser ele geçirildi. Operasyonda 34 sikke, 7 yüzük ve 34 diğer obje bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Düzce'de 6. Geleneksel Gürcü Mutfağı ve Gürcü Buluşması Etkinliği Gerçekleştirildi
  17:55 Düzce'de 6. Geleneksel Gürcü Mutfağı ve Gürcü Buluşması Etkinliği Gerçekleştirildi

  Düzce Gürcü Kültür Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe 250 kişi katıldı. Gürcüce şiirlerin okunduğu, Gürcü alfabesi eğitiminin verildiği etkinlikte müzik dinletisi ve folklorik gösteri de yapıldı. Etkinlik, Gürcü mutfağının yöresel lezzetlerinin ikramıyla son buldu.

 • Frankofon Film Festivali Türkiye'de Sinemaseverlerle Buluşacak
  17:47 Frankofon Film Festivali Türkiye'de Sinemaseverlerle Buluşacak

  Frankofon Film Festivali, Fransız sinemasının çoğu gösterime girmemiş filmlerinden oluşan geniş bir seçkiyi 21 Mart'tan 30 Nisan'a kadar Türkiye'deki şehirlerde sinemaseverlerle buluşturacak. Festival, Fransızca konuşulan ülkelerin kültürlerini ve Fransızcayı tanıtmayı amaçlayarak yaratıcılığı, sanatsal ifadeyi ve kültürlerarası diyaloğu desteklemeyi hedefliyor. Programda ödüllü filmler de yer alacak ve festival, Türkiye'de daha önce gösterilmemiş filmleri izleme fırsatı sunacak.

 • Mersin'de Engelli Çocuklara Destek İçin Resim Sergisi Açıldı
  17:45 Mersin'de Engelli Çocuklara Destek İçin Resim Sergisi Açıldı

  Tarsus Engelliler Platformu işbirliğinde Tarsus Müzesi'nde açılan sergide, ressam Özlem Küçük'ün 57 yağlı boya eseri yer aldı. Sergiyi gezen Kaymakam Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ve davetliler, resimleri inceledi. Elde edilecek gelirin engelli çocuklar için kullanılacağı sergi, 17 Mart'a kadar ziyarete açık olacak.

 • Ayasofya Camii'ne 'La İlahe İllallah' Mahyası Asıldı
  17:44 Ayasofya Camii'ne 'La İlahe İllallah' Mahyası Asıldı

  Ramazan'a günler kala, 450 yıllık Osmanlı geleneği olan mahyalar, tarihi camileri süslemeye başladı. Ayasofya Camii'ne, 'La İlahe İllallah' yazılı mahya asıldı. Bu geleneğin Osmanlı İmparatorluğu döneminde padişahların camilerini süslemek için talimatlandırdığı bir sanat olduğu belirtildi.

 • Kayseri'de Atatürk portrelerini midyeye işleyen sanatçının sergisi açıldı
  16:52 Kayseri'de Atatürk portrelerini midyeye işleyen sanatçının sergisi açıldı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Sedef Kakma Sanatçısı Sedat Erdem tarafından Kayseri'de Atatürk portrelerini midyeye işleyen eserlerin yer aldığı bir sergi açıldı. Sergide 23 eser bulunuyor ve Erdem, sergiyi üniversitede açarak öğrenci kazanmayı hedeflediğini belirtti. Eserler, endonezya ve Tayland bölgelerinden ithal edilen istiridye kabukları üzerine kesme sanatıyla yapıldı.

 • ArtAnkara 10. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı 6-10 Mart'ta Başlıyor
  16:22 ArtAnkara 10. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı 6-10 Mart'ta Başlıyor

  ArtAnkara 10. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, bu yıl yurt içi ve yurt dışından 1600 sanatçıyı sanatseverlerle 6-10 Mart'ta buluşturacak. Fuarda, 110 galeri, 10 STK, 5 müze, 7 inisiyatif, 12 proje ve 8 üniversitenin yer alacağı belirtilirken, fuarın 10. yılına özel olarak 10 onur ödülü verileceği ifade edildi.


Advertisement