Telesphoros'un Başı 34 Yıl Sonra Bulundu - Son Dakika
Kültür Sanat

Telesphoros'un Başı 34 Yıl Sonra Bulundu

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Perge Antik Kenti'den detay- İyileştirme tanrısı Telesphoros'tan detay- Perge Antik Kenti Kazı Başkanı Mustafa Demirel ile röportaj Telesphoros'un başı 34 yıl sonra bulunduTürkiye'nin en eski kazı alanlarından Perge Antik Kenti'nde gün yüzüne çıkarılan heykelin eksik parçalarından iyileştirme tanrısı Telesphoros'un başı 34 yıl sonra bulundu.

07.06.2015 12:16
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: - Perge Antik Kenti'den detay- İyileştirme tanrısı Telesphoros'tan detay- Perge Antik Kenti Kazı Başkanı Mustafa Demirel ile röportaj Telesphoros'un başı 34 yıl sonra bulundu Türkiye'nin en eski kazı alanlarından Perge Antik Kenti'nde gün yüzüne çıkarılan heykelin eksik parçalarından iyileştirme tanrısı Telesphoros'un başı 34 yıl sonra bulundu. Türkiye'nin en eski kazı alanlarından Perge Antik Kenti'nde 1981'de gün yüzüne çıkarılan heykelin eksik parçalarından, sağlık tanrısı Asklepios'un oğlu, iyileştirme tanrısı Telesphoros'un başı 34 yıl sonra bulundu. Antalya Müze Müdürü ve aynı zamanda Perge Antik Kenti Kazı Başkanı Mustafa Demirel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antik kentteki kazıların 1946 yılında başladığını kaydetti.Demirel kazılarda, Türkiye'nin ilk kadın arkeoloğu Prof. Dr. Jale İnan tarafından, güney hamamında, milattan sonra 2. yüzyıla ait iki parça halinde, sağlık tanrısı Asklepios'un heykelinin bulunduğunu bildirdi.Ayak ve gövdeye yakın iki parça ve onlara ekli bir çocuk vücudundan oluşan heykelin, müzeye getirilerek envantere kaydedildiğini anlatan Demirel, şöyle konuştu: "Aradan 34 yıl geçti, hamamın hemen yanındaki Helenistik kulenin önünde cadde temizliği yapıyorduk. O çalışmalarda yüzeye yakın dolgu içinde bir çocuk başı çıktı. Arkadaşlar o anda bunun kime ve neye ait olduğunu bilmiyorlardı. Alanda belgelemesi yapıldıktan sonra envantere alınmak üzere müzeye getirildi. O süreçte bu başın Asklepios'un oğlu Telesphoros'a ait olduğunu gördüm. Müzemizin arka bahçesinde atıl olarak duran, iki parçadan oluşmuş Asklepios heykeli bir anda çağrışım yaptı. Bunun Telesphoros'un başı olduğu yönünde bir kanaat oluştu. Sonra restoratör arkadaşlarla baktık, birebir uyum sağladı. Dolayısıyla 34 yıl gibi uzun bir süre sonra Telesphoros'un başını bulduk ve yerine monte ettik."- Yeni haliyle sergilenmeye başlandıDemirel, aradan yıllar geçmesine karşın eksik olan parçanın bulunup, birleştirilmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini dile getirerek, Asklepios'un eksik üst parçalarının da ilerleyen dönemlerde bulunmasını ümit ettiklerini belirtti.Baş kısmının tamamlanmasının heykele bir canlılık kazandırdığının altını çizen çizen Demirel, "Yeni envanter numarasıyla bahçemize alıp ziyaretçilerin görüşüne sunduk" dedi.

Telesphoros\'un Başı 34 Yıl Sonra Bulundu
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Telesphoros'un Başı 34 Yıl Sonra Bulundu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu
  01:41 Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu

  Beyköy Belediyespor'un süper amatör lig şampiyonluğunu kutlamak için kente gelen Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu. Beyköy Belediyespor Düzce Süper Amatör Ligi'ni şampiyon olarak tamamladı. Belediye başkanı seçilen Fatih Ocak, takımın şampiyonluğunu kutlamak için ünlü türkücü Ali Kınık'ı şehre getirdi. Önce kemençe ile horon oynayan Beyköylüler daha sonra Ali Kınık'ın türkülerine eşlik etti. Özellikle 'Turan ordusu', 'Yalnız Değilsin' ve 'Kurtlar Sofrası' türküleri Beyköylülerden tam not aldı.

 • Moein konserinde gerginlik
  01:32 Moein konserinde gerginlik

  İran'a giriş yasaklı ünlü şarkıcı Moein'in konseri öncesinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde gerginlik yaşandı. Binlerce İranlı turist, konserin yapılacağı salona akın etti ve güvenlik güçleriyle tartışmalar yaşandı. Konser öncesinde organizasyonun zayıf kalması nedeniyle İranlı turistler salona dalarak camları ve kapıları kırdı.

 • Emircan İğrek, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda sahne aldı
  22:29 Emircan İğrek, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda sahne aldı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür Yolu Festivalleri kapsamında düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı'nda şarkıcı Emircan İğrek, Adana'da sahne aldı. Kentte 12. kez düzenlenen karnaval, 200'den fazla kültürel, sanatsal ve sportif etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Merkez Park'ta düzenlenen konserde İğrek, sevilen şarkılarını seslendirdi ve seyirciler de parçalara eşlik etti. Karnaval, 21 Nisan'a kadar devam edecek.

 • Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Çocuklar İçin Etkinlikler Düzenlendi
  18:59 Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Çocuklar İçin Etkinlikler Düzenlendi

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür Yolu Festivalleri kapsamında Adana'da düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı'nda çocuklar için tiyatro, oyun, yarışma, panayır ve atölye çalışmaları gibi birçok etkinlik düzenlendi. Karnaval, 21 Nisan'a kadar devam edecek ve 200'den fazla kültürel, sanatsal ve sportif etkinliğe ev sahipliği yapacak.

 • TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan son yolculuğuna uğurlandı
  18:09 TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan son yolculuğuna uğurlandı

  Türk halk müziğinin sevilen sesi, TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan(82), Muğla'nın Bodrum ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Günhan, kansere 4. kez yakalanmasının ardından hayatını kaybetti. Cenaze törenine sanatçı dostları, TRT'nin eski yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 • Diyarbakır'da Saint George Kilisesi ve Çardaklı Hamamı'nın restorasyon çalışmaları devam ediyor
  17:33 Diyarbakır'da Saint George Kilisesi ve Çardaklı Hamamı'nın restorasyon çalışmaları devam ediyor

  Diyarbakır'da, Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan Saint George Kilisesi ile tarihi Çardaklı Hamamı'ndaki restorasyon çalışmaları devam ediyor. Kilisenin restorasyonu Sur Kültür Yolu Festivali'ne kadar tamamlanmayı hedeflerken, hamamın gastronomi amaçlı hizmet vermesi planlanıyor.

 • Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Bodrum'da Defnedildi
  16:57 Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Bodrum'da Defnedildi

  Muğla'nın Bodrum ilçesinde kanser tedavisi gören Türk Halk Müziği ve TRT sanatçısı Şakir Öner Günhan'ın cenazesi Bitez Mezarlığı'nda toprağa verildi. Törene sanatçının ailesi, yakınları ve sevenleri katıldı. Müzisyen Bora Gencer, Günhan'ın bugün doğum günü olduğunu belirterek duygularını paylaştı. Rıfat Kurt ise önemli bir ismi kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti. Günhan'ın oğlu Ozan Günhan ise desteklerinden dolayı teşekkür etti.

 • Yüzyıllara meydan okuyan Seyyit Battal Gazi Külliyesi
  16:55 Yüzyıllara meydan okuyan Seyyit Battal Gazi Külliyesi

  Eskişehir'de Bizans İmparatorluğu döneminde yapıldığına inanılan Seyyit Battal Gazi Külliyesi'nin güzellikleri dron ile havadan kayıt altına alındı. Seyitgazi İlçesi'nde bulunan külliyenin havadan görüntülenen manzaraları kartpostallık kareler oluşturdu. Tarihi külliye, geçmişe merakı olan turistler için gezilecek önemli bir nokta olarak varlığını sürdürüyor.

 • Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan'ın Son Yolculuğu
  16:26 Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan'ın Son Yolculuğu

  TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan, kanser hastalığına yenik düşerek Bodrum'da toprağa verildi. Günhan'ın cenaze törenine ailesi, sanatçı dostları ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Advertisement