Ticaret Borsası Anadolu Lisesi Şiir Dinleti Günleri Düzenledi - Son Dakika
Kültür Sanat

Ticaret Borsası Anadolu Lisesi Şiir Dinleti Günleri Düzenledi

Ticaret Borsası Anadolu Lisesi Şiir Dinleti Günleri Düzenledi

Manisa Ticaret Borsası Anadolu Lisesi 2016 yılı kültür ve sanat faaliyetleri çerçevesinde Manisalı gazeteci-yazar ve şair Nazmi Alper Tanrıverdi’yi konuk etti.

23.01.2016 12:32
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Manisa Ticaret Borsası Anadolu Lisesi 2016 yılı kültür ve sanat faaliyetleri çerçevesinde Manisalı gazeteci-yazar ve şair Nazmi Alper Tanrıverdi'yi konuk etti.

Kültür ve edebiyat kulübü öğretmenleri Ercan Girgin, Mahmut Keskin, Berna Mert ve Tülin Canbazoğlu'nun katkılarıyla 35 yazar ve şairden seçilen seçme şiirler okul öğrencileri tarafından 2 seansta okundu. Şiir Dinletisinin onur konuğu ise Manisalı gazeteci yazar ve şair Nazmi Alper Tanrıverdi oldu.

Okul müdürü Turan Yılmazer, sosyal kültürel faaliyetlerin öğrencilerin sosyal yönlerini geliştirdiğini belirterek, şiir okuma ve yazmanın önemini vurguladı ve dinletiye katılan herkesi tebrik etti.

Edebiyat öğretmeni Berna Mert ise, "Şiirde duygu ön planda olmalı. Şiir coşku ve heyecanı yansıtmalı, dinleyenleri etkilemeli, duygu ve tonlamaların önemini vurgulamalıdır." diyerek şiir okumanın ayrıntılarından bahsetti.

Edebiyat öğretmeni Mahmut Keskin de, " Türkiye'nin her tarafındaki tarihi eserlerin yazarların şairlerin şehirlerin camilerin ayrı ayrı yaşanmış hikayeleri var. Ülkemizi gezelim dünyayı gezelim gezme görme araştırma tecrübe çok önemli. Kendimizi geliştirmeliyiz." dedi.

Edebiyat öğretmeni Ercan Girgin ise şunları söyledi: "Şiir sevgisini küçük yaşlarda başlatmak gerekir. Ezberleme okuma, vurgu tonlama küçük yaşlarda alışıldığında daha kalıcı oluyor."

Edebiyat öğretmeni Tülin Canbazoğlu da kitap okumanın önemini vurgulayarak, "Şiir, anı, günlük hikaye gibi çalışmalar ilk öğretim çağlarında başlatılmalı, defter tutulmalı, her öğrenci kabiliyetine göre sanat ve edebiyata yönelmelidir." şeklinde konuştu.

Öğretmenlerin katkılarıyla öğrenciler kendi seçmiş oldukları şiirleri görsel efektlerle okurken büyük beğeni topladı. Dinletinin onur konuğu Nazmi Alper Tanrıverdi ise öğrencilerden kendi kültürlerine sahip çıkmalarını istedi.

Yapılan şiir dinletisinde okunan şiirlerin yanı sıra Manisa türküleri de okul öğrencileri tarafından seslendirildi. Şair Tanrıverdi ise, 50'nci sanat yılında misafir edildiği okulun müdürü Turan Yılmazer ve öğretmenlere teşekkür etti. Şiir dinleti programı Manisa'nın en ünlü türküleri ile son bulurken Nazmi Alper Tanrıverdi'ye okul müdürü Turan Yılmazer tarafından plaket takdim edildi. - MANİSA

Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Ticaret Borsası Anadolu Lisesi Şiir Dinleti Günleri Düzenledi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Erol Evgin Konserinde Sanatçıdan İmaj Açıklaması
  20:19 Erol Evgin Konserinde Sanatçıdan İmaj Açıklaması

  Konyalıların yoğun ilgi gösterdiği konserde Türk pop müziğine damga vurmuş şarkılarını söyleyen Erol Evgin, bir hayranının iltifatı üzerine imaj konusuna değindi. Evgin, Mevlana'nın imaj maker olduğunu belirterek, 'ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol' dedi.

 • Niğde'de Kültür ve Tabiat Varlığı Kaçakçılarına Operasyon: 75 Tarihi Eser Ele Geçirildi
  19:55 Niğde'de Kültür ve Tabiat Varlığı Kaçakçılarına Operasyon: 75 Tarihi Eser Ele Geçirildi

  Niğde'de gerçekleştirilen operasyonda, kültür ve tabiat varlığı kaçakçılarına yönelik olarak değerlendirilen 75 tarihi eser ele geçirildi. Operasyonda 34 sikke, 7 yüzük ve 34 diğer obje bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Düzce'de 6. Geleneksel Gürcü Mutfağı ve Gürcü Buluşması Etkinliği Gerçekleştirildi
  17:55 Düzce'de 6. Geleneksel Gürcü Mutfağı ve Gürcü Buluşması Etkinliği Gerçekleştirildi

  Düzce Gürcü Kültür Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe 250 kişi katıldı. Gürcüce şiirlerin okunduğu, Gürcü alfabesi eğitiminin verildiği etkinlikte müzik dinletisi ve folklorik gösteri de yapıldı. Etkinlik, Gürcü mutfağının yöresel lezzetlerinin ikramıyla son buldu.

 • Frankofon Film Festivali Türkiye'de Sinemaseverlerle Buluşacak
  17:47 Frankofon Film Festivali Türkiye'de Sinemaseverlerle Buluşacak

  Frankofon Film Festivali, Fransız sinemasının çoğu gösterime girmemiş filmlerinden oluşan geniş bir seçkiyi 21 Mart'tan 30 Nisan'a kadar Türkiye'deki şehirlerde sinemaseverlerle buluşturacak. Festival, Fransızca konuşulan ülkelerin kültürlerini ve Fransızcayı tanıtmayı amaçlayarak yaratıcılığı, sanatsal ifadeyi ve kültürlerarası diyaloğu desteklemeyi hedefliyor. Programda ödüllü filmler de yer alacak ve festival, Türkiye'de daha önce gösterilmemiş filmleri izleme fırsatı sunacak.

 • Mersin'de Engelli Çocuklara Destek İçin Resim Sergisi Açıldı
  17:45 Mersin'de Engelli Çocuklara Destek İçin Resim Sergisi Açıldı

  Tarsus Engelliler Platformu işbirliğinde Tarsus Müzesi'nde açılan sergide, ressam Özlem Küçük'ün 57 yağlı boya eseri yer aldı. Sergiyi gezen Kaymakam Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ve davetliler, resimleri inceledi. Elde edilecek gelirin engelli çocuklar için kullanılacağı sergi, 17 Mart'a kadar ziyarete açık olacak.

 • Ayasofya Camii'ne 'La İlahe İllallah' Mahyası Asıldı
  17:44 Ayasofya Camii'ne 'La İlahe İllallah' Mahyası Asıldı

  Ramazan'a günler kala, 450 yıllık Osmanlı geleneği olan mahyalar, tarihi camileri süslemeye başladı. Ayasofya Camii'ne, 'La İlahe İllallah' yazılı mahya asıldı. Bu geleneğin Osmanlı İmparatorluğu döneminde padişahların camilerini süslemek için talimatlandırdığı bir sanat olduğu belirtildi.

 • Kayseri'de Atatürk portrelerini midyeye işleyen sanatçının sergisi açıldı
  16:52 Kayseri'de Atatürk portrelerini midyeye işleyen sanatçının sergisi açıldı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Sedef Kakma Sanatçısı Sedat Erdem tarafından Kayseri'de Atatürk portrelerini midyeye işleyen eserlerin yer aldığı bir sergi açıldı. Sergide 23 eser bulunuyor ve Erdem, sergiyi üniversitede açarak öğrenci kazanmayı hedeflediğini belirtti. Eserler, endonezya ve Tayland bölgelerinden ithal edilen istiridye kabukları üzerine kesme sanatıyla yapıldı.

 • ArtAnkara 10. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı 6-10 Mart'ta Başlıyor
  16:22 ArtAnkara 10. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı 6-10 Mart'ta Başlıyor

  ArtAnkara 10. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, bu yıl yurt içi ve yurt dışından 1600 sanatçıyı sanatseverlerle 6-10 Mart'ta buluşturacak. Fuarda, 110 galeri, 10 STK, 5 müze, 7 inisiyatif, 12 proje ve 8 üniversitenin yer alacağı belirtilirken, fuarın 10. yılına özel olarak 10 onur ödülü verileceği ifade edildi.


Advertisement