TİKA, Meksika Ulusal Dünya Kültürleri Müzesi'nde Türkiye Salonu Açtı - Son Dakika
Kültür Sanat

TİKA, Meksika Ulusal Dünya Kültürleri Müzesi'nde Türkiye Salonu Açtı

TİKA, Meksika Ulusal Dünya Kültürleri Müzesi\'nde Türkiye Salonu Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Meksika Ulusal Dünya Kültürleri Müzesi'nde Türkiye Salonu'nun açılışını gerçekleştirdi. Türkiye'nin zengin tarihi ve kültürel çeşitliliğini yansıtan eserlerin sergilendiği salon, iki ülke arasındaki dostane ilişkilere katkı sağlamayı hedefliyor.

24.11.2023 09:19  Güncelleme: 09:37
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar, başkent Mexico City'de yılda 500 bin kişinin ziyaret ettiği Meksika Ulusal Dünya Kültürleri Müzesi bünyesinde, Ajanslarınca kurulan "Türkiye Salonu"nun açılışını yaptı.

Meksika Ulusal Dünya Kültürleri Müzesi'nde, Türkiye'nin zengin tarihi ve kültürel çeşitliliğini yansıtan eserlerin yer aldığı "Türkiye Salonu" TİKA tarafından açıldı.

Müzenin açılış törenine Türkiye'nin Meksika Büyükelçisi İlhan Kemal Tuğ, TİKA Meksika PKO Koordinatörü Fatih Abdi Çetin, Nikaragua Büyükelçisi Juan Carlos Guterres Madrigal, Belize Büyükelçisi Oscar Lorenzo Arnold, İnter-Amerikan Sosyal Güvenlik Konferansı Genel Sekreteri Alvaro Verenca Hernandez, AMEXCID Planlama ve Değerlendirme Genel Müdürü Carlos Javier Castillo Perez, Honduras Elçi Müsteşarı Dimas Alexi Escobar Guillen, Venezuela Elçi Müsteşarı Aldo Perfetto Alexondrow, Libya Büyükelçiliği Misyon Şefi Hassan Gani ile çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreninde konuşan TİKA Başkanı Kayalar, "Türkiye Salonu'nun ülkelerimiz arasındaki dostluğa ve iki toplum arasındaki yakınlaşmaya katkı sunacağına inanıyorum. Yunan, Çin ve Mısır gibi kadim medeniyetlere ait arkeolojik, antropolojik ve etnografik eserlerin de yer aldığı bu kıymetli müzede TİKA eliyle 'Türkiye Salonu'muzu açarak Cumhuriyet'imizin 100. yılını taçlandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Müzede tarihin en eski yapılarından biri olan Göbeklitepe'ye ait eserlerlerin yanı sıra tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu'da 13 döneme ait toplam 61 eser sergileniyor.

TİKA, Meksika'da 2015'ten bu yana yaptığı kalkınma işbirliği projeleriyle iki ülke arasındaki dostane ilişkilere katkı sağlamaya devam ediyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat TİKA, Meksika Ulusal Dünya Kültürleri Müzesi'nde Türkiye Salonu Açtı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Genç Kart Başvuruları Başladı
  00:13 Genç Kart Başvuruları Başladı

  Uzun bir süredir merakla beklenen Genç Kart uygulaması, Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile birlikte nihayet başladı. Genç Kart, 18 yaşına giren gençlerin kültür ve sanat etkinliklerine ücretsiz veya indirimli şekilde katılım sağlamalarını sağlayan bir karttır. Başvurular e-Devlet platformu üzerinden yapılabilecektir.

 • Başkentte 20. Gönül Harmanı Şiir Gecesi düzenlendi
  21:55 Başkentte 20. Gönül Harmanı Şiir Gecesi düzenlendi

  Başkentte bir üniversitenin Konferans Salonu'nda düzenlenen 20. Gönül Harmanı Şiir Gecesi, 'Kapılar ve Direniş' temasıyla gerçekleştirildi. Gecede Filistin şiirleri seslendirilirken, Türk şiirinin önde gelen şairlerinin eserleri yorumlandı ve dünya şiirinden örnekler sergilendi. Birikim Orkestrası da şarkı, türkü ve ezgileriyle programa eşlik etti. Yazar Necip Evlice, Yenimahalle Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu ve davetliler de etkinliğe katıldı.

 • Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali Başladı
  21:46 Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali Başladı

  Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali, 11. kez başladı. Festivalde Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kuzey Makedonya ve Sırbistan'dan gelen tiyatro grupları 19 oyunla temsillerini gerçekleştirecek. Festival, tiyatronun insanları birleştiren gücünü vurgulayarak, Balkan ülkeleri arasındaki kardeşlik ve birlik köprüsünü güçlendirmeyi hedefliyor.

 • Trabzon'da düzenlenen 3. Uluslararası Panorama Sanat Kampı başladı
  19:08 Trabzon'da düzenlenen 3. Uluslararası Panorama Sanat Kampı başladı

  Trabzon'da düzenlenen 3. Uluslararası Panorama Sanat Kampı kapsamında, 8 ülkeden 80 akademisyen ve sanatçının eserlerinden oluşan Uluslararası Jürili Karma Sergisi, sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Kamp, 3 Mart Pazar gününe kadar devam edecek.


Advertisement