Opera sanatçısı soprano Özgül Tanyeri vefat etti - Son Dakika

Opera sanatçısı soprano Özgül Tanyeri vefat etti

05.10.2021 17:10
Opera sanatçısı soprano Özgül Tanyeri vefat etti

Opera santçısı Soprano Özgül Tanyeri (85), dün İstanbul'da yaşamını yitirdi.

Opera santçısı Soprano Özgül Tanyeri (85), dün İstanbul'da yaşamını yitirdi. Tanyeri, Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi. 1936da Mersin'de doğan Özgül Tanyeri, Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Opera Bölümü'nü 1959 yılında bitirdi. Şan eğitimini Elvira de Hidalgo ve Maria Carena'dan aldı. 1960 yılında bir yıllık bursla gittiği İtalya'da, La Scala Operası'nın genç sesler için açtığı konkuru kazanarak Scala Operası'nın ünlü şefi Antonio Tonini ile çalışma olanağı buldu.

Tanyeri, 1967'de Bruno Operası'nda (Çekoslovakya) Madame Butterfly (Cio Cio San), 6 ay sonra yine aynı operada Il Trovatore (Leonora) ve La Boheme (Mimi) operalarını oynamıştır.

Tanyeri, "Seçilmiş 20 En İyi Çaykovsky Yorumcusu" sıfatıyla, dört yılda bir Moskova'da düzenlenen ve sanat dünyasına değerli yorumcular kazandıran 1978 Çaykovsky Konkuru'na "Onur Konuğu" olarak katıldı. Türk Beşleri'nden Necil Kazım Akses, 1964 yılında bestelediği "Piyano ve Şan İçin Portreler 1" adlı eserini Özgül Tanyeri için yazmıştır. ve ilk söylenişini Özgül Tanyeri 1964 yılında yapmıştır. Türk Operasının duayeni Aydın Gün, sanatına ve sesine büyük hayranlık duyduğu Özgül Tanyeri'ye her zaman tam destek vermiştir. Özgül Tanyeri, birçok önemli devlet etkinliğine, Ankara Devlet Operası Sanatçısı olarak davet edilmiş ve katılmıştır. Tanyeri, sanat hayatının zirvesinde eğitime yönelmiş ve Ankara Devlet Konservatuarında 6 yıl yüksek opera bölüm başkanlığı yapmıştır. 1986'da İstanbul Operası'na geçen Tanyeri, operanın şan pedagogu görevini emekli olana kadar sürdürmüştür.

YORUMLAR
500
ANKARA VALİSİ ŞAHİN'İN ANNESİ NEBAHAT ŞAHİN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI ANKARA VALİSİ ŞAHİN'İN ANNESİ NEBAHAT ŞAHİN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI Ankara Valisi Şahin'in annesi İstanbul'da toprağa verildi Ankara Valisi Şahin'in annesi İstanbul'da toprağa verildi Ankara Valisi Vasip Şahin'in annesi vefat etti Ankara Valisi Vasip Şahin'in annesi vefat etti
Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Magazin Opera sanatçısı soprano Özgül Tanyeri vefat etti - Son Dakika

Bu haber Hürriyet tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Hürriyet tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Hürriyet kurumudur.

Advertisement