İstanbul Boğazı'nın İncileri Yalılar - Son Dakika
Magazin

İstanbul Boğazı'nın İncileri Yalılar

İstanbul Boğazı\'nın İncileri Yalılar

Rehber Saffet Emre Tonguç'un Boğaz'da düzenlediği gezilerden birine katıldık.

17.11.2012 06:03  Güncelleme: 08:43
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sadece Türkiye'nin değil dünyanın cazibe merkezlerinden biri olan İstanbul, herkesi büyüleyen bir şehir. Tarihi eserleri, kozmopolit hayatı ve lezzetleri kadar İstanbul'u eşsiz kılan bir diğer özelliği de coğrafi konumu. İstanbul; Asya ile Avrupa arasında köprü görevi görüyor. İki kıtayı birbirinden ayıran Boğaz da, İstanbul'un boynundaki zarif ama ihtişamlı bir inci kolyeyi andırıyor.

BİR DAHA AŞIK OLDUK

Bugüne kadar İstanbul ve Türkiye hakkında pek çok kitaba imza atan ödüllü rehber ve seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç, bu yılın başında çıkan son kitabı 'Boğaz Hakkında Her Şey'de, işte bu görkemli 'gerdanlığı' tüm ayrıntılarıyla masaya yatırıyor. Kitap; özellikle Boğaz'ın iki yakasını süsleyen yalıları mercek altına alıyor. Tonguç zaman zaman, kitabında anlattığı yalıları görüp hikayelerini dinleyebileceğiniz, çok özel Boğaz turlarına da imza atıyor. Bu turlardan birine biz de katıldık ve İstanbul'a, Boğaz'a, Boğaz'ı süsleyen birbirinden ihtişamlı yalılara bir kez daha aşık olduk...

366 TANESİ TARİHİ YALI

Bir grup Boğaz meraklısıyla Kabataş İskelesi'nin hemen yanından kalkan Keyifstyle teknesiyle üç saat sürecek tura başladığımızda, İstanbul'da bu kadar çok tarihi yalı olduğunu bilmiyorduk. Üç saat boyunca beş saniyeliğine bile susmayacak olan Saffet Emre Tonguç söze; İstanbul Boğazı'nın her iki yakasında, 366'sı tarihi, toplam 600 yalı olduğunu söyleyerek başladı. Tekne ilk olarak Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarına tanıklık eden Dolmabahçe Sarayı'nın önünden geçti ve sarayın denizden ne kadar ihtişamlı göründüğüne bir kez daha tanık olduk.

ÇAPKIN ESMA SULTAN

Daha sonra sıra, Çırağan Sarayı'na geldi. Tonguç'tan, sarayın isminin 'ışık saçan' anlamına gelen 'çıra'dan geldiğini öğrendik. Tekne yavaş yavaş Esma Sultan Yalısı'nın önünden geçerken rehberimiz bize yalıya adını veren Esma Sultan'ın ne kadar çapkın bir kadın olduğunu anlattı; biz kadın katılımcıların yüzüne de hınzır bir gülümseme yayıldı. Tur sırasında kimi yalılara gözlerimizin oldukça aşina olduğunu fark ettik çünkü bazıları popüler dizi filmler için mekan olarak kullanılıyor. Yine tur sırasında herkesi hayrete düşüren bir başka gerçek de; hemen her yalının pencere, perde ya da panjurlarının, muhteşem Boğaz manzarasına rağmen sıkı sıkıya kapatılmış olmasıydı. Tur sırasında öğrendiklerimize gelince... Boğaz'ın en eski yalısı 1699 yılında Karlofça Antlaşması'nın imzalanmasına tanıklık eden Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı. Anadolu Hisarı'ndaki bu yalı halk arasında Köprülü Yalısı olarak da biliniyor.

EN PAHALI 10 EVDEN BİRİ

Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı ise dünyanın en pahalı 10 evi arasında sayılıyor. Kont Ostrorog ile Zarif Mustafa Paşa yalıları ise güzellikleriyle ilk dikkatimizi çekenler arasında... Saffet Emre Tonguç; şu sıralar Boğaz'ı süsleyen yalılardan ikisinin satılık olduğunu söyledi. Herkes önce bu yalılardan birinde yaşamaya şöyle bir niyetlendi ama sonra birinin fiyatının 6, diğerinin 10 milyon lira olduğunu öğrenince; deniz rutubetiyle yaşayamayacaklarına karar verdiler!

II. MAHMUD'UN İSTEDİĞİ YALI

Bebek'ten Rumeli Hisarı'na doğru yürürken karşınıza, 18'inci yüzyılda inşa edilen Yılanlı Yalı çıkıyor. İsmi mecburiyetten verilmiş. II. Mahmud, Hariciye Nazırı Mustafa Efendi'nin yalısını pek beğenmiş ve konuyu Said Efendi'ye açmış. Said Efendi arkadaşının yalısını korumak için yalının yılanlı olduğunu uydurmuş. Yalının adı da 'Yılanlı Yalı' olarak kalmış. Yalı, 1964'te çıkan şaibeli bir yangınla tamamen yanmış. 1989'da yalının bir kısmı aslına uygun olarak restore edilmiş. Diğer kısmı ise çirkin, beton bir apartman olmuş.

KÜLT FİLMİN EV SAHİBİ

Vaktinde Haydarabad Nizamı Bereket Şah'ın eşi Esra Bereket'in yaşadığı, Beylerbeyi'ni süsleyen bu yalı daha sonra Hacı Sabancı'ya satıldı. Kült bir film olan 'Topkapı' da bu yalıda çekilmişti.

'AŞK-I MEMNU' BURDA ÇEKİLDİ

Mimar Alexandre Vallaury tarafından 19'uncu yüzyıl sonunda inşa edilmiş. Agatha Christie ünlü 'Orient Ekspresi'nde Cinayet' adlı romanı için İstanbul'u ziyaret ettiğinde bu yalıda misafir edilmiş. Geçtiğimiz yıllarda, Suzan Sabancı Dinçer tarafından yaklaşık 40 milyon dolara satın alındı. Müjde Ar'ın başrolde olduğu 'Aşk-ı Memnu' dizisi de burada çekilmişti.

Sabah : http://www.sabah.com.tr

Kaynak: Sabah.com.tr

Son Dakika Magazin İstanbul Boğazı'nın İncileri Yalılar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Hakan Hatipoğlu Survivor'da 100 gün sözünü tuttu
  01:12 Hakan Hatipoğlu Survivor'da 100 gün sözünü tuttu

  Survivor yarışmasında elenen Hakan Hatipoğlu, kızına verdiği sözü tutarak 100 gün boyunca adada kaldı. Hatipoğlu'nun ailesiyle kavuşması duygusal anlara sahne oldu.

 • Musa Uzunlar, Türkan Şoray ile Kaz Dağları'nda buluştu
  01:12 Musa Uzunlar, Türkan Şoray ile Kaz Dağları'nda buluştu

  Usta oyuncu Musa Uzunlar, bayram tatili için Kaz Dağları'na gitti ve orada Türkan Şoray ile karşılaştı. İkili, bu anı ölümsüzleştirmek için birlikte fotoğraf çekildi. Uzunlar, paylaşımında bu buluşmanın kendisi için bir bayram olduğunu belirtti.

 • Nur Sürer, yeni filmi 'Mukedderat' için hazırlıklara başladı
  01:11 Nur Sürer, yeni filmi 'Mukedderat' için hazırlıklara başladı

  Eylül sezonunda 'Aile' dizisinin ikinci sezonunu tamamlayan Nur Sürer, eşi Sarp Kuray'ın tedavisiyle ilgilenirken yeni bir sinema filmi çekmeye hazırlanıyor. Erdi Işık'ın yazdığı 'Mukedderat' adlı film, Kastamonu Cide'de çekilecek ve Nur Sürer'in başrolünde yer alacak. Film, kara komedi türünde olacak ve eşi Recep'i kaybeden bir kadının hikayesini anlatacak. 'Camdaki Kız' dizisinin başarılı yönetmeni Nadim Güç, filmin yönetmenliğini üstlenecek ve Nur Sürer ile yeniden çalışacak olmanın mutluluğunu yaşıyor.

 • Buray, hayranlarıyla birlikte bayram coşkusu yaşattı
  01:11 Buray, hayranlarıyla birlikte bayram coşkusu yaşattı

  Buray, sevilen şarkılarını hayranlarıyla birlikte söyleyerek konser alanını dolduran sevenlerinin bayramını kutladı. Muhteşem performansıyla müzikseverlere unutamayacakları bir bayram coşkusu yaşatan Buray, büyük alkış aldı.

 • Survivor'da Gerilim: Nagihan ve Damla Arasında Tartışma Çıktı
  01:09 Survivor'da Gerilim: Nagihan ve Damla Arasında Tartışma Çıktı

  Survivor'da haftanın ikinci dokunulmazlık oyununda sinirler gerildi. Nagihan ve Damla arasında yaşanan tartışmanın ardından Ogeday ve Berna arasında da bir gerilim yaşandı. Dokunulmazlık oyununu kazanan kırmızı takım hamburger ve patates kızartması ödülünü kazandı. Mavi takımın kaybetmesiyle ise Yaman ikinci eleme adayı oldu.

 • Burcu Güneş: Müzik kariyerimde en çok zorlayan şey güvendiğim insanların arkamdan vurması oldu
  01:09 Burcu Güneş: Müzik kariyerimde en çok zorlayan şey güvendiğim insanların arkamdan vurması oldu

  Burcu Güneş, bir röportajda müzik kariyerinde en çok zorlandığı şeyin güvendiği insanların arkasından vurması olduğunu söyledi. Ayrıca ünlülerin estetiklerini gösterme ihtiyacını eleştiren Güneş, kadın şarkıcılar arasında birlik ve beraberlik olması gerektiğini vurguladı. Son olarak, Simge, Zeynep Bastık ve Sena Şener'i beğendiğini belirtti.

 • TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan son yolculuğuna uğurlandı
  18:09 TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan son yolculuğuna uğurlandı

  Türk halk müziğinin sevilen sesi, TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan(82), Muğla'nın Bodrum ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Günhan, kansere 4. kez yakalanmasının ardından hayatını kaybetti. Cenaze törenine sanatçı dostları, TRT'nin eski yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 • Cem Yılmaz'ın Marty Feldman Paylaşımı Serenay Sarıkaya'nın Dekoltesine Gönderme Olarak Yorumlandı
  17:09 Cem Yılmaz'ın Marty Feldman Paylaşımı Serenay Sarıkaya'nın Dekoltesine Gönderme Olarak Yorumlandı

  Cem Yılmaz'ın eski sevgilisi Serenay Sarıkaya'nın derin göğüs dekoltesiyle katıldığı bir törene yaptığı paylaşım, sosyal medyada tartışmalara neden oldu. Yılmaz'ın Marty Feldman'ın fotoğrafını paylaşması, Sarıkaya'ya gönderme olarak yorumlandı.

 • Diyarbakır'da İş Adamı Yüzlerce Davetlinin Katılımıyla Dünyaevine Girdi
  14:57 Diyarbakır'da İş Adamı Yüzlerce Davetlinin Katılımıyla Dünyaevine Girdi

  Diyarbakır'da Akyol Medya'nın kurucusu Serdar Akyol ve Zelal Bekiroğulları düğün salonunda yapılan düğünle evlendi. Berdan Mardini ve yerel sanatçıların şarkılarıyla eğlenceli bir gece geçiren yüzlerce davetliye teşekkür ettiler.

 • İran İsrail'e saldırı düzenledi, Kurtlar Vadisi'ndeki sahne yeniden gündem oldu
  14:42 İran İsrail'e saldırı düzenledi, Kurtlar Vadisi'ndeki sahne yeniden gündem oldu

  İran dün akşam saatlerinde İsrail'i 300'e yakın füzeyle vururken yaşanan gelişmenin ardından Kurtlar Vadisi Pusu'daki bir sahne sosyal medyada gündem oldu. Söz konusu sahnede; Polat Alemdar karakterinin ve karşısındakinin "Bölgede İsrail ile İran'ın adı konmamış bir işbirliği var aslında. İkisi de varlıklarını, birbirlerine olan karşıtlıkları üzerinden sürdürüyor. Tansiyonun düştüğünü hissettikleri an yapay bir kriz yaratıyorlar" diyaloğu yer alıyor.

 • Survivor'da Yunus Emre ile Ogeday Arasında Kavga Çıktı
  13:10 Survivor'da Yunus Emre ile Ogeday Arasında Kavga Çıktı

  Survivor'da haftanın ilk dokunulmazlık oyununda Yunus Emre ile Ogeday Girişken arasında yaşanan kavga büyük bir gerginliğe sebep oldu. Yarışmacılar ve yapım ekibi müdahale etmek zorunda kaldı. Acun Ilıcalı konseyde cezaları açıkladı. Yunus Emre'ye 8 oyun oynamama ve 8 ödülden men cezası verildi. Ogeday ise ceza almadı. Kıran kırana geçen dokunulmazlık oyununu Mavi takım kazandı.

 • Suavi Bey'in Ötanaziden Vazgeçmesi ve Tekkeye Gitmesi
  13:09 Suavi Bey'in Ötanaziden Vazgeçmesi ve Tekkeye Gitmesi

  Suavi Bey'in ötanaziden vazgeçerek tekkeye gidip Meryem için izin alması, Levent ve Meryem için bayram sevinci olur. Ancak Meryem'in yeni hayata alışamayacağının işaretleri tarikatta rahatsızlık sesleriyle birlikte ortaya çıkar. Sadi Hüdayi, tarikat mensuplarını Affan'ın yardımıyla es yolunda kararlar alırken, Beste Meryem'i evden göndermek için kocasına baskı yapar. Levent ise Zeynep'i kurtarmak için Cüneyd'in annesiyle ilgili sır perdesini aralamaya çalışır. Meryem'in korkularına rağmen Cüneyd'le Levent arasındaki bağ güçlenirken, bu görüşme tehlikeli anıların ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca, gün yüzüne çıkacak başka bir sır da Levent ve Meryem'in ilişkisini sonsuza dek değiştirecektir.


Advertisement