Son dakika Paraguay haberleri, Paraguay son dakika, son dakika Paraguay

Son Dakika Paraguay Haberleri

 • 2023 yılının en iyi ligleri listelendi! Süper Lig 3 basamak birden yükseldi
  08 Şub 2023 yılının en iyi ligleri listelendi! Süper Lig 3 basamak birden yükseldi

  Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS), 2023 yılının en iyi liglerini listeledi. Süper Lig, bir önceki yıla kıyasla 3 basamak birden yükselerek 12. sıraya yerleşti.

 • Ticaret Bakanlığı, İhracatta Hedef Ülkeler Listesini Güncelledi
  14 Oca Ticaret Bakanlığı, İhracatta Hedef Ülkeler Listesini Güncelledi

  Ticaret Bakanlığı, her yıl hazırladığı İhracatta Hedef Ülkeler Listesi'ni güncelledi. 2024 yılında firmaların yönlendirilebileceği hedef pazarlar listesinden İsrail ve Irak'ın çıkarıldığı görüldü. Listeye ise 9 yeni ülke eklendi.

 • İsrail'in soykırım davası başladı! Mahkeme salonunda toplu mezar fotoğrafları yüzlerine çarptılar
  11 Oca İsrail'in soykırım davası başladı! Mahkeme salonunda toplu mezar fotoğrafları yüzlerine çarptılar

  Güney Afrika Cumhuriyeti'nin İsrail'in Gazze'de soykırım yaptığı gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanında açtığı davanın ilk duruşması Lahey'de başladı. Duruşmada Güney Afrika'nın davasını temsil eden avukat Adila Hassim, cesetlerin gömüldüğü toplu mezarların fotoğraflarını gösterdi. Ayrıca İsrail'in işlediği suçlar da tek tek sayıldı.

 • Peru yönetimi, Ekvador'da yaşanan çete olayları nedeniyle kuzey sınırında 'acil durum' ilan edecek
  10 Oca Peru yönetimi, Ekvador'da yaşanan çete olayları nedeniyle kuzey sınırında "acil durum" ilan edecek

  Los Choneros çetesinin lideri "Fito" lakaplı Adolfo Macias Salazar'ın cezaevinden kaçması ve arkasından ilan edilen 60 günlük OHAL ile kaosa sürüklenen Ekvador'daki gerilim bir ülkeyi daha paniğe sevk etti. Peru yönetimi, polis ve gardiyanların suç örgütü üyeleri tarafından öldürüldüğü Ekvador'da meydana gelen olaylar nedeniyle çetelerin yoğun olduğu kuzey sınırında "acil durum" ilan edeceğini duyurdu.

 • Paraguay ve Gana Büyükelçileri Osmaneli'yi Ziyaret Etti
  04 Oca Paraguay ve Gana Büyükelçileri Osmaneli'yi Ziyaret Etti

  Paraguay Büyükelçisi Armağan İnci Ersoy ve Gana Büyükelçisi Özlem Gülsün Ergün Ulueren, Osmaneli'yi ziyaret etti. Ziyaret sırasında Osmaneli MYO Aşçılık Bölümü öğretim görevlileri ve öğrencilerin hazırladığı Osmanlı ve Osmaneli mutfağı yemek örnekleri tattırıldı. Heyete Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Şükrü Beydemir de eşlik etti. Başkan Şahin, ziyaretin ardından teşekkürlerini iletti.

 • BŞEÜ'de Osmanlı'dan Günümüze Türk Diplomasisi Konferansı Gerçekleştirildi
  03 Oca BŞEÜ'de Osmanlı'dan Günümüze Türk Diplomasisi Konferansı Gerçekleştirildi

  Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'nde düzenlenen 'Osmanlı'dan Günümüze Türk Diplomasisi' konferansında, Türkiye'nin Paraguay Büyükelçisi Armağan İnci Ersoy ve Türkiye'nin Gana Büyükelçisi Özlem Gülsün Ergün Ulueren, diplomasi mesleğinin tanımı ve tarihi hakkında konuştu. Programa Bilecik Vali Yardımcısı Akgün Corav, BŞEÜ Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sıddıka Özkaldı Karakuş, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 • Latin Amerika'da 2023'e seçimler damga vurdu
  31 Ara Latin Amerika'da 2023'e seçimler damga vurdu

  Latin Amerika, 2023'de devlet başkanlığı seçimlerinde sol ve sağ partilerin zaferinin yanı sıra Brezilya'da aşırı sağcı Jair Bolsonaro yanlılarının Kongre Sarayı baskınına sahne oldu.

 • Interpol, Primer Kartel Uruguayo liderinin Brezilya'da yakalandığını duyurdu
  30 Ara Interpol, Primer Kartel Uruguayo liderinin Brezilya'da yakalandığını duyurdu

  Uluslararası polis işbirliği gücü Interpol, Güney Amerika'daki uyuşturucu karteli Primer Kartel Uruguayo'nun lideri Diego Nicolas Marset Alba'nın Brezilya'da bir operasyonla yakalandığını açıkladı. Alba'nın uzun yıllardır sahte kimliklerle kaçtığı ve birkaç yüksek profilli cinayete karıştığı belirtildi. Interpol, Alba'nın eşinin doğumunun yaklaştığı bilgisini alarak operasyonu gerçekleştirdi.

 • Trendyol Süper Lig'in İlk Bölümünde 524 Farklı Futbolcu Süre Aldı
  28 Ara Trendyol Süper Lig'in İlk Bölümünde 524 Farklı Futbolcu Süre Aldı

  Süper Lig'in 17 maçlık ilk bölümünde 20 takımda 524 farklı futbolcu forma giydi. Bu futbolcuların 237'si Türk, 287'si ise yabancılardan oluştu. Yılport Samsunspor ve Siltaş Yapı Pendikspor en fazla futbolcu kullanırken, Kasımpaşa ve Corendon Alanyaspor en az futbolcu görev verdi. Brezilyalı futbolcular ise en fazla süre alan oyuncu grubunu oluşturdu.

 • ABD Dışişleri Bakanlığı İsrail'in Filistinlilere yönelik uygulamalarını eleştirdi
  14 Ara ABD Dışişleri Bakanlığı İsrail'in Filistinlilere yönelik uygulamalarını eleştirdi

  ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail askerlerinin Gazze'de ele geçirdiği Filistinlileri kıyafetsiz dolaştırmalarını eleştirdi ve bu tür uygulamaların bir daha yaşanmaması gerektiğini belirtti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İsrailli yetkililerle görüşüldüğünü ve tutukluların kıyafetlerinin derhal geri verileceğinin taahhüt edildiğini açıkladı. ABD Başkanı Biden ise İsrail'in kalıcı barış için değişmesi gerektiğini vurguladı.

 • ABD Dışişleri Bakanlığı İsrail'in Filistinlilere yapılan muamelesini eleştirdi
  14 Ara ABD Dışişleri Bakanlığı İsrail'in Filistinlilere yapılan muamelesini eleştirdi

  ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail askerlerinin Gazze'de ele geçirdiği Filistinlileri kıyafetsiz dolaştırmalarını eleştirdi ve bu tür bir uygulamanın bir daha yaşanmaması gerektiğini belirtti. Ayrıca, İsrail'in BM'deki oylamalarda iyi bir performans sergilemediği ve dünyanın çatışmanın sona ermesini istediği ifade edildi.

 • BM Genel Kurulu Başkanı, Gazze'deki insani ateşkes kararını hayat kurtarmak için büyük bir zafer olarak nitelendirdi
  13 Ara BM Genel Kurulu Başkanı, Gazze'deki insani ateşkes kararını hayat kurtarmak için büyük bir zafer olarak nitelendirdi

  BM Genel Kurulu Başkanı Dennis Francis, Gazze'de insani ateşkes talep edilen kararın kabulünü hayat kurtarmak için büyük bir zafer olarak değerlendirdi. Kararın temel amacının insani ateşkes sağlamak olduğu ve üye ülkelerin kararla verdiği mesajın çok açık olduğu belirtildi.

 • İsrail, Gazze'de ateşkese izin vermeyecek
  13 Ara İsrail, Gazze'de ateşkese izin vermeyecek

  İsrail Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman, Tel Aviv ile Waşington arasında anlaşmazlıklar olduğunu belirterek, Gazze'de şu anda bir ateşkese izin vermeyeceklerini söyledi. Gendelman, Hamas'ı yok ettikten sonra ateşkes olabileceğini ifade etti. ABD'nin Hamas'a karşı savaşın durdurulması için yapılan baskılar karşısında Tel Aviv'in yanında yer aldığını ancak bazı anlaşmazlıkların olduğunu kaydetti. Gazze'de acil ateşkes talebiyle BM Genel Kurulu'nda oylanan karar tasarısı, 153 ülkenin desteğiyle kabul edildi.

 • BM Genel Kurulu, Gazze için acil ateşkes tasarısını 10'a karşı 153 oyla kabul etti
  13 Ara BM Genel Kurulu, Gazze için acil ateşkes tasarısını 10'a karşı 153 oyla kabul etti

  BM Genel Kurulu, Gazze'de acilen insani ateşkes talebinde bulunulan karar tasarısını 10 ''hayır'' oyuna karşı 153 oyla kabul etti. Oylamada, Avusturya, Çekya, Guatemala, İsrail, Liberya, Mikronezya, Nauru, Papua Yeni Gine, Paraguay ve ABD "Hayır" oyu kullandı.

 • BM Genel Kurulu, Gazze'de acilen insani ateşkes talebinde bulunulan karar tasarısını 10 'hayır' oyuna karşı 153 oyla kabul etti.
  13 Ara BM Genel Kurulu, Gazze'de acilen insani ateşkes talebinde bulunulan karar tasarısını 10 "hayır" oyuna karşı 153 oyla kabul etti.

  BM Genel Kurulu, Gazze'de acilen insani ateşkes talebinde bulunulan karar tasarısını 10 "hayır" oyuna karşı 153 oyla kabul etti.

 • Zelenskiy, Paraguay, Uruguay ve Ekvadorlu mevkidaşlarıyla bir araya geldi
  10 Ara Zelenskiy, Paraguay, Uruguay ve Ekvadorlu mevkidaşlarıyla bir araya geldi

  Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Arjantin'de bulunduğu sırada Paraguay, Uruguay ve Ekvadorlu mevkidaşlarıyla görüştü. Görüşmelerde, Ukrayna'ya sağlanan destek, ticaretin geliştirilmesi ve ikili işbirliği konuları ele alındı.

 • Arjantin'de Devlet Başkanı Seçilen Javier Milei Göreve Başladı
  10 Ara Arjantin'de Devlet Başkanı Seçilen Javier Milei Göreve Başladı

  Arjantin'de devlet başkanlığı seçimini ikinci turda kazanan Javier Milei, yemin ederek göreve başladı. Milei, yaptığı konuşmada kolektivist modelin iflas ettiğini belirterek yeni bir dönemin başladığını vurguladı. Milei, bireysel özgürlüğü ve serbest piyasa modelini savunan bir siyasi figür olarak biliniyor.

 • Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, Venezuela Devlet Başkanı Maduro ile Esequibo gerilimini ele aldı
  10 Ara Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, Venezuela Devlet Başkanı Maduro ile Esequibo gerilimini ele aldı

  Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile yaptığı telefon görüşmesinde, Guyana ile ihtilaflı Esequibo bölgesi gerilimini ele aldı. Lula da Silva, Maduro'ya barış ve diyalog çağrısı yaparken, Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) Dönem Başkanı Ralph Gonsalves'in arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu iletti. Brezilya, taraflar arasında barışçıl çözümler bulunması için tüm girişimleri destekleyeceğini vurguladı.

 • Çankaya Belediyesi Uluslararası Afet Yönetimi Paneli Düzenledi
  08 Ara Çankaya Belediyesi Uluslararası Afet Yönetimi Paneli Düzenledi

  Çankaya Belediyesi, 11 ülkeden büyükelçilik temsilcilerinin katıldığı Uluslararası Afet Yönetimi Paneli düzenledi. Panelde, deprem ve diğer afetlerde atılacak adımlar masaya yatırıldı. Çankaya Belediyesi, afet riskinin azaltılması ve yönetilebilmesi için uluslararası tecrübelerden faydalanıyor.

 • BM Genel Kurulu, Filistin meselesiyle ilgili beş kararı kabul etti
  08 Ara BM Genel Kurulu, Filistin meselesiyle ilgili beş kararı kabul etti

  BM Genel Kurulu, Filistin meselesiyle ilgili beş kararı ezici çoğunlukla kabul etti. Kararlar arasında Filistinli mültecilere yardım, UNRWA'nın faaliyetleri, İsrail yerleşimleri ve insan hakları ihlallerinin araştırılması gibi konular yer alıyor.

 • Brezilya Dışişleri Bakanı: AB-MERCOSUR serbest ticaret anlaşması yakında imzalanabilir
  07 Ara Brezilya Dışişleri Bakanı: AB-MERCOSUR serbest ticaret anlaşması yakında imzalanabilir

  Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira, AB ile MERCOSUR arasındaki serbest ticaret anlaşmasının yakın zamanda imzalanmasını umduklarını söyledi. Vieira, anlaşmanın stratejik olduğunu ve müzakerelerin devam ettiğini belirtti. Potansiyel anlaşma, dünyanın en büyük serbest ticaret bölgelerinden birini oluşturacak.

 • Almanya ve Brezilya, AB-MERCOSUR serbest ticaret anlaşmasını hızlandırmak için mücadele edecek
  04 Ara Almanya ve Brezilya, AB-MERCOSUR serbest ticaret anlaşmasını hızlandırmak için mücadele edecek

  Almanya ve Brezilya hükümetleri, AB ve MERCOSUR arasında uzun süredir müzakere edilen serbest ticaret anlaşmasının hızlıca sonuçlandırılması için çaba göstereceklerini açıkladı. Almanya Başbakanı Scholz ve Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi ve anlaşmanın pragmatik ve uzlaşmaya dayalı bir şekilde sonuçlandırılması gerektiğini vurguladı. Anlaşmanın onaylanması halinde, dünyanın en büyük serbest ticaret bölgelerinden biri oluşacak.

 • TBMM'nin 28. Yasama Dönemi'nde dostluk gruplarının sayısı 147'ye ulaştı
  24 Kas TBMM'nin 28. Yasama Dönemi'nde dostluk gruplarının sayısı 147'ye ulaştı

  TBMM, 28. Yasama Dönemi'nde dostluk gruplarının sayısını bir önceki döneme göre artırarak 147'ye çıkardı. Hollanda, El Salvador, Trinidad ve Tobago ile Filipinler de dostluk grupları arasına katılan ülkeler arasında yer aldı.

 • TBMM Genel Kurulu'nda, uluslararası anlaşmanın onaylanmasına ilişkin 5 kanun teklifi kabul edildi
  23 Kas TBMM Genel Kurulu'nda, uluslararası anlaşmanın onaylanmasına ilişkin 5 kanun teklifi kabul edildi

  TBMM Genel Kurulu'nda, uluslararası anlaşmanın onaylanmasına ilişkin 5 kanun teklifi kabul edildiGenel Kurul'da, İslam İşbirliği Teşkilatı Çalışma Merkezi Tüzüğünün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, Türkiye ile Cezayir Arasında Türkiye ve Cezayir'de Kültür Merkezleri...

 • TBMM Genel Kurulu'nda uluslararası anlaşmalar kabul edildi
  23 Kas TBMM Genel Kurulu'nda uluslararası anlaşmalar kabul edildi

  TBMM Genel Kurulu'nda İslam İşbirliği Teşkilatı Çalışma Merkezi Tüzüğünün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Türkiye ve Cezayir'de Kültür Merkezleri Açılmasına ve Faaliyetine İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sınıraşan Organize Suçlarla Mücadele Alanında İş Birliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifleri görüşülerek kabul edildi. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Paraguay Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hava Ulaştırma Anlaşması ile Anlaşmada Değişiklik Yapılmasına Dair Notaların Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Maldivler Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hava Hizmetleri Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi de kabul edildi.

 • Boğazına kadar borca batan Ronaldinho'ya bir darbe de vergi dairesinden
  22 Kas Boğazına kadar borca batan Ronaldinho'ya bir darbe de vergi dairesinden

  Brezilyalı efsane futbolcu Ronaldinho milyonlarca dolar borca battı. Brezilya'da vergi dairesi bu borçların tahsili için Ronaldinho'nun iki mülküne el koyma kararı aldı.

 • Latin Amerika Gazze'yi nasıl okuyor?
  20 Kas Latin Amerika Gazze'yi nasıl okuyor?

  Prof. Dr. Mehmet Özkan, Latin Amerika ülkelerinin Filistin-İsrail çatışmasına yaklaşımlarındaki tarihsel süreçleri ve bugün gelinen noktada ayrışmanın sebeplerini AA Analiz için kaleme aldı.

 • Arjantin, Uruguay'a 2-0 mağlup oldu
  17 Kas Arjantin, Uruguay'a 2-0 mağlup oldu

  2026 FIFA Dünya Kupası Güney Amerika Elemeleri 5. haftasında Arjantin, konuk ettiği Uruguay'a 2-0 mağlup oldu. Uruguay, maçta attığı 2 golle Arjantin'in 14 maçlık yenilmezlik serisine son verdi. Diğer maçlarda Kolombiya, Brezilya'yı 2-1 mağlup ederken, Venezuela-Ekvador ve Şili-Paraguay maçları berabere sonuçlandı. Arjantin ise grupta liderliğini sürdürüyor.

 • Venezuela ve Paraguay Diplomatik İlişkilerini Düzeltme Kararı Aldı
  16 Kas Venezuela ve Paraguay Diplomatik İlişkilerini Düzeltme Kararı Aldı

  Venezuela ve Paraguay, 4 yıllık aranın ardından bozulan diplomatik ilişkilerini tekrardan düzeltme kararı aldı. İki ülke Dışişleri Bakanlıklarının ortak açıklamasında, iki liderin görüşmeleri sonrasında diplomatik ve konsolosluk ilişkilerini yeniden kurma kararı aldığı belirtildi. Her iki taraf da kendi kaderini tayin hakkı, diğer devletlerin iç işlerine karışmama ve dayanışmaya tam saygı göstererek ikili ilişkileri yeniden başlatmayı taahhüt etti. İki ülke büyükelçiliklerinin yakın zamanda faaliyete geçeceği kaydedildi.

 • UNESCO, Gazze'deki Sivillere Saldırıların Son Bulmasını İstedi
  10 Kas UNESCO, Gazze'deki Sivillere Saldırıların Son Bulmasını İstedi

  UNESCO'nun 42. Genel Konferansı'nda Türkiye'nin de eş sunucusu olduğu karar tasarısıyla Gazze'de sivillere yönelik saldırıların derhal sona erdirilmesi çağrısı yapıldı. Kararda, çocuklar, kadınlar, gençler, öğretmenler ve eğitim çalışanları başta olmak üzere sivillere saldırıların durdurulması, okulların hedef alınmaması ve kültürel mirasa zarar verilmemesi istendi. Türkiye'nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gülnur Aybet, Gazze'deki saldırıların insanlığa karşı suç olduğunu vurgulayarak, ateşkes ve engelsiz insani yardım akışı sağlanması gerektiğini belirtti.

 • Dünyanın En Çok Bitcoin Üreten Ülkeleri Belli Oldu
  09 Kas Dünyanın En Çok Bitcoin Üreten Ülkeleri Belli Oldu

  Kripto para madenciliği için kullanılan yüksek performanslı donanımların çalışma hızını ölçen hash oranı ile ölçülen bitcoin üretimi oranlarının kıyaslanmasıyla, dünyanın en çok bitcoin üreten ülkeleri belli oldu. ABD, yüzde 37,8'lik oranla dünyanın en çok bitcoin madenciliği yapan ülkesi olurken, onu Çin ve Kazakistan izledi. Çin'in kripto madencilik yasağına rağmen hala ikinci sırada yer aldığı belirtildi. ABD'de madencilik yasal bir faaliyet olarak görülürken, Kazakistan'ın ucuz elektrik üretimi Çin merkezli madenciler için cazip hale getirdiği ifade edildi. Bitcoin üretiminin hala fosil yakıtlara bağlı olduğu ve sürdürülebilirlik endişelerine yol açtığı vurgulandı. Ancak bitcoin madenciliğinin yenilenebilir enerji için yeni bir pazar oluşturabileceği belirtildi.

 • Lübnan Dışişleri Bakanı, ateşkes ve uzun vadeli çözüm çağrısında bulundu
  03 Kas Lübnan Dışişleri Bakanı, ateşkes ve uzun vadeli çözüm çağrısında bulundu

  Lübnan Dışişleri Bakanı Abdallah Buhabib, Lübnan'ın güneyinde hızlıca ateşkes sağlanması ve Gazze Şeridi'nde uzun vadeli bir çözüm bulunması çağrısında bulundu. Buhabib, İsrail'in savaş makinesini durdurması ve iki devletli çözüme dayalı siyasi çözümü kabul etmesi gerektiğini belirtti. Lübnan-İsrail sınırındaki çatışmalar devam ederken, çatışmalarda hayatını kaybedenlerin olduğu bildirildi.

 • Suudi Arabistan, FIFA 2034 Dünya Kupası için tek aday oldu
  01 Kas Suudi Arabistan, FIFA 2034 Dünya Kupası için tek aday oldu

  Suudi Arabistan, Avustralya'nın vazgeçmesiyle FIFA 2034 Dünya Kupası için tek aday oldu. FIFA'nın adaylık süresi doldu ve Suudi Arabistan'ın adaylığı resmiyet kazandı. Ancak ülkenin insan hakları ihlalleri ve uluslararası imajı nedeniyle tartışmalı bir aday olduğu belirtiliyor.

 • Suudi Arabistan, FIFA 2034 Dünya Kupası için tek aday oldu
  01 Kas Suudi Arabistan, FIFA 2034 Dünya Kupası için tek aday oldu

  Suudi Arabistan, Avustralya'nın vazgeçmesiyle FIFA 2034 Dünya Kupası için tek aday oldu. FIFA'nın adaylık süresi dolduğunda Suudi Arabistan adaylığını ilan etti. Ancak ülkenin insan hakları ihlalleri ve uluslararası imajı nedeniyle tartışmalı bir aday olduğu belirtiliyor.

 • 2034 FIFA Dünya Kupası'na Suudi Arabistan adaylık başvurusunda bulunan tek ülke
  31 Eki 2034 FIFA Dünya Kupası'na Suudi Arabistan adaylık başvurusunda bulunan tek ülke

  Avustralya'nın çekilme kararı almasıyla, Suudi Arabistan 2034 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmak için tek aday ülke konumuna geldi. Avustralya Futbol Federasyonu'nun çekilme kararı sonrasında Suudi Arabistan, turnuvayı düzenlemek için başvuruda bulunan tek ülke oldu. Türkiye Futbol Federasyonu ise 2034 Dünya Kupası ev sahipliği için Suudi Arabistan'a destek vereceğini duyurmuştu. Suudi Arabistan, son yıllarda futbola yaptığı yatırımlar ve uluslararası yıldızları ligine katmasıyla adını duyurmuş bir ülke olarak dikkat çekiyor.

 • AB'nin 4 üyesi, BM'deki Gazze'de ateşkes çağrısına 'hayır' dedi
  28 Eki AB'nin 4 üyesi, BM'deki Gazze'de ateşkes çağrısına "hayır" dedi

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Gazze'de ateşkes çağrısı yapan karar tasarısına "hayır" oyu kullanan 14 ülkeden 4'ü Avrupa Birliği (AB) üyeleri Avusturya, Macaristan, Çekya ve Hırvatistan oldu.

 • 2 Müslüman ülke, BM'nin ateşkes oylamasında çekimser kaldı
  28 Eki 2 Müslüman ülke, BM'nin ateşkes oylamasında çekimser kaldı

  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Gazze'de acil, kalıcı ve sürekli bir insani ateşkes çağrısında bulunularak çatışmaların durdurulmasını talep eden karar tasarısını kabul edildi. Tunus ve Irak gibi iki İslam ülkesinin oylamada çekimser kalması dikkat çekti.

 • BM Genel Kurulu'nda Gazze'deki çatışmaların durdurulmasını talep eden karar tasarısı kabul edildi
  27 Eki BM Genel Kurulu'nda Gazze'deki çatışmaların durdurulmasını talep eden karar tasarısı kabul edildi

  BM Genel Kurulu, Gazze'de ''acil, kalıcı ve sürekli bir insani ateşkes'' çağrısında bulunarak, çatışmaların durdurulmasını talep eden karar tasarısını kabul etti.

 • Arjantin, Peru'yu 2-0 Yendi, Brezilya Uruguay'a 2-0 Mağlup Oldu
  18 Eki Arjantin, Peru'yu 2-0 Yendi, Brezilya Uruguay'a 2-0 Mağlup Oldu

  FIFA Dünya Kupası Güney Amerika Elemeleri 4. hafta maçlarında Arjantin, Peru'yu 2-0 yenerek liderliğini sürdürdü. Brezilya ise Uruguay'a 2-0 mağlup oldu ve üçüncü sıraya geriledi.

 • Neymar, kafasına atılan şeyi görünce sinir krizi geçirdi, takım arkadaşları zor sakinleştirdi
  13 Eki Neymar, kafasına atılan şeyi görünce sinir krizi geçirdi, takım arkadaşları zor sakinleştirdi

  Brezilya'nın Venezuela ile oynadığı Dünya Kupası eleme maçında, tribünden atılan patlamış mısır paketi Neymar'ın başına isabet etti. Bu durum karşısında öfkeye kapılan Neymar, sinirden deliye döndü. Yıldız futbolcuyu takım arkadaşları sakinleştirip soyunma odasına götürdü.

 • FIFA Dünya Kupası Güney Amerika Elemeleri'nde 4 maç oynandı
  13 Eki FIFA Dünya Kupası Güney Amerika Elemeleri'nde 4 maç oynandı

  Arjantin, Paraguay'ı 1-0 yenerek galibiyetle ayrıldı. Lionel Messi oyuna 53. dakikada dahil oldu. Brezilya ise Venezuela ile 1-1 berabere kaldı. Maç sonrası Neymar'a bir taraftar patlamış mısır kutusu attı ve kısa süreli bir tartışma yaşandı. Diğer maçlarda Ekvador, Bolivya'yı 2-1 yendi, Şili ise Peru'yu 2-0 mağlup etti.

 • Güney Amerika ülkeleri İsrail'e uçak gönderiyor
  11 Eki Güney Amerika ülkeleri İsrail'e uçak gönderiyor

  Peru, Şili ve Paraguay vatandaşlarının tahliyesi için İsrail'e uçak gönderileceği duyuruldu. Peru Cumhurbaşkanı, İsrail'de ikamet eden 100 Perulunun tahliyesi için Dışişleri Bakanlığı ile görüştüklerini belirtti. Hamas'ın saldırıları sonucu 2 Perulunun hayatını kaybettiği ve 2 Perulunun hala kayıp olduğu bildirildi. Şili Dışişleri Bakanı ise 3 uçağın Tel Aviv'de mahsur kalan Şili vatandaşları için İsrail'e uçacağını açıkladı. Paraguay Dışişleri Bakanlığı da İsrail'den ayrılmak isteyen Paraguaylılar için tahliye işleminin yapılacağını duyurdu.

 • İsrail-Filistin'deki gelişmelere dünyadan tepkileri derleyerek yayımlıyoruz
  08 Eki İsrail-Filistin'deki gelişmelere dünyadan tepkileri derleyerek yayımlıyoruz

  Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'nın abluka altındaki Gazze Şeridi'nden İsrail'e dün başlattığı saldırının ardından Türkiye ve bazı ülkeler, itidal çağrısı yaparken Batı ülkeleri, İsrail'e destek veren açıklamalarda bulundu.

 • Latin Amerika Ülkeleri Hamas'ı Kınadı, İtidal Çağrısı Yaptı
  08 Eki Latin Amerika Ülkeleri Hamas'ı Kınadı, İtidal Çağrısı Yaptı

  Hamas'ın İsrail'e başlattığı saldırının ardından Latin Amerika ülkelerinden bazıları Hamas'ı kınarken, bir kısmı ise taraflara itidal çağrısında bulundu. Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, İsrail'in Filistin'e yönelik işgalinin son bulmasını istediğini belirtirken, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva terörün her türlüsünü reddettiklerini ve çatışmanın tırmanmasını önlemek için müzakerelerin sürdürülmesi çağrısında bulundu. Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, İsrail'e yapılan saldırıları kınarken, Şili Dışişleri Bakanı Alverto Van Klaveren şiddetin durdurulmasını istedi. Meksika Dışişleri Bakanlığı ise Hamas'ın saldırısını kınayarak şiddetin durdurulması gerektiğini vurguladı. Uruguay, Paraguay, Ekvador ve Peru'dan yapılan açıklamalarda da İsrail'e destek verilerek Hamas'ın eylemleri kınandı. Bolivya Dışişleri Bakanlığı ise barışa dönülmesi ve insan haklarının korunması çağrısında bulundu.

 • 2030 Dünya Kupası, Altı Ülkede Üç Kıtada Düzenlenecek
  05 Eki 2030 Dünya Kupası, Altı Ülkede Üç Kıtada Düzenlenecek

  FIFA ve küresel futbol liderleri, 2030 Dünya Kupası'nın İspanya, Portekiz, Fas, Arjantin, Paraguay ve Uruguay olmak üzere altı ülkede ve üç kıtada düzenlenmesi teklifini kabul etti. Turnuvanın 100. yılının Uruguay'da kutlanması hedefleniyor. Fas, turnuvaya ev sahipliği yapan ilk Kuzey Afrika ülkesi olacak. Bu karar, 2034 Dünya Kupası için ev arama sürecini hızlandırdı ve bu turnuva muhtemelen Asya veya Okyanusya'da düzenlenecek.

 • 2030 Dünya Kupası Fas, İspanya ve Portekiz'e verildi
  04 Eki 2030 Dünya Kupası Fas, İspanya ve Portekiz'e verildi

  FIFA, 2030 Dünya Kupası finallerinin Fas, İspanya ve Portekiz'in ev sahipliği yapacağını duyurdu. Turnuvanın 100. yılında Uruguay, Arjantin ve Paraguay'da da birer maç oynanacak. 6 ülke ise eleme maçları oynamadan direkt olarak Dünya Kupası'na katılacak.

 • Portekiz, İspanya ve Fas'ın ortak adaylığı FIFA tarafından onaylandı
  04 Eki Portekiz, İspanya ve Fas'ın ortak adaylığı FIFA tarafından onaylandı

  FIFA Konseyi, 2030 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmak için yapılan tek başvurunun Portekiz, İspanya ve Fas'ın ortak adaylığını onayladığını açıkladı. FIFA Kongresi'nin gelecek yıl içinde bu ortak teklifle ilgili karar vereceği belirtildi. Ayrıca, 2030 Dünya Kupası'nda Uruguay, Arjantin ve Paraguay'da üç maçın oynanacağı duyuruldu.

 • Latin Amerika Ülkeleri Ankara'daki Terör Saldırısını Kınadı
  02 Eki Latin Amerika Ülkeleri Ankara'daki Terör Saldırısını Kınadı

  Latin Amerika ülkeleri, Ankara'daki terör saldırısını kınayarak Türk hükümeti ve halkıyla dayanışma içerisinde olduklarını bildirdi. Kolombiya, Ekvador, Peru, El Salvador, Paraguay, Brezilya, Guatemala ve Meksika hükümetleri ve dışişleri bakanlıkları tarafından yapılan açıklamalarda terör saldırısı şiddetle kınanırken, Türk halkına ve hükümetine destek mesajları iletilerek yaralılara acil şifalar dilendi.

 • Paraguay, AB ile Ticaret Anlaşması Müzakerelerini Desteklemeyecek
  26 Eyl Paraguay, AB ile Ticaret Anlaşması Müzakerelerini Desteklemeyecek

  Paraguay Devlet Başkanı Santiago Pena, Güney Ortak Pazarı (MERCOSUR) Zirvesi dönem başkanlığını devralmalarının ardından Avrupa Birliği (AB) ile ticaret anlaşması müzakerelerini desteklemeyeceklerini belirtti. Pena, AB ile müzakerelerin sonlandırılması için MERCOSUR dönem başkanı Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'ya görüşlerini ilettiğini aksi halde kendilerinin dönem başkanlığında bu kararı alacaklarını duyurdu. Paraguay'ın AB dışında diğer seçenekler üzerinde araştırma yaptığını vurgulayan Pena, Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri ile anlaşma olabileceğini dile getirdi.

 • Dışişleri Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü, Ankara'da Türk Okçuluğunu Tanıttı
  22 Eyl Dışişleri Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü, Ankara'da Türk Okçuluğunu Tanıttı

  Dışişleri Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle Ankara'da bulunan misyon şeflerine, diplomatlara ve ailelerine, geleneksel Türk okçuluğunun tanıtılmasına yönelik etkinlik düzenlendi. Etkinliğe 20 büyükelçilikten temsilci ve kordiplomatik aileleri katıldı. Türk okçuluğunun hem Türkiye'de hem de dünya çapında yaygınlaştığını göstermek amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte, Türk savaş okunun yapımına yönelik eğitim verildi ve uygulamalı eğitimler düzenlendi. Etkinlik, kültürel alışveriş açısından ilginç bir deneyim olarak değerlendirildi.

 • FIFA Puskas Ödülü için adaylar açıklandı
  22 Eyl FIFA Puskas Ödülü için adaylar açıklandı

  FIFA, yılın en iyi golüne verilen Puskas ödülü için 3'ü kadın 11 adayı duyurdu. Adaylar arasında Arjantin, Kolombiya, Paraguay, Güney Kore, Avustralya, Uruguay, Brezilya, İspanya, Portekiz ve Kazakistan'dan futbolcular bulunuyor.

 • Büyükelçiler ve diplomatlar Soğanlı semalarında balon turu yaptı
  20 Eyl Büyükelçiler ve diplomatlar Soğanlı semalarında balon turu yaptı

  Paraguay'ın Ankara Büyükelçisi Ceferino Valdez ile bazı büyükelçi ve diplomatlar, Türkiye ile Paraguay ilişkilerinin 70'inci yılına özel hazırlanan sıcak hava balonu ile Kayseri'deki Soğanlı Vadisi semalarında uçtu.

 • Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı ve Türkiye-Paraguay diplomatik ilişkilerinin 70. yılı kutlamaları
  20 Eyl Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı ve Türkiye-Paraguay diplomatik ilişkilerinin 70. yılı kutlamaları

  Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı ve Türkiye Cumhuriyeti-Paraguay diplomatik ilişkilerinin 70. yılı kutlamaları kapsamında 13 büyükelçi ve 10 konsolos olmak üzere toplam 23 kişilik diplomat ekibi Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesindeki Soğanlı Vadisi'nde ağırlandı. Diplomatlar, Soğanlı Vadisi turuna katılarak bölgenin turizmine destek verdiler. Paraguay Büyükelçisi ise bölgenin atmosferine hayran kaldıklarını belirterek, turist sayısını artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

 • Türkiye-Paraguay diplomatik ilişkilerinin 70. yıl dönümünde Soğanlı'da sıcak hava balonu havalandı
  20 Eyl Türkiye-Paraguay diplomatik ilişkilerinin 70. yıl dönümünde Soğanlı'da sıcak hava balonu havalandı

  Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı ve Türkiye ile Paraguay arasındaki diplomatik ilişkilerin 70. yıl dönümü dolayısıyla, Kapadokya'nın giriş kapısı olarak nitelendirilen Soğanlı'da Paraguay bayraklı sıcak hava balonu uçuşu gerçekleştirildi.

 • Peru ve Paraguay Cumhurbaşkanları BM Genel Kurulu'nda konuştu
  20 Eyl Peru ve Paraguay Cumhurbaşkanları BM Genel Kurulu'nda konuştu

  Peru Cumhurbaşkanı Dina Boluarte ve Paraguay Cumhurbaşkanı Santiago Pena, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu'nda katılımcılara seslendi. Boluarte, Peru'nun uluslararası işbirliğine hazır olduğunu ve demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, insan haklarına ve uluslararası hukuka saygı duyduğunu vurguladı. Pena ise ülkesinin kalkınma yolunda ilerlemekle beraber iklim değişikliğine karşı da harekete geçebileceğini belirtti. Her iki lider de sürdürülebilir tarım uygulamaları ve orman koruma konularında başarılarını dile getirdi.

 • Paraguay Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümünü kutladı
  19 Eyl Paraguay Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümünü kutladı

  Paraguay Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümü ve Paraguay-Türkiye diplomatik ilişkisinin 70. yılı dolayısıyla bir kutlama kokteyli düzenledi. Etkinliğe birçok büyükelçi ve misyon şefi katıldı. Büyükelçi Peralta, Türkiye ile Paraguay arasındaki dostluk ve iş birliğinin büyük bir dinamizm kazandığını belirtti ve Nevşehir ile Carmen Del Parana arasında kardeş şehir anlaşması beklediklerini ifade etti.

 • Türkiye ile Paraguay Arasındaki Diplomatik İlişkilerin 70. Yıl Dönümü Kapadokya'da Kutlandı
  19 Eyl Türkiye ile Paraguay Arasındaki Diplomatik İlişkilerin 70. Yıl Dönümü Kapadokya'da Kutlandı

  Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı ve Türkiye ile Paraguay arasındaki diplomatik ilişkilerin 70. yıl dönümü münasebetiyle Kapadokya'da kutlama etkinliği düzenlendi. Paraguay'ın Ankara Büyükelçisi Ceferino Valdez'in ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe, çeşitli büyükelçiler, diplomatik misyon temsilcileri ve davetliler katıldı. Büyükelçi Valdez, Türkiye-Paraguay arasındaki diplomatik ilişkilerin gelişiminden ve karşılıklı işbirliğinden bahsederek, iki ülke arasındaki dostluğun daha da güçlenmesini diledi. Ayrıca, Paraguaylı öğrencilerin Türkiye'de eğitim almasının ve Türk öğrencilerin Paraguay'a gitmesinin önemine vurgu yaptı.

 • Paraguay Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı ve diplomatik ilişkilerin 70. yıldönümünü kutladı
  19 Eyl Paraguay Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı ve diplomatik ilişkilerin 70. yıldönümünü kutladı

  Paraguay Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı ve Paraguay ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 70. yıldönümü dolayısıyla Nevşehir'de bir kutlama kokteyli düzenledi. Kokteyle 11 ülkenin büyükelçisi ve çok sayıda davetli katıldı. Büyükelçi, Türkiye ve Paraguay arasındaki dostluğun devam edeceğini belirtti.

 • Emine Erdoğan, Katar Emiri Al Sani'nin annesi Şeyha Moza bint Nasır'la görüştü
  19 Eyl Emine Erdoğan, Katar Emiri Al Sani'nin annesi Şeyha Moza bint Nasır'la görüştü

  BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) 78'inci Genel Kurulu'na katılmak için New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin annesi Şeyha Moza bint Nasır'la görüştü.

 • Emine Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Al Sani'nin annesi Şeyha Moza'yla bir araya geldi
  17 Eyl Emine Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Al Sani'nin annesi Şeyha Moza'yla bir araya geldi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, New York'ta Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin annesi Şeyha Moza binti Nasır'la ile görüştü. Şeyha Moza, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Emine Erdoğan tarafından ''Sıfır Atık Projesi''nin dünyada yaygınlaştırılması için hazırlanan iyi niyet beyanını imzaladı.

 • Emine Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin annesi Şeyha Moza binti Nasır'la görüştü
  17 Eyl Emine Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin annesi Şeyha Moza binti Nasır'la görüştü

  Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu dolayısıyla New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin annesi Şeyha Moza binti Nasır'la görüştü.

 • Emine Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Al Sani'nin annesi Şeyha Moza'yla görüştü
  17 Eyl Emine Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Al Sani'nin annesi Şeyha Moza'yla görüştü

  NEW Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu bağlamında New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin annesi Şeyha Moza binti Nasır'la görüştü.

 • Haftanın tarihine bakış
  17 Eyl Haftanın tarihine bakış

  Büyük Millet Meclisi, Sakarya Meydan Savaşı'nın kazanılmasından sonra Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'ya, 19 Eylül 1921'de kanunla "Müşir" (Mareşal) rütbesi ile "Gazi" unvanı verdi.

 • Süper Lig Takımları 184 Yabancı Futbolcu Transfer Etti
  16 Eyl Süper Lig Takımları 184 Yabancı Futbolcu Transfer Etti

  Trendyol Süper Lig takımları, birinci transfer ve tescil döneminde kadrolarına 184 yabancı futbolcu kattı. Ligde mücadele eden 20 takım, kadrosuna 276 futbolcuyu dahil etti. Yeni transfer edilen futbolculardan 92'sini yerli, 184'ünü ise yabancı futbolcular oluşturdu. En fazla yabancı oyuncu transferine Atakaş Hatayspor imza attı. En az yabancı oyuncu transferini yapan takım ise transfer tahtasını son gün açarak 3 ismi kadroya dahil eden Mondihome Kayserispor oldu. Süper Lig ekipleri, 62 farklı ülkeden transfer yaptı. Ligdeki takımların transfer ettiği futbolcular arasında en fazla payı 14 kişiyle Brezilyalılar aldı.

 • Kolombiya'da Uyuşturucuyla Mücadele Konferansı Düzenleniyor
  08 Eyl Kolombiya'da Uyuşturucuyla Mücadele Konferansı Düzenleniyor

  Kolombiya'da uyuşturucuyla mücadele kapsamında düzenlenecek olan 'Latin Amerika ve Karayipler Konferansı'na Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro ve Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador da katılacak. Konferans, uyuşturucuyla mücadele stratejilerinin gözden geçirileceği ve yeni bir vizyonun oluşturulacağı bir platform olacak.

 • Ürdün, Papua Yeni Gine'nin Kudüs'te İsrail Büyükelçiliği Açmasını Kınadı
  07 Eyl Ürdün, Papua Yeni Gine'nin Kudüs'te İsrail Büyükelçiliği Açmasını Kınadı

  Ürdün, Papua Yeni Gine'nin Kudüs'te İsrail Büyükelçiliği açmasını uluslararası hukukun ihlali olarak nitelendirdi. Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bu adımın Kudüs'ün hukuki statüsünü değiştirmeyi hedeflediğini ve uluslararası meşru kararlara dayanan iki devletli çözümün önemini vurguladı.

 • Filistin, Papua Yeni Gine'nin Kudüs'te İsrail Büyükelçiliği Açmasını Kınadı
  06 Eyl Filistin, Papua Yeni Gine'nin Kudüs'te İsrail Büyükelçiliği Açmasını Kınadı

  Filistin, Papua Yeni Gine'nin Kudüs'te İsrail Büyükelçiliği açmasını uluslararası hukukun ihlali olarak nitelendirerek kınadı. Filistin Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayımladı ve bu adımın Filistin halkına ve haklarına karşı bir saldırı olduğunu belirtti.

 • Papua Yeni Gine, Kudüs'te İsrail büyükelçiliğini açtı
  05 Eyl Papua Yeni Gine, Kudüs'te İsrail büyükelçiliğini açtı

  Papua Yeni Gine'nin, Kudüs'te İsrail büyükelçiliğini açtığı bildirildi.

 • Papua Yeni Gine, Kudüs'te İsrail Büyükelçiliği Açmayı Planlıyor
  28 Ağu Papua Yeni Gine, Kudüs'te İsrail Büyükelçiliği Açmayı Planlıyor

  İsrail basınına göre, Papua Yeni Gine'nin gelecek hafta, Kudüs'te İsrail büyükelçiliğini açmayı planladığı bildirildi. İsrail'in Papua Yeni Gine'ye tarım, ilaç ve insani yardım alanlarında destek sağladığı belirtildi. Hamas ise bu adımı kınadı ve geri adım atılması çağrısında bulundu.

 • Çin'in tatbikat başlattığı Tayvan çevresindeki askeri hareketlilik sürüyor
  20 Ağu Çin'in tatbikat başlattığı Tayvan çevresindeki askeri hareketlilik sürüyor

  Çin'in egemenlik ihtilafı içinde olduğu Tayvan'ın lider vekili Lai Ching-te'nin ABD ziyaretini gerekçe göstererek başlattığı askeri tatbikatın ardından Ada çevresindeki hareketlilik sürüyor.

 • Çin'den Tayvan çevresinde 'uyarı' tatbikatı
  19 Ağu Çin'den Tayvan çevresinde 'uyarı' tatbikatı

  Çin ordusu, Tayvan lider yardımcısı William Lai'nin Paraguay ziyareti öncesinde ABD'ye uğramasına 'uyarı' olarak Tayvan çevresinde askeri tatbikat başlatıldığını açıkladı. Tayvan lider yardımcısı William Lai'nin Paraguay'ın göreve yeni gelen Devlet Başkanı Santiago Pena'nın 15 Ağustos'taki yemin törenine katılmak üzere ülkeye gerçekleştirdiği ziyaret öncesinde New York'a ve San Franciso'ya uğramasına Çin'den karşılık geldi. Çin Halk Kurtuluş Ordusu Doğu Cephesi Komutanlığından yapılan açıklamada, Tayvan adası çevresinde ortak hava ve deniz devriyeleri ile askeri tatbikat başlatıldığı duyuruldu. Sözcü Shi Yi, devriyelerin ve tatbikatların askeri gemiler ile uçakların koordinasyonunu, hava ve deniz alanlarının kontrolünü ele geçirme yeteneklerini geliştirmeyi hedeflediğini belirtti. Shi, silahlı kuvvetlerin gerçek savaş koşullarında savaşma yeteneğinin test edileceğini aktardı. 'Sert bir uyarı' Tayvan lider vekili Lai'nin Paraguay ziyareti öncesi ABD'ye geçmesine işaret eden Shi, bugün başlatılan devriyelerin ve tatbikatların 'Tayvan'ın bağımsızlığı' düşüncesindeki ayrılıkçıların yabancı unsurlarla iş birliğine ve onların provokasyonlarına karşı sert bir uyarı işlevi gördüğünü ifade etti. Demokratik İlerici Partisi lideri William Lai, Tayvan'da 13 Ocak'ta yapılacak liderlik seçimine de aday. Çin ile Tayvan arasındaki egemenlik ihtilafı Pekin yönetimi Tayvan'ın Çin'in bir parçası olduğunu belirtirken, Tayvan ise 'bağımsız bir ülke' olduğunu iddia ediyor. Çin yönetimi 'barışçıl yeniden birleşme' adı altında Tayvan'ın idaresini eline almayı istiyor ve bu doğrultuda güç kullanmaktan çekinmeyeceğini ifade ediyor. Pekin ayrıca, diğer ülkelerin Tayvan ile resmi temas kurmasını da 'egemenlik ihlali' olarak görüyor. Tayvan, dünyada yalnızca 13 ülke tarafından resmi olarak tanınıyor.

 • ABD ziyareti kriz çıkardı! Çin, Tayvan adasında tatbikat başlattı
  19 Ağu ABD ziyareti kriz çıkardı! Çin, Tayvan adasında tatbikat başlattı

  Tayvan lider yardımcısı William Lai'nin Paraguay ziyareti öncesinde ABD'ye uğramasına öfkelenen Çin, 42 savaş uçağı ve 8 savaş gemisiyle bölgeye bir 'uyarı' tatbikatı başlattı. Tayvan'ın bağımsızlık düşüncesindeki ayrılıkçılara karşı sert bir uyarı niteliği taşıyan tatbikat, Çin'in ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü koruma amacıyla gerçekleştirildi.

 • Çin Ordusu, Tayvan'ın Çevresinde Askeri Tatbikata Başladı
  19 Ağu Çin Ordusu, Tayvan'ın Çevresinde Askeri Tatbikata Başladı

  Çin ordusu, Tayvan lider vekili Lai Ching-te'nin Paraguay ziyareti öncesi ve sonrasında ABD'ye yaptığı geçiş ziyaretlerinin ardından Tayvan Adası'nın çevresinde hava ve deniz kuvvetlerinin katıldığı müşterek askeri tatbikata başladı. Tatbikat, Tayvan'ın bağımsızlığını savunan güçlere karşı bir uyarı niteliği taşıyor. Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin'e ait askeri hava araçları ve savaş gemilerinin Ada çevresinde görüldüğünü duyurdu. Tatbikatta, uçak ve gemilerin koordinasyonu ile hava ve deniz alanlarının kontrolüne odaklanılıyor.

 • Çin, Tayvan lider yardımcısının Paraguay ziyareti öncesinde askeri tatbikat başlattı
  19 Ağu Çin, Tayvan lider yardımcısının Paraguay ziyareti öncesinde askeri tatbikat başlattı

  Çin ordusu, Tayvan lider yardımcısı William Lai'nin Paraguay ziyareti öncesinde ABD'ye uğramasına 'uyarı' olarak Tayvan çevresinde askeri tatbikat başlatıldığını açıkladı. Tayvan lider yardımcısı Lai'nin Paraguay ziyareti öncesi ABD'ye geçmesine işaret eden Çin, devriyelerin ve tatbikatların 'Tayvan'ın bağımsızlığı' düşüncesindeki ayrılıkçılara sert bir uyarı olduğunu ifade etti. Çin ile Tayvan arasındaki egemenlik ihtilafı devam ederken, Tayvan dünyada yalnızca 13 ülke tarafından resmi olarak tanınıyor.

 • Çin, ABD'nin Tayvan lider vekilinin ziyaretlerine tepki gösterdi
  18 Ağu Çin, ABD'nin Tayvan lider vekilinin ziyaretlerine tepki gösterdi

  Çin, Tayvan'ın lider vekili Lai Ching-te'nin Paraguay ziyareti öncesi ve sonrasında ABD'nin New York ve San Francisco'ya yaptığı ziyaretlere tepki gösterdi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD'nin bu ziyaretlerinin 'tek Çin' ilkesini ihlal ettiğini ve Çin'in egemenliğine zarar verdiğini savundu. Çin, ABD'yi 'Tayvan'ın bağımsızlığını' desteklememe ve resmi temasları sona erdirme çağrısında bulundu.

 • Türk Satranç Genç Milli Takımı Dünya U16 Satranç Olimpiyatı'nda İkinci Oldu
  18 Ağu Türk Satranç Genç Milli Takımı Dünya U16 Satranç Olimpiyatı'nda İkinci Oldu

  Türk Satranç Genç Milli Takımı, Hollanda'nın Eindhoven şehrinde düzenlenen Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) Dünya U16 Satranç Olimpiyatı'nda ikinci olarak gümüş madalya kazandı. Genç milliler, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet alarak başarılı bir performans sergiledi.

 • Tayvan lider vekili Lai Ching-te, ABD'de duraklama yaparak Çin'in tepkisini çekti
  17 Ağu Tayvan lider vekili Lai Ching-te, ABD'de duraklama yaparak Çin'in tepkisini çekti

  Paraguay'a giderken New York'ta duraklaması Çin'in tepkisine yol açan Tayvan lider vekili Lai Ching-te, ziyaretinin dönüşünde de ABD'nin San Francisco kentinde mola verdi. Lai, San Francisco'ya iner inmez Tayvan'ın Washington Temsilcisi Hsiao Bi-khim ve Tayvan'daki Amerikan Enstitüsü Başkanı Laura Rosenberger tarafından karşılandı. Lai'yi, otelin önünde Tayvan'ın Çin ile birleşmesini isteyen protestocular karşıladı. Lai, ABD'de yaşayan Tayvanlılar ile görüşeceğini belirtti. Çin'in tepkisine yol açan Lai'nin ABD duraklaması, Çin'in ABD ile Tayvan arasında her türlü temasa karşı olduğunu belirten açıklamalarına neden olmuştu.

 • Paraguay, İsrail'in büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacak
  16 Ağu Paraguay, İsrail'in büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacak

  İsrail, Paraguay'ın İsrail'deki büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyacağını açıkladı. Paraguay'ın yeni seçilen Devlet Başkanı Santiago Pena'nın yemin törenine katılan İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Paraguay'ın büyükelçiliğini bu yıl Kudüs'e taşıma kararı aldığını belirtti. İsrail'in de Paraguay'ın başkenti Asuncion'daki büyükelçiliğini yeniden açacağı aktarıldı. Bu adım, İsrail'in Kudüs'ün uluslararası statüsünü güçlendirmeye devam ettiğini gösteriyor.

 • Tayvan lider vekili Paraguay Devlet Başkanı'nın yemin töreninde
  15 Ağu Tayvan lider vekili Paraguay Devlet Başkanı'nın yemin töreninde

  Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan'ın lider vekili Lai Ching-te, Paraguay'ın yeni seçilen Devlet Başkanı Santiago Pena'nın yemin törenine katıldı. Lai, tören öncesinde Pena ve önceki Devlet Başkanı Mario Abdo Benitez ile görüştü. Ziyareti uluslararası topluma Tayvan'ın demokratik değerlere bağlılığını vurgulamayı amaçladığını belirten Lai, Paraguay'ın Tayvan'ı diplomatik olarak tanıyan az sayıdaki ülkelerden biri olduğunu söyledi. Tayvan liderlik seçimlerinde aday olan Lai'nin ABD'ye yapacağı ziyaret Çin'in tepkisini çekmişti. Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1949'dan bu yana fiili bağımsızlığa sahip olmasına rağmen Çin'in topraklarının parçası olarak kabul ediliyor.

 • Tayvan lider vekili Lai Ching-te, Paraguay ziyareti öncesi ABD'ye geçiş yaptı
  13 Ağu Tayvan lider vekili Lai Ching-te, Paraguay ziyareti öncesi ABD'ye geçiş yaptı

  Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan'ın lider vekili Lai Ching-te'nin, Paraguay ziyareti öncesi ABD'nin New York şehrine geçiş ziyareti yaptığı bildirildi. Lai'nin New York'ta ABD'de yaşayan Tayvanlılarla özel yemekte bir araya geleceği, ardından Tayvanlı girişimcilerle görüşeceği kaydedildi. Çin'in ziyarete tepki gösterdiği ve Tayvan'ın bağımsızlığını savunan ayrılıkçıların ABD'yi ziyaret etmesine karşı olduğu belirtildi.

Advertisement