Bakanlar Kurulu Açıklaması - Son Dakika
Politika

Bakanlar Kurulu Açıklaması

Bakanlar Kurulu Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Arınç, Uludere'de 35 kişinin hayatını kaybettiği müdahalenin öncesinde işaret fişekleri atılarak gruba bir uyarı yapıldığının, buna rağmen grubun harekete devam ettiğinin belirlendiğini söyledi.

03.01.2012 07:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Şırnak Uludere'de meydana gelen ve 35 kişinin hayatını kaybettiği müdahalenin öncesinde işaret fişekleri atılarak gruba bir uyarı yapıldığının, buna rağmen grubun harekete devam ettiğinin belirlendiğini söyledi. Arınç, ortada asla bir kasıt olmadığını söyleyerek, "Türk Silahlı Kuvvetleri bunu kasıtlı olarak yapmaz, yapamaz" dedi.

Bakanlar Kurulu Toplantısı devam ederken Başbakan Erdoğan Başbakanlık Yeni Bina'dan ayrılırken, Bakanlar Kurulu ise Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın başkanlığında toplantıya devam etti. Yaklaşık 1 saat daha süren toplantı, saat 22.00 sıralarında sona erdi.

Toplantının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, açıklama yapmak üzere kameraların karşısına geçti. Arınç, Başbakan Erdoğan'ın bir randevusu nedeniyle toplantıdan erken ayrıldığını söyledi. Toplantıda güvenlik konusunun ele alındığını belirten Arınç, Uludere'de yaşanan ve 35 kişinin hayatını kaybettiği olayın etraflıca masaya yatırıldığını söyledi. Van depreminden sonra bütün riskli alanların afet bölgesi ilan edilmesi için bir taslak hazırlandığını hatırlatan Arınç, butaslağında Meclis'e gönderilmesinin Bakanlar Kurulu'nda onaylandığını kaydetti.

Bülent Arınç, 2.5 milyon civarında kişiyi ilgilendiren İntibak Yasası konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in hazırlanan taslağı, Bakanlar Kurulu'na sunduğunu ve bu taslağın kabul edildiğini söyleyerek, "Yarınki grup toplantımızda da bu yasa halkımızla paylaşılacaktır" dedi. Anayasa değişikliği ile kamu görevlileri sendikalarının artık toplu görüşme değil, toplu sözleşme yapmasını sağlayan tasarının da imzalandığını kaydeden Başbakan Yardımcısı Arınç, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in detoplantıda yargının hızlandırılması ve icra iflası konusunda bir sunum yaptığını söyledi.

"ATEŞ AÇMADAN ÖNCE UYARI YAPILDI"

Şırnak Uludere'de meydana gelen olaya ilişkin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bugün Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in konuyla ilgili olarak 1.5 saatlik bir görüşmesi olduğunu hatırlatarak, "Olay çok üzücü bir olay. Ölenler sivil yurttaşlarımızdır. Ancak bilelim ki, olayın meydana geldiği bölge, sınır ötesi harekatın yapıldığı bir bölgedir" diye konuştu. Sınıra yönelik bir sızma tespit edildiği, grubun yanlarında katırların ve silahların da olduğu, sınıra doğru gittikleri yönünde bir istihbarat alındığını kaydeden Arınç, daha sonra da insansız hava araçlarıyla bir takip gerçekleştirildiğini söyledi. Bu takipte 4 saatlik bir görüntü oluştuğunu kaydeden Arınç, kafilenin uyarılara karşılık vermemesi üzerine ise harekat yapılmasına karar verildiğini kaydetti.

Ateş açılmadan önce uyarı yapıldığına dikkat çeken Arınç, öncelikle işaret fişekleri daha sonra da top atışlarının yapıldığını kaydederek, buna rağmen grubun hareketine devam etmesi üzerine bombalama yapıldığını kaydetti. Bu olayın kasıtlı olarak yapıldığını yazan medya gruplarını eleştiren Arınç, "Türk Silahlı Kuvvetleri bunu kasıtlı olarak yapmaz, yapamaz" dedi. "Olayda bir kasıt kesinlikle söz konusu değildir" diyen Bülent Arınç, "Bir kasıt olmasa bile bir ihmalin söz konusu olup olmayacağı yönündeincelemeler devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuyla ilgili bir soruşturma başlatıldığını kaydeden Arınç, ölenlerin yakınlarının da milletine, vatanına bağlı insanlar olduğunu söyledi. Ölenlerin tabutlarının üzerine PKK'nın sözde bayraklarının asılmasının cenaze yakınlarının isteği olmadığına dikkat çeken Arınç, PKK'nın sözde bayraklarının asılmasının örgüt sempatizanlarının baskısıyla gerçekleştiğini söyledi.

Ölenlerin ailelerine birkaç gün içerisinde tazminat ödeneceğini kaydeden Başbakan Yardımcısı Arınç, ayrıca ölenlerin aileleriyle kucaklaşmayı sağlayacak adımların da atılacağını ifade etti.

"İSTİHBARATI SADECE MİT'E, EMNİYET'E BAĞLAMAK DOĞRU DEĞİLDİR"

Bir gazetecinin "Hayatını kaybeden vatandaşlardan özür dilenmesi Bakanlar Kurulu'nun gündemine geldi mi? Operasyonun gerçekleştirilmesi için gelen istihbaratın MİT istihbaratı mı" sorusuna Arınç, "Biz terörle mücadele konusunda bütün istihbaratları kullanıyoruz. Mesele istihbaratların doğru istihbarat olması, analizlerinin yapılması İstihbaratı sadece MİT'e veya Genelkurmay'a veya Emniyet'e bağlamak doğru değildir" cevabını verdi.

Bülent Arınç, başka bir gazetecinin "Ortada bir tuzak görüntüsü var mı" sorusuna ise, geçmişte yaşanan olayların artık vuku bulmayacağını belirterek, "Bütün bu ihtimaller olabilir. Bütün bunların ayrı ayrı değerlendirilmesi yapılıyor. Çünkü top atışlarına rağmen, işaret fişeklerine rağmen yollarına devam eden bir kafile var" yanıtını verdi.

"Ölenlerin kimisi çocuk yaşta, kimisi AK Parti sempatizanı, kimisi korucu çocuğu" diye devam eden Arınç, "Burada bir hata, bir ihmal var mı, bunu araştırıyoruz" ifadelerini kaydetti. Bir soru üzerine, kendilerinin samimi olduğunu ve samimi olmayanları da gördüklerini belirten Arınç, "Onların işleri güçleri istismar, onların işleri güçleri hükümeti yıpratmak" diyerek, gerektiğinde de ölenlerin yakınlarından özür dilenebileceğini fakat, kürsüden resmi bir özrün şuan için olumsuz olduğunu söyledi.

KILIÇDAROĞLU'NA HELİKOPTER VERİLMEMESİ

Bir gazetecinin Kılıçdaroğlu'na Uludere'ye giderken helikopter verilmemesinin ana muhalefet partisi tarafından dile getirildiğini hatırlatması üzerine, "İçişleri Bakanımızla görüştüm. Kendisinden bilgi aldım" diyen Arınç, Kılıçdaroğlu'nun öncelikle yılbaşını geçirmek için önce Van'a gittiğini, daha sonra da Uludere'ye gitmek istediğini İçişleri Bakanı'na ilettiğini kaydetti. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in ise yapılan değerlendirmelerin ardından bölgede hareketlilik olduğunu, bu yüzden güvenlik gerekçesiyle helikopter verilemeyeceğini Akif Hamzaçebi'ye ilettiğini söyleyen Arınç, Kılıçdaroğlu'nun da bu durumu olağan karşıladığını söylediğini ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bir soru üzerine ise İntibak Yasası'nın detaylarının Başbakan Erdoğan tarafından bu hafta açıklanabileceğini, Başbakan açıklamadığı takdirde ise hafta içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından açıklanacağını ifade etti.

- ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Bakanlar Kurulu Açıklaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement