Büyükşehir Belediyesi Kanunu Tasarısı - Son Dakika
Politika

Büyükşehir Belediyesi Kanunu Tasarısı

Büyükşehir Belediyesi Kanunu Tasarısı

Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın birinci bölümü üzerinde görüşmeler tamamlandı.

08.11.2012 03:29  Güncelleme: 09:29
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Temel Kanun olarak iki bölüm halinde görüşülen Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın birinci bölümü üzerinde görüşmeler tamamlandı.

Genel Kurul'da görüşülen tasarının, birinci bölümü üzerindeki görüşmelere geçmeden anayasaya aykırılık önergesinin reddedilmesiyle ilgili başkanlık tutumuna ilişkin iki kez usul tartışması açıldı.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, tasarının, devletin üniter yapısını değiştirdiğini öne sürerken, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, tasarıyla getirilen düzenlemelerin anayasaya aykırılık teşkil etmediğini söyledi.

Usul tartışmalarında, başkanlığın tutumunda değişiklik olmadı ve birinci bölüm üzerinde görüşmelere geçildi. MHP'nin, birinci bölüm üzerindeki görüşmelerin kapalı oturumda yapılmasına dair önergesi de kabul edilmedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olmadığını, üniter yapının kesinlikle bozulmayacağını kaydetti.

CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner ise "Dağlara çıkanların silahla yapamadığını parmakla yapmayınız. Bunun vebali çok ağırdır" dedi.

"2 BİN NÜFUSU BULAN BELEDİYELERİN KAPATILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL"

Birinci bölüm üzerinde soruları yanıtlayan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Kanunun yayım tarihi itibariyle komşu köy ya da belde ile birleşmek suretiyle 2 bin nüfusu bulan belediyelerin kapatılmasının söz konusu olmayacağını ifade etti. Büyükşehir belediyesinin nüfus ölçüsünün 750 bin olduğunu belirten Şahin, bu nüfusun oluşmadığı yerlerde büyükşehir belediyesi yapılanmasına gidilmeyeceğini kaydetti.

HELİKOPTERDEN GAZ BOMBASI ATILDIĞI İDDİASI

CHP'li Ali Haydan Öner'in, " 29 Ekim'de demokratik kitle örgütlerinin yürüyüşü sırasında havadan helikopterle denetim yaptınız. Helikopterden gaz bombası atıldığı görüldü. Bu bomba sizin emrinizle mi atıldı? Aynı etkinlikte Adnan Keskin'in boğazı vahşice sıkıldı. Bu konuyu araştırdınız mı?" sorularıyla ilgili olarak Bakan Şahin, "Havadan helikopterle gezmek ilk defa değil Türkiye'de. Herkes gezer. Görevi olan da merak eden de imkanı olan da gezer. 29 Ekim tarihinde havadan helikopterle gaz bombası atıldığı bilgisini ben bakan olarak takip ettiğim kadarıyla ne bir kuruluştan ne bir siyasi partiden duymadım. Sadece bir kişinin, kendine göre havaya bakıp gördüğünü söylediği ve doğru olduğunu iddia ettiği bilgi olarak gazeteden okudum. O kişi de bu akşam bize bu soruyu soran Sayın Öner. Sayın Öner söylüyor, Sayın Öner soruyor, Sayın Öner dinliyor. Sizden başka bunu gören olmadı. Galiba kemale erdikçe, tecrübeniz ve yaşınızla birilerinin göremediğini görme erdemine ulaşmışsınız. Bu görmeye devam edin, belki bize de güvenlik açısından faydanız olabilir. Bizim objektiflerin görmediğini Sayın Öner bundan sonra görerek bize de katkı verebilir" ifadelerini kullandı.

"Sayın Adnan Keskin'in güvenlik görevlilerine, kendisinin sosyal ve siyasi statüsünü de kullanarak gerçekleştirdiği bir saldırı eylemini durdurmaya yönelik bir pozisyondur" diyen Şahin, "Sayın Adnan Keskin'in refakatinde olan, aynı zamanda kamu kurumu personeli olan kişinin kamu görevlisine, yaralayacak şekilde, bünyesinde tahribat oluşturacak şekilde bir cisim atmasının sorusunu burada neden sormuyorsunuz? Siz burada sadece kamu personelini, devletin polisini suçlamakla mı memursunuz yoksa doğruları ve gerçekleri anlatmak gibi bir özelliğiniz var mı?" şeklinde konuştu.

Şahin, Adnan Keskin ile ilgili soruyu yanıtlarken, CHP'li milletvekilleri "doğru söylemiyorsun" diyerek, tepki gösterdi.

Tasarının 1. bölümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelere geçildi. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Büyükşehir Belediyesi Kanunu Tasarısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır Dışişleri Bakanı Şukri'yi kabul etti
  20:01 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır Dışişleri Bakanı Şukri'yi kabul etti

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri'yi kabul etti. Görüşmede Türkiye ve Mısır ikili ilişkileri, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarıyla ilgili gelişmeler ile küresel ve bölgesel konular ele alındı. Erdoğan, İsrail-İran gerginliğinin azaltılması ve Gazze'deki zulmün son bulması için işbirliği çağrısı yaptı.

 • Ümit Özdağ: Türkiye'nin menfaatlerinin aleyhinde bir gelişme olarak görüyoruz
  19:57 Ümit Özdağ: Türkiye'nin menfaatlerinin aleyhinde bir gelişme olarak görüyoruz

  Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, hükümetin Dünya Bankası ile temaslarını değerlendirerek Türkiye'nin menfaatlerinin aleyhinde bir gelişme olarak gördüklerini belirtti. Özdağ, İzmir Kitap Fuarı'nda okurlarıyla buluştu ve kitaplarını imzalayıp sohbet etti. Ayrıca, Dünya Bankası ile yapılan anlaşmada sığınmacı istihdamının yüzde 50'ye kadar çıkmasının Türkiye'ye yönelik büyük bir komplo olduğunu ifade etti.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hamas lideri Heniyye'nin İstanbul'daki görüşmesi hakkında açıklama yapıldı
  19:36 Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hamas lideri Heniyye'nin İstanbul'daki görüşmesi hakkında açıklama yapıldı

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin İstanbul’daki görüşmesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte Filistinlilerin birlik içinde hareket etmesinin hayati öneme sahip olduğunu, İsrail’e verilecek en güçlü cevabın ve zaferin yolunun birlik ve bütünlükten geçtiğini ve uluslararası kamuoyunu yanlış yönlendiren İsrail’e karşı Filistin’in haklı davasının ve gerçeklerin daha çok anlatılması gerektiğini söyledi” denildi.

 • İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Anıtkabir'i ziyaret etti
  19:24 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Anıtkabir'i ziyaret etti

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, ilçe belediye başkanlarıyla birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti. Tugay, Anıtkabir Özel Defteri'ne yazdığı mesajda, halkın, kentin ve ülkenin çıkarlarını gözeteceklerini ve vicdanlarının sesini dinlemekten asla vazgeçmeyeceklerini belirtti. Tugay ve beraberindeki heyet, ayrıca İsmet İnönü'nün kabrini de ziyaret etti.

 • Kütahya Belediye Başkanı: Borçlarımızı Açıkladık, Seçim Yatırımlarından Kaynaklanıyor
  19:17 Kütahya Belediye Başkanı: Borçlarımızı Açıkladık, Seçim Yatırımlarından Kaynaklanıyor

  Kütahya Belediye Başkanı Eyüp Kahveci, belediyenin 1 milyar 700 milyon TL borcu olduğunu açıkladı. Kahveci, borç yükünün kısa vadede bir seçim kazanmak amacıyla yapılan yatırımlardan kaynaklandığını belirtti.

 • Eski Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Erdal Beşikçioğlu'na teşekkür etti
  19:14 Eski Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Erdal Beşikçioğlu'na teşekkür etti

  Eski Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Erdal Beşikçioğlu'na belediyeyi borçsuz bir şekilde teslim aldıklarını açıklamasından dolayı teşekkür etti.

 • Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
  18:58 Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

  Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclisi, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından ilk toplantısını gerçekleştirdi. Başkan Ahmet Metin Genç başkanlığında yapılan toplantıda, yeni dönemde güzel hizmetler yapmanın iradesi vurgulandı. Meclis 1. Başkanvekilliğine Faruk Kanca, 2. Başkanvekilliğine ise Cevdet Bayraktar seçildi. Toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen ve diğer siyasi parti temsilcileri de katıldı.

 • Ordu Büyükşehir Belediyesi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
  18:49 Ordu Büyükşehir Belediyesi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

  Ordu Büyükşehir Belediyesi, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından ilk toplantısını gerçekleştirdi. Başkan Mehmet Hilmi Güler, yeni dönemin hayırlı olmasını temenni ederek Ordu halkına teşekkür etti. Güler, fırsat eşitliği ve uyum içinde çeşitlilik ilkesine dikkat edeceklerini belirtti. Ayrıca, Ordu'yu yaşanılabilir bir kent yapmak için çalışmaların iki ana gruba ayrıldığını ve afete dirençli bir kent olacaklarını vurguladı.


Advertisement