HDP Şanlıurfa Milletvekili Nusrettin Maçin'e 3 birleşime katılmama cezası verildi - Son Dakika

HDP Şanlıurfa Milletvekili Nusrettin Maçin'e 3 birleşime katılmama cezası verildi

08.12.2021 23:31

Bütçe görüşmeleri esnasında HDP Şanlıurfa Milletvekili Nusrettin Maçin, konuşmasının sonunda kürsüden, "Kürdistan'a özgürlük" sözlerine yer verdi. Bu sözlerin ardından Maçin'e Anayasa ve İçtüzük'e aykırı söz ve davranışta bulunmaktan TBMM Genel Kurulu'na üç birleşim katılmama cezası verildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı'nın bütçeleri görüşülürken, HDP Grubu adına söz alan Şanlıurfa Milletvekili Nusrettin Maçin, konuşmasının sonunda kürsüden, "Kürdistan'a özgürlük" ifadesini kullandı.

3 BİRLEŞİME KATILMAMA CEZASI VERİLDİ

Verilen arada TBMM Başkanvekili Süreyya Şadi Bilgiç tutanakları kontrol ettikten sonra, Anayasa ve TBMM İçtüzük'ün ilgili maddelerini hatırlatarak, Maçin'e 3 birleşim çıkarma cezası verildiğini duyurdu. Bilgiç, HDP'li Maçin'e kürsüden savunma hakkını kullanıp kullanmayacağını sordu. Savunma hakkını kullanmayacağını söyleyen Maçin için alınan karar oylandı. Kabul edilen kararla Maçin'e Genel Kurul'a 3 birleşim katılmama cezası verildi. Maçin, kararın oylanmasının ardından Genel Kurul'dan ayrıldı.

YORUMLAR
500

Kaynak: DHA

Son Dakika Politika HDP Şanlıurfa Milletvekili Nusrettin Maçin'e 3 birleşime katılmama cezası verildi - Son Dakika


Advertisement