Kanada'da yeni hükümet kuruldu - Son Dakika
Politika

Kanada'da yeni hükümet kuruldu

Kanada\'da yeni hükümet kuruldu

Kanada'da 21 Ekim'de yapılan federal genel seçimlerden 157 milletvekiliyle birinci parti olarak çıkmasına rağmen tek başına iktidar olamayan Liberal Parti lideri Justin Trudeau'nun azınlık hükümeti, yemin ederek göreve başladı.

20.11.2019 22:50
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kanada'da 21 Ekim'de yapılan federal genel seçimlerden 157 milletvekiliyle birinci parti olarak çıkmasına rağmen tek başına iktidar olamayan Liberal Parti lideri Justin Trudeau'nun azınlık hükümeti, yemin ederek göreve başladı.

Federal başkent Ottawa'daki Kanada Genel Valiliğinde gerçekleştirilen yemin törenine, Kanada Genel Valisi Julie Payette, kabinedeki bakanlar, aileleri, eski siyasetçiler ve bazı davetliler katıldı.

Daha önce 31 olan bakanlık sayısını, ikinci dönemde 35'e çıkaran Başbakan Trudeau'nun, ikinci dönemde de kabinedeki cinsiyet paritesini korudu.

En dikkat çeken gelişme

Trudeau'nun azınlık hükümetindeki en dikkat çekici gelişme, eski Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland isminde yaşandı.

Kanada siyasi çevrelerince oldukça başarılı bulunan hariciye tecrübesinin ardından, yeni kabinede Başbakan Yardımcısı olarak görev alan Freeland'in, ülke içi sorunlar, eyalet hükümetleriyle yaşanan uyuşmazlıkların çözülmesinde ve bölgesel ekonomileri güçlendirme konusunda çalışacağı bildirildi.

Yeni kabinede Freeland'den boşalan Dışişleri Bakanlığı görevine ise Montreal Milletvekili François-Philippe Champagne getirildi.

Kabinenin önemli bakanlıklarında isimler değişmezken, seçim bölgesinden seçilemeyen eski Kamu Güvenliği Bakanı Ralph Goodale'in yerine, Toronto'dan parlamentoya giren eski Toronto Polis Şefi Bill Blair getirildi.

Ahmed Hussen, Kur'an-ı Kerim üzerine yemin etti

Kabinedeki 2 Müslüman bakandan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Somali asıllı Ahmed Hussen, yeni dönemde Aile, Çocuk ve Sosyal Gelişme Bakanı olarak görev aldı.

Daha önce Uluslararası Kalkınma Bakanı olan Afgan asıllı Maryam Mounsef de yeni kabinede Kadın ve Cinsel Eşitlik Bakanı olarak yerini korudu.

Bu arada Aile, Çocuk ve Sosyal Gelişme Bakanı Hussen, yemin ederken diğer bakanlardan farklı olarak Kur'an-ı Kerim üzerine el bastı.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Kanada'da yeni hükümet kuruldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • AK Parti'den Adıyaman Tut Belediye Başkanlığına Ercan Öncebe
  17:52 AK Parti'den Adıyaman Tut Belediye Başkanlığına Ercan Öncebe

  AK Parti'den Adıyaman Tut Belediye Başkanlığını kazanan Ercan Öncebe mazbatasını alarak, göreve başladı.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Yavuzyılmaz, teleferik kazasıyla ilgili açıklamalarda bulundu
  17:48 CHP Genel Başkan Yardımcısı Yavuzyılmaz, teleferik kazasıyla ilgili açıklamalarda bulundu

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, Antalya'daki teleferik kazasının ardından teleferiğin bakım-onarımı konusunda yapılan açıklamalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yavuzyılmaz, şirketin yurt dışından aldığı ve Türkiye'de geçerli olan sertifikasyon belgesinin olduğunu ve Sanayi Bakanlığı'nın bu sertifikayı kabul ettiğini belirtti. Ayrıca, Sanayi İl Müdürlüğünün bu gibi tesisleri belirli periyotlarla denetlemesi gerektiğini vurguladı.

 • Yıldırım Belediyesi Yeni Dönem Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi
  17:33 Yıldırım Belediyesi Yeni Dönem Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

  Yıldırım Belediyesi yeni dönemin ilk meclis toplantısı, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis toplantısında belediyenin farklı komisyonlarında 5 yıl boyunca görev alacak yeni meclis üyeleri de oylama ile belirlendi.

 • Kırklareli Belediye Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
  17:31 Kırklareli Belediye Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

  Kırklareli Belediye Meclisi, 31 Mart'taki seçimlerin ardından ilk toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Derya Bulut, tüm meclis üyelerinin parti gözetmeksizin Kırklareli halkına en iyi hizmeti sunacağına inandığını belirtti. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçildi.

 • Siirt Belediye Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
  17:25 Siirt Belediye Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

  Siirt Belediye Meclisi, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Belediye Başkanı Sofya Alağaş başkanlığında ilk kez toplandı. Meclis toplantısına DEM Parti ve AK Parti meclis üyeleri katıldı. Başkan Alağaş, yeni dönemin Siirt'e ve tüm halka hayırlı olmasını dileyerek, meclisin uyum içerisinde başarılı geçmesini temenni etti. Meclis başkan vekilleri, asıl katipler ve yedek katipler oy birliği ile seçildi.

 • AYF, İsrail saldırılarında hayatını kaybeden gazetecileri anmak için 24 saatlik canlı yayın başlattı
  17:23 AYF, İsrail saldırılarında hayatını kaybeden gazetecileri anmak için 24 saatlik canlı yayın başlattı

  Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF), İsrail'in saldırılarında hayatını kaybeden gazetecileri anmak ve saldırılara tepki göstermek için İstanbul'da aralıksız 24 saat sürecek canlı yayın başlattı. Yayında ulusal basından çok sayıda gazeteci yer alacak ve Filistin'deki gazetecilerin sesi olunacağı vurgulanacak.

 • Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
  17:21 Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi, 31 Mart'taki Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonrası ilk toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Candan Yüceer, toplantıda yaptığı konuşmada, seçim sonuçlarının Tekirdağ'a ve ülkeye hayırlı olmasını temenni etti. Yüceer, Tekirdağ'ı daha güzel ve yaşanabilir bir şehir haline getirmek için çalışmaya hazır olduklarını belirtti.


Advertisement