Komşu Yunanistan'da seçim yarışı Türkiye üzerinden oynanıyor! Miçotakis'in seçim vaadi: Türk-Yunan sınırı tamamen duvarla örülecek - Son Dakika

Komşu Yunanistan'da seçim yarışı Türkiye üzerinden oynanıyor! Miçotakis'in seçim vaadi: Türk-Yunan sınırı tamamen duvarla örülecek

01.04.2023 12:31

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkedeki genel seçimler için kampanya yürütürken, ülkenin Türkiye ile olan kara sınırının tamamına duvar öreceğini açıkladı. Türkiye sınırında bulunan Evros bölgesini ziyaret eden Miçotakis, "Mevcut duvar ve vadettiğimiz duvarlar yasa dışı göçe karşı etkili bir caydırıcı güç olacaktır. Ördüğümüz duvar geçen yıl kara sınırımızdan 250 binden fazla geçişin önlenmesine yardımcı oldu." ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunanistan İçişleri Bakanı Takis Theodorikakos ile birlikte Yunanistan'ın Türkiye sınırında bulunan Evros bölgesini ziyaret etti. Miçotakis ülkedeki genel seçimler için kampanya yürütürken, dikkat çeken bir vaatte bulundu.

TÜRKİYE SINIRINA DUVAR ÖRME SÖZÜ

Miçotakis, ülkenin Türkiye ile olan kara sınırının tamamına duvar örme sözü verdi. 37,5 kilometre uzunluğundaki mevcut çelik duvara önümüzdeki 12 ay içinde 35 kilometre daha ekleme yapmayı planladıklarını açıklayan Başbakan Miçotakis, başka bir hükümetin iş başına gelmesi durumunda bu planın tamamen gündem dışı kalabileceğini belirtti.

"YASA DIŞI GÖÇE KARŞI CAYDIRICI GÜÇ OLACAK"

2026 yılına kadar 100 kilometreden fazla duvar ekleneceğini belirterek, "Bugün Yunanistan'da bu projeye karşı savaşan siyasi güçler olmasından dolayı üzüntümü belirtmek isterim. Mevcut duvar ve vadettiğimiz duvarlar yasa dışı göçe karşı etkili bir caydırıcı güç olacaktır. Ördüğümüz duvar geçen yıl kara sınırımızdan 250 binden fazla geçişin önlenmesine yardımcı oldu" dedi.

İKİ ÜLKE ARASINDA KARA SINIRI 212 KİLOMETRE

Türkiye ile Yunanistan arasında 212 kilometre kara sınırı bulunuyor. 2012'de Yunanistan tarafından Suriyeli mültecilerin geçişini önlemek için sınıra 3 metre yüksekliğinde ve 12,5 kilometre uzunluğunda metal duvar inşa edilmesi ile başlayan duvar projesi, Ekim 2020'de Afganistan'dan gelen göçmenlere karşı 5 metre yüksekliğinde ve 27 kilometre uzunluğunda yeni çelik duvarın inşaatı ile devam etti.

YUNANİSTAN'DA 120 BİNE YAKIN MÜLTECİ VAR

Günümüzde 37,5 kilometre boyunca uzanan duvarın Yunanistan tarafında akustik önleyiciler ve aktif sınır ekipleri yer alıyor. Rescue raporuna göre Yunanistan'da 119 bin 700 mülteci bulunuyor.

Kaynak: İHA
YORUMLAR (1)
  • Ferdi dayfur: Surları yıktıgımız gibi yıkarız Cevap Yaz 4 2 Yayından Kaldır
500

Son Dakika Politika Komşu Yunanistan'da seçim yarışı Türkiye üzerinden oynanıyor! Miçotakis'in seçim vaadi: Türk-Yunan sınırı tamamen duvarla örülecek - Son Dakika


Advertisement