TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu, şiddet mağduru kadınları dinleyecek - Son Dakika
Politika

TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu, şiddet mağduru kadınları dinleyecek

TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu, şiddet mağduru kadınları dinleyecek

Kadına yönelik şiddetin nedenlerinin belirlenerek, gerekli önlemlerin alınması amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, şiddet mağduru kadınları dinleyecek.

05.10.2021 14:25  Güncelleme: 14:30
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kadına yönelik şiddetin nedenlerinin belirlenerek, gerekli önlemlerin alınması amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, şiddet mağduru kadınları dinleyecek.

Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık başkanlığında toplandı.

Komisyon çalışmalarının raporlama süreci hakkında bilgi veren Çalık, "15 kamu kurumundan bürokratlar, 24 bakan, 8 üniversiteden 10 akademisyen, 9 kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşu, meslek birliğinden 12 temsilci, 14 medya kuruluşundan 14 temsilci, 17 sivil toplum kuruluşundan 17 temsilci, 5 sendikadan 5 temsilci ve 3 uluslararası örgütün Türkiye temsilcisi olmak üzere 86 kurum ve kuruluştan temsilci dinledik." dedi.

Çalık, komisyonun perşembe günkü toplantısında, kimlikleri gizli kalacak şekilde ve kapalı oturumda, şiddete maruz kalmış kadınları dinleyeceklerini belirtti.

Türkiye'de 4 milyona yakın mültecinin olduğunu hatırlatan Çalık, şiddete maruz kalmış mülteci kadınlar ile engelli kadınların durumlarına ilişkin görüşmeler de yapacaklarını kaydetti.

Saha ziyaretlerinin de olacağını anlatan Çalık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Failin ve mağdurun rehabilitasyonu dahil olmak üzere, tüm süreci planlayarak yerinde incelemelerimiz olacak. Bu vesileyle aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele büro amirlikleri tarafından yapılan iş ve işlemlere ilişkin bir tatbikat gerçekleştireceğiz. Cezaevi ziyaretlerimiz de olacak. Cezaevindeki faillere dönük ziyaretlerimizde, onların da şiddeti neden bir çözüm aracı olarak gördüklerini yerinde tespit etmek istiyoruz. Mültecilerin yaşadığı yerlerde kadın mültecilerin yaşadığı sorunları kamplarda görmek istiyoruz. Diyarbakır'da evlat nöbeti tutan ailelerle de görüşeceğiz. İstanbul'da Gaziosmanpaşa Kaymakamlığının rehabilitasyon tedbirlerine yönelik çalışmaları yerinde izleyeceğiz."

İmkanlar dahilinde Danimarka, İspanya ve İngiltere'de de bazı görüşmeler gerçekleştireceklerini vurgulayan Çalık, "Elektronik kelepçenin ilk uygulandığı Danimarka ve İspanya gibi ülkelere giderek süreci yerinde görmek istiyoruz. Yerel yönetimlerin merkezi hükümetle nasıl uyumlu çalıştıklarını ve neler yaptıklarını göreceğiz." ifadesini kullandı.

Öznur Çalık, komisyon çalışmalarının, 4 Kasım'da tamamlanacağını aktardı.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu, şiddet mağduru kadınları dinleyecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Muharrem İnce'ye yönelik sahte paylaşımlar yapanlar hakkında karar verildi
  11:09 Muharrem İnce'ye yönelik sahte paylaşımlar yapanlar hakkında karar verildi

  Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'ye yönelik sahte paylaşımlar yapan 'Ankara Kuşu' adlı sosyal medya hesabının kullanıcısı Oktay Yaşar ile Veli Koçak, 'silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım' suçundan yargılandıkları davadan beraat etti. Ankara19. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkların suçun unsurlarının oluşmaması nedeniyle beraatlerine karar verdi.

 • Özel: Seçilen belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak
  10:58 Özel: Seçilen belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın mal varlığını açıklamasına ilişkin bir soruya "Seçilen bütün belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak" karşılığını verdi.

 • Merkez'in faiz kararı öncesi dolar ne kadar?
  10:47 Merkez'in faiz kararı öncesi dolar ne kadar?

  Dolar/TL, güne değer kazancıyla başlamasının ardından 31,0350 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi ise düşüş eğilimini üst üste üçüncü işlem gününe taşıyor. Fed'in faiz indirimlerine dair belirsizlikler varlık fiyatları üzerinde etkili oluyor. TCMB'nin politika faizini sabit bırakması bekleniyor.

 • Türkiye'de evlenme ve boşanma istatistikleri açıklandı
  10:41 Türkiye'de evlenme ve boşanma istatistikleri açıklandı

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayımladığı verilere göre, geçen yıl Türkiye'de evlenen çiftlerin sayısı 565 bin 435'e, boşanan çiftlerin sayısı ise 171 bin 881'e düştü. İlk evlenme yaşının arttığı görülen verilere göre, erkekler için ortalama ilk evlenme yaşı 28,3, kadınlar için ise 25,7 olarak kaydedildi. Boşanmaların büyük bir kısmı evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşti. Ayrıca, yabancı gelinlerin yüzde 5,5'ini Özbekler oluştururken, yabancı damatların yüzde 21,9'u Almanlar oldu.

 • Birce Akalay ve Hakan Kurtaş ilişki yaşamaya başladı
  10:40 Birce Akalay ve Hakan Kurtaş ilişki yaşamaya başladı

  Uzun süredir yalnız olan güzel oyuncu Birce Akalay, gönlünü meslektaşı Hakan Kurtaş'a kaptırdı. Bir süredir gözlerden uzak aşk yaşayan çift, 14 Şubat'ta Beyoğlu'ndaki bir sinemada el ele film izledi.

 • Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı
  10:17 Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı

  13 yıl önce nikah masasına oturan ve bir oğulları olan Cemal Hünal ile Lale Cangal çifti boşanma kararı aldı. Bir süredir ayrı yaşadıklarını söyleyen çift, resmi bir başvuruda bulunmadıklarını da belirtti.

 • CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı
  09:59 CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay sürecinin kötü yönetilmediğini belirterek, mevcut başkan Lütfü Savaş'ın yeniden aday gösterildiğini açıkladı. Hatay adayının belirlenmesi sürecinde yaşanan tartışmalar sonucunda gece yarısından sonra CHP, Lütfü Savaş'ın adaylığını resmen duyurdu. Özel, Hatay'ın duygularına anlayış gösterdiklerini ve yapılan anketler sonucunda Lütfü Savaş'ın CHP'nin en iyi adayı olduğunu belirtti.

 • Mehmet Özhaseki: Erzincan'daki madenin fay hattına kurulduğunu ilk kez duyuyorum
  09:58 Mehmet Özhaseki: Erzincan'daki madenin fay hattına kurulduğunu ilk kez duyuyorum

  Erzincan İliç'te meydana gelen maden faciasının ardından 9 işçinin arama çalışmaları durduruldu. Madenin aktif fay hattı üzerinde kurulduğu iddialarına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 'İlk defa duyuyorum, ihbar kabul ediyorum, bunu araştıracağım.' şeklinde yanıt verdi.


Advertisement